Yükleniyor...
Son Dakika
13.4.2017

İthal hayvanlara görülmemiş eziyet

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden ithal ettiği hayvanlara eziyet edildiği ortaya çıktı.

 

Özel Haber / Faruk Bilsin

 

1 HAYVAN YERİNE 10 HAYVAN KOYDURDULAR

 

AB ülkelerinden satın alındıktan sonra tırla Türkiye’ye gönderilen sığırların Bulgaristan’da sağlıklı, hayvan refahına uygun tesislerde dinlendirilmediği, bunun yerine 150 hayvan konulan ağırlara 1300 civarında hayvan konularak hayvanlara eziyet edildiği ortaya çıktı. Düzenli beslenmeyen hayvanlara düzenli su da verilmediği tespit edildi.

 

İşte O ahırlar: 

 

 

HAYVAN REFAHINA UYGUN AHIRI İPTAL ETTİLER

 

Bulgaristan, “Rosal Haskovo Canlı Hayvan Dinlenme İstasyonu”nu AB ülkelerinden Türkiye’ye gönderilen hayvanlar için tahsis etti. İstasyon, bakım-besleme, sağlık-fiziksel şartlar gibi hayvan refahına gereklilikleri açısından AB kriterlerine uygun olarak hazırlandı. Ancak Bulgaristan son bir buçuk aydır bu istasyonu Türk besicilerine kullandırmamaya başladı.

 

 

UYGUN OLMAYAN AHIR TAHSİS EDİLDİ

 

Bulgaristan makamları, Türk besicilere Rosal Haskovo Canlı Hayvan Dinlenme İstasyonu yerine “Svilengrad Canlı Hayvan Dinlendirme İstasyonu” devreye soktu

 

Bu istasyon ise kapasite olarak ithal edilen havanların ihtiyaçlarını karşılayamadı. 150-200 baş sığır konulan ağırlara 1300 ila 1500 arasında hayvanlar konulmaya başlandı.  

 

 

BAKANLIK BESİCİ ŞİKAYETLERİNİ DIŞİŞLERİNE İLETTİ

Besicilerin şikayeti üzerine hareke geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise  Dışişleri Bakanlığına yazı yazarak konunun incelenmesini talep etti. Tarım Bakanlığı yazısında besicilerden çok sayıda şikayet geldiğine vurgu yapılarak, besicilerin şikayetlerini şöyle özetledi:  “…hayvan nakil araçlarının resmi otarite tarafından onaylanan yol  planlarında dinlenme istasyonu olarak Bulgaristan sınırları içerisinde ‘Rosal Haskovo Canlı Hayvan Dinlenme İstasyonu’ olarak belirlenmiş olmasına rağmen, söz konusu sevkiyatların Bulgaristan yetkili otoritesi tarafından bakım-besleme, sağlık-fiziksel şartlar gibi hayvan refahına gereklilikleri açısından yetersiz olduğnu iddia ettikleri “Svilengrad Canlı Hayvan Dinlendirme İstasyonu’ dinlenme noktasına yönlendirildikleri ve bu durumdan dolayı mağdur oldukları belirtilmektedir”

 

BAKANLIK İNCELEME İSTEDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığından “… söz konusu şikayet dilekçelerinden iddia edilen hayvan refahı ihlallerinin araştırılmasına ilişkin olarak Avrupa Birliği Komisyonu’nun ilgili birimleri  nezdinde gerekli girişimlerde bulunularak sonucundan Bakanlığımıza bilgi verilmesi” talebinde bulundu. 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • İbrahim Akbulut
    7 Ağustos 2017 Pazartesi

    BU konuyla ilgili önemli bir konuyu görüşmek üzere benimle iletişime geçerseniz sevinirim. İbrahim Akbulut 0555-6989877

  • Ahmet fersan
    13 Nisan 2017 Perşembe

    Tamami ile ordaki insanların ekmeğine taş koymak amaçlı bir haberdir bu haber gidip görmeden kanmamak lazım


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder