Yükleniyor...
Son Dakika
23.4.2017

Bakan Çelik: Daha da güçlendireceğiz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, isanslı depolamaya ilişkin TMO bünyesinde çalışmalarının devam ettiği belirterek, inşaa edilecek lisanslı depolarla üreticinin rekabet gücünün daha da güçleneceğini söyledi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, sektöre ilişkin yaptığı değerlendirmede, depolamada altyapı sorunu olduğunu belirtti. Bakan Çelik, piyasa altyapısının gelişmemesinin bazı istikrarsızlıkları beraberinde getirdiğine dikkat çekti. 

 

Çelik, lisanslı depolamaya ilişkin TMO bünyesinde çalışmalarının devam ettiğinin altını çizerek, "Özel sektörün yaptığı depolar var. Bizim de TMO bünyesinde lisanslı deponun inşa edilmesi ve faaliyete geçmesiyle ilgili çalışmalarımız son aşamaya geldi. Hızlı bir şekilde lisanslı depo vasıtasıyla üreticilerin piyasadaki rekabet gücünü daha da güçlendireceğiz. Dilediği zaman fındığı sağlıklı şartlarda saklama ve satma imkânını kendisine vermiş olacağız. O süreç hızlı bir şekilde tamamlanacak." dedi. 

 

Bakanlık yetkilileri Moskova'da

 

Bakan Çelik, Rus yetkililerinin Türk domatesine uyguladıkları ithalat yasağını kaldırabilecekleri yönündeki açıklamalarına ilişkin soruya karşılık, Bakanlığın konuyla ilgili üst düzey yetkililerinin dün Moskova'ya gittiklerini söyledi.

 

Çelik, daha önce yapılan görüşmelerde iki ülkenin taleplerini birbirlerine ilettiklerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bir gerekçeye oturtamadığımız bir gecikmeyle karşı karşıya kaldık. Süreç sözlü olarak birçok alanda sözde normalleşmesine rağmen özde bazı sıkıntılar yaşadığımız gerçeği var. Bunlardan biri 250 milyon dolarlık domates ihracatımız var. Bu konuda maalesef bir gelişme olmamıştı. Bizim de çok ciddi Rusya'dan ithalatçı olduğumuz gerçeği var. Biz 2 milyar dolarlık ithalat, 1 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz. Rusya ile tarım alanındaki ekonomik ilişkilerin devamından yanayız ama anlam veremediğimiz bir şekilde bazı ürünlerle ilgili kısıtlamaların devam etmesi ister istemez yeni görüşmeleri de beraberinde getirdi. Ben inanıyorum ki, bugün gerek Rus tarafının bu açıklaması, gerekse Bakanlık yetkilileri arasında yapılacak teknik görüşmeler bu kısıtlamaları ortadan kaldıracak, belki de tarım ve hayvancılık ürünlerinde yeni ilişki alanlarını ortaya çıkaracak. Türk tarım kesimi de Rus tarafı da aynı düşüncede. Onların da çok ciddi beklentileri var. Umarım arkadaşlarımız güzel bir neticeyle dönerler."

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder