Yükleniyor...
Son Dakika
23.4.2017

Sığır Çiçeği Hastalığına Dikkat

Son 3 yıldır bahar aylarında büyükbaş hayvanlar görülen ve tüm hayvansal ve zirai ürünlerin ihracatını olumsuz etkileyen sığır çiçeği’ hastalığına dikkat

 

 

Hayvan Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Cengiz Ceylan, Son 3 yıldır bahar aylarında büyükbaş hayvanlar görülen ve tüm hayvansal ve zirai ürünlerin ihracatını olumsuz etkileyen sığır çiçeği’ hastalığına dikkat çekti. Yayılımı hızlı ve tehlikeli olan bu hastalığa karşı çiftçileri uyaran Ceylan, hastalıktan şüphe duyulması halinde acilen ilçe gıda ve tarım müdürlüklerine haber verilmesi gerektiğini söyledi

 

Hayvan Sağlığı, Hayvan Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Cengiz Ceylan, “Sığır çiçeği hastalığından şüphe eden çiftçilerimize sesleniyorum. Mutlak ve mutlak acil bir biçimde ilçe tarım müdürlüklerine müracaat etsinler” dedi.

 

Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı, Hayvan Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Cengiz Ceylan, son 3 yıldır büyükbaş hayvanlarda görülen ve genellikle bahar aylarında ortaya çıkan ‘sığır çiçeği’ hastalığına dikkat çekti.

 

Sadece sığırlarda görülen hastalığa karşı çiftçileri uyaran Ceylan, hastalıktan şüphe edilmesi durumunda mutlaka acilen ilçe tarım müdürlüklerine başvurulması gerektiğini söyledi. Özellikle yayılımı açısından çok tehlikeli bir hastalık türü olduğunu belirten Ceylan, hastalıkla birlikte tüm hayvansal ve zirai ürünlerin ihracatının olumsuz etkilendiğini de ifade etti.

 

Şu an tehlike yok

Hastalığın Erzurum’da ilk olarak 2014 yılında görüldüğünü belirten Ceylan, 2017 yılı için de henüz bir tehlike olmadığını paylaştı. 2014’den bu yana Erzurum’da yapılan çalışmaları anlatan Ceylan, “Sadece sığırlarda görülen bu hastalık, ülkemizde 2013 yılında gördüğümüz bir hastalıktır. 2014 yılında da ilk kez Erzurum ilimizde karşılaştık. Bu karşılaştığımız dönemde 59 köyümüzde bu hastalık gözlendi. Hastalığı önlemek adına 2014 yılında 189 bin, 2015 yılında 256 bin, 2016 da 371 bin, 2017 de ise 28 bin aşı yaptık 600 bin aşı daha yapılacak. 2014 yılında 59 köyde olan mihrak sayımız 2017 yılında 21’e düşmüş, 2016 yılında köy bazlı olmayıp sadece ahır bazlı 4 işletmeye düşmüştür. 2017 yılında yani bu sene de herhangi bir hastalığa rastlanmadı” diye konuştu.

 

 

Hastalığın belirtileri

 

Virüsün sığırlarla buluşmasından 6-9 gün sonra hastalığın ortaya çıktığını aktaran Ceylan, “Hastalık, öncelikle ateşle başlayıp daha sonraki dönelerde 7 santime varan, hayvanın bütün vücudunu saran nodüller şeklinde akıntılı bir hal almaktadır. Ayrıca ağzında ve yutağa kadar bu şişlikleri gözlemleyebiliyoruz. Sindirim kanallarında da bu gözlemlenebiliyor. İştahta da azaltma oluyor. Buna bağlı olarak da zayıflık oluşuyor. Süt ve et veriminde tipik düşüşler görünüyor. Gene geçici ve kalıcı dediğimiz üreme özelliğini kaybetme gibi belirtiler oluyor. Gebe olan hayvanlarda ise yavru atma gözlemleniyor. Ölüm oranları da şöyle; hastalığa yakalanan insanların yüzde 5’i ile 10’u arasında ölüm gözlenmekte, ölüm oranı çok da fazla olmamakla birlikte çok yüksek değersel kayıplar vermekte. Özellikle yayılımı açısından çok çabuk yayılan çok tehlikeli bir hastalık türüdür” ifadelerini kullandı.

 

 

Hastalığı sinekler yayıyor

 

Hastalığın insanlara bulaşmadığını vurgulayan Ceylan, yayılmanın sineklerle meydana geldiğini söyledi. Hastalığın çok çabuk yayıldığını anlatan Ceylan, “Bulaşma iki yolla olmaktadır bir direk yolla 2’ncisi hayvanların birbiri ile teması vektörlerle. Direk yolla işte ot saman gibi ve hayvanların birbiri ile teması arasındaki vücut akıntıları, göz burun akıntılarındaki virüsler diğer hayvanlara da bulaşıyor. Bu daha çok yaz aylarında ortaya çıkan sineklerle, kenelerle taşınan bir hastalık. Sinekler çok kolay bir şekilde hastalığı dağıtmakta bu nedenle hastalık çıktıktan sonra çok acil müdahaleler olmadığı zaman hastalığın yayılımı çok çabuk olmakta” şeklinde açıkladı.

 

 

İhracatı engelliyor

 

Hastalığın zirai ve hayvansal ürünlerin ihracatını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Ceylan, gelecek hayvan neslinin korunması için hastalıkla mücadelenin önemli olduğunu vurguladı. Ceylan, “Bu hastalık hayvanın üremesini engelliyor. Bu da gelecek yeni nesillerin oluşmasına engel oluyor. Damızlık özelliğini kaybediyor hayvan, şiddetli zayıflamaya neden oluyor, süt veriminde büyük kayıplara ve ölümlere neden oluyor. En önemlisi de ülkeler arasındaki ticari kısıtlamalara sebep oluyor. Yani bu hastalığı gördüğümüz zaman sadece hayvansal ürünler değil, zirai ürünlerde dahil olmak üzere tarımsal bütün ürünlere kısıtlama gelebiliyor. Doğal olarak ihracatımızı engellediği için önemli bir konumda. Çiftçilerimiz hastalıktan şüphe ettiği zaman mutlaka çok acil bir biçimde ilçe tarım müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor” dedi.

 

 

Tazminatlı imha ediliyor

 

Hasta hayvanların kesinlikle imha edilerek tazminatının ödendiğini ifade eden Ceylan, şunları söyledi: “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın aldığı tedbirler çerçevesinde önlemler alınıyor. Bakanlık 2014 yılında bu hastalığı tazminatlı hastalıklar arasına aldı. Biz hayvanları itlaf ediyoruz yayılımı önlemek için karşılığında da tazminat ödüyoruz. Yani yetiştiriciyi zarara sokmadan yayılımı önlemek amacıyla itlaf ediyoruz. Parasını da ödüyoruz. Bu itlaf işlemini de belli şartlarda sinek olmayan ortamlarda yapıyoruz ki virüs dağılmasın. Ve yine hastalığın olduğu yerlerde müthiş bir dezenfeksiyon işlemi yapıyoruz. Bulunan işletmelerde ve köylerde karantina bölgesi uyguluyoruz.

 

Yani giriş çıkışını yasaklıyoruz. Bir de bölgeyi hemen aşılama altına alıyoruz. Burada sinekle mücadele en önemli unsurdur. Özellikle Erzurum Büyükşehir Belediyesi de bu konuda çok özverili çalışıyor. Yakutiye ilçesi Dumlu Mahallesi’nden Aşkale’ye kadar olan bölgede sinekler için her gün ilaçlama çalışması yaptı.”  Halime DURMUŞ / ERZURUM - Gazete Pusula

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder