Yükleniyor...
Son Dakika
14.4.2017

Buğday sineğine dikkat

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü, hububat ekili tarlalarda yapılan kontrollerde "cüceleşme ve yer yer seyrekleşmeler sebebiyle zarara uğramış tarlalarda “Buğday Sineği” tespiti " yapıldığını bildirdi.

 


Malkara Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dr. Cengizhan Erbaş, Teknik personel Ziraat Mühendisi Erman Sayhan ve Tekniker Ali Demirel ile birlikte Hububat Ekili Tarım Arazilerinin Kontrollerini gerçekleştirdi.

 

İlçe Tarım Müdürü Erbaş yaptığı açıklamada; “2016 yılı güzlük hububat ekilişleri  ekim döneminde yağışların yetersiz olması nedeniyle ürün-çıkış sorunlarına neden olmuş, bu durum bazı çiftçilerde endişe yaratmıştır. Ancak kış ve ilkbahar döneminde yağışların yeterli olmasından dolayı ekim alanlarının büyük bir çoğunluğunun çimlenerek çıkışını tamamladığı tespit edilmiştir. Bu haliyle hububat rekoltesinde sorun yaşanmayacağı düşünülmektedir. Gübreleme uygulamalarının önemli bir yer tuttuğunu belirten İlçe Müdürü “Çiftçilerimizin özellikle yağışları takip ederek gübrelerini yağıştan önce atmaları hem gübre kayıplarının önlenmesi hem de etkinlik açısından daha verimli olacaktır.

 

 

Ayrıca Tarımsal üretimde zirai mücadele de önemli bir yere sahiptir. Malkara ilçesi Müstecep Mahallesinde Hububat ekili arazilerde yaptığımız kontrolde cüceleşme ve yer yer seyrekleşmeler sebebiyle zarara uğramış tarlalarda “Buğday Sineği” tespiti yapıldı.

 

Çiftçilerimizin durumdan etkilenmemeleri için hububat ekili arazilerinde Hastalık ve Zararlılar açısından gerekli kontrollerini yaparak ürünlerini gözlemlemeli ve herhangi bir olumsuzluk karşısında İlçe Müdürlüğümüze müracaat etmelidir, şeklinde konuşarak tüm üreticilere bereketli ve bol kazançlı bir sezon dileriz, dedi. Malkara Gündem

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder