Yükleniyor...
Son Dakika
24.4.2017

Düzce'de 2017 Yılı Mart Ayı Gıda Tarım ve Hayvancılık Faaliyetleri

 

2017 Yılı Mart Ayı Faaliyetleri

 Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, 2017 yılı Mart ayı içerisinde yapılan faaliyetleri açıkladı. Yapılan faaliyetler özet olarak;

 

Bitkisel Faaliyetler

 

Fındık Külleme Hastalığı eğitimi düzenlendi

İlimizde fındık alanlarında son yıllarda görülmeye başlanan fındık külleme hastalığı ile ilgili çiftçilerimize yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

İyi Tarım Uygulamalarına yönelik eğitimler düzenlendi

Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca İlçe Müdürlüğümüzde görev yapan personele yönelik İyi Tarım Uygulamaları (İTÜ) eğitimleri verildi. Bu kapsamda 26 adet personele eğitim verildi.

 

Kenevir eğitimi düzenlendi

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce düzenlenen toplantılarda Cumayeri, Çilimli, Gölyaka ve Kaynaşlı İlçelerinde 83 adet muhtara kenevir yetiştiriciliği ve kontrolü konusunda eğitim verildi.

 

Nitratlı gübrelerin satışı konusunda muhtarlar bilgilendirildi

Nitratlı gübrelerin satışı ve kullanımı ile ilgili olarak, tüm ilçelerde muhtarlara yönelik olarak bilgilendirme toplantıları yapıldı.

 

Çiftçilere 67 milyon 533 bin TL fındık alan bazlı gelir desteği ödendi

2016 yılı üretim sezonuna ait fındık alan bazlı gelir desteği ödemesi gerçekleştirildi. İlimizde 24 bin 53 çiftçiye 67 milyon 533 bin 196 TL destekleme ödemesi yapıldı.

 

Bitki Koruma Ürünleri uygulama eğitimi verildi

Gümüşova İlçemizde 263 adet çiftçimize bitki koruma ürünleri uygulama eğitimi verildi.

 

Gece eğitimlerine başlandı

Bitki sağlığı ve bitkisel üretim konularında düzenlenen gece eğitimleri ile çiftçiler bilgilendirildi. Fındık külleme hastalığı, fındık kurdu, fındık yeşil kokarcası, Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı ile mücadele konuları olmak üzere ayrıca fındık yetiştiriciliği, organik ve iyi tarım konularında bilgiler verildi.

 

 

Hayvancılık Faaliyetleri 

 

Hayvan hastalıkları ile mücadele çalışmaları;

2017 yılı İlkbahar şap aşılama kampanyası son ayında 155 köyde 33 bin 174 büyükbaş hayvana şap aşısı yapılmıştır. Ayrıca program kapsamında koruyucu olarak 37 köyde 506 adet buzağıya brusella, 12 köyde 862 buzağıya çiçek, 38 köyde 984 köpeğe kuduz, 5 köyde 345 kuzuya veba aşısı uygulanmıştır.

 

Hayvan pazarının açık olduğu Perşembe günlerinde hayvan pazarı içerisinde rutin denetimler yapılmış olup herhangi bir bulaşıcı hastalığa rastlanmamış ayrıca hayvan pazarındaki İl dışı hayvan nakil işlemleri de yapılmıştır.

 

İlimizde meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 33 adet ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alınmış ve müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmemiştir.

 

Hayvanların tanımlanması çalışmaları;

İlimizdeki Bin 532 adet 0-3 ay arası büyükbaş hayvana kulak küpesi takılmıştır.

 

Hayvan ve hayvansal ürün işlemleri;

İlimizden diğer illere Veteriner Sağlık Raporu ile 156 büyükbaş, 264 küçükbaş, 2 milyon 397 bin 360 adet kanatlı sevki yapılmıştır. İlimizden yurt dışına Bin 344 ton Tavukayağı ihracatı yapılmıştır.          

 

İlimizde mevcut 3 kesimhanede kesimi gerçekleştirilen 329 adet büyükbaş hayvanın kesim öncesi ve kesim sonrası muayeneleri yapılarak 92 ton sağlıklı etin tüketime sunulması sağlanmıştır.

 

Hayvancılık Desteklemeleri;

Buzağı desteklemesi kapsamında 4 bin 549 yetiştiriciye 8 bin 291 buzağı için 2 milyon 938 TL destek verilmiştir.

Malak desteklemesi kapsamında 109 yetiştiriciye 561 malak için 196 bin 350 TL destek verilmiştir.

Çiğ süt desteklemesi kapsamında 10 üreticiye Bin 393 ton süt için 69 bin 650 TL destek verilmiştir.

Besilik erkek sığır desteklemesi kapsamında 54 yetiştiriciye 276 hayvanı için 55 bin 200 TL destek verilmiştir.

 

Su Ürünleri Faaliyetleri

İlimiz genelinde Mart ayı içinde; 5 adet su ürünü işletmesi, 73 adet su ürünleri satış noktası denetlenmiştir. Alıcı ortam izleme programı için 20 adet su numunesi alınmıştır.

Müdürlüğümüzce, amatör olarak balıkçılık yapmak isteyen 6 kişiye Amatör Balıkçılık Belgesi verilmiş, 1 kişiye gerçek kişi ruhsatı verilmiştir.

 

 

Gıda ve Yem Kontrol Faaliyetleri

 

445 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirilmiştir

Mart ayı içerisinde il genelinde faaliyet gösteren; gıda üretim, satış ve toplu tüketim işyerlerinde 418, yem satışı yapan işyerlerinde 27 olmak üzere toplam 445 adet denetim yapılmıştır. Alo Gıda 174 hattına gelen 26 şikâyet incelenmiş olup, şikayetler olumlu sonuçlanmıştır.

 

142 adet gıda numunesi alınmıştır

Gıda İhracatı için 114, izleme vb. programlar için 28 adet numune alınmıştır. Alınan ihracat numunelerinin analiz sonuçları uygun çıkmıştır. İzleme vb. nedenlerle alınan numunelerin 5 tanesinin sonucu olumsuz, diğer numunelerin analiz sonuçları uygun çıkmıştır.

 

2 bin 320 ton iç fındık ihracatı gerçekleştirilmiştir

 İlimizdeki ihracatçı firmaların başvurusu üzerine; Mart ayı içerisinde Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihraç edilen 2 bin 320 ton iç fındık için 114; ihraç edilen 554 ton diğer gıda maddeleri için 26; olmak üzere toplam 140 adet sertifika düzenlenmiştir. 

 

 Gıda işletmelerine 65 adet kayıt belgesi verilmiştir

 Gıda İşyerlerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik gereği başvuran gıda iş yerlerinden 65 'ine işletme kayıt belgesi verilmiştir.

İlgili esnafın başvuruları üzerine 37 adet tütün/alkol satış belgesi düzenlenmiştir.

 

Regaip Kandilinde Süt ve Lokum dağıtıldı

Düzce Merkez Cedidiye Cami önünde kurulan stant da camiden çıkan cemaate 2 bin adet süt ve 2 bin adet lokum dağıtıldı

 

Akçakoca M.Y.O’nda ekmek israfı anlatıldı

Düzce İli Ekmek İsrafını Önleme Eylem Planı kapsamında; Akçakoca Meslek Yüksek Okulunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

 

Kırsal Kalkınma ve Tarımsal Altyapı Faaliyetleri

 

Ekonomik Yatırım Projeleri

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 9. ve 10. Etap kapsamında uygulanan 11 adet projenin kontrolü yapılmıştır.

 

Genç çiftçiler Hayvanlarına kavuştu

Merkez İlçede 6, Akçakoca’da 1, Çilimli’de 1, Gölyaka’da 1, Gümüşova’da 1, Kaynaşlı’da 4, Yığılca’da 1 çiftçiye her birine 40’ar baş olmak üzere 600 baş Karayaka ırkı koyunu teslim edilmiştir.

 

Üretici örgütlerin genel kurulları yapıldı

İki kooperatif, bir yetiştirici birliği ve bir üretici birliğinin genel kurul toplantıları yapılmıştır.

 

Arazi satışları ile ilgili işlemler gerçekleştirilmiştir

Mart ayında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 63 adet satış, 5 adet intikal, 3 adet vasıf değişikliği işlemi, 1 adet ifraz ve 3 adet tarımsal amaçlı yapı izinlendirilmesi işlemi sonuçlandırılmıştır.

 

Ayrıca, tarımsal kaynaklı kirliliğin kontrolü ve önlenmesi çalışmaları kapsamında il genelinde 22 farklı noktadan su numunesi alınmıştır.

 

Tarım danışmanlarına sertifika verilmiştir

2 kişiye tarım danışmanı sertifikası verilmiştir

 

Tarımsal Maliyet İşlemleri

Zarar ziyan, şikâyet vs. ile ilgili çiftçilerimizin talep ettikleri durumlar yerinde incelenerek tutanak ve rapor haline getirilerek kendilerine bilgi verilmiştir. 

 

Tarımsal Ürünler Maliyet Sistemi (TAMSİS)

İl ve İlçe Müdürlüklerimizde veri girişi sorumlusu personelimiz tarafından ilimizde ekonomik olarak üretilen tek yıllık ve çok yıllık ürünlere ait üretim maliyetlerinin hesaplanarak sisteme girilmiştir.

 

Çiftçi Kursları

2017 yılı Mart ayı içerisinde Merkez Kemerkasım Köyünde “Besi Sığırcılığı” konusunda çiftçi kursu düzenlenmiştir.

 

Çiftçi Eğitimleri

Onuncu Kalkınma Planı kapsamında "Tarımda Su Kullanımının Etkinleştirilmesi Programı çerçevesinde, tarımsal sulamanın bilinçli şekilde yapılması, basınçlı sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması ve modern sulama teknolojilerinin çiftçilere benimsetilmesi amacıyla İlimizde 2017 yılı içeresinde Akçakoca ile Gümüşova İlçelerinde "Etkin ve Verimli Sulama Sistemleri" eğitimleri düzenlenmiştir.

 

Düzce’ li kadın çiftçiler Ankara’ da Milli Tarım ruhuyla buluştu

Bakanlığımız tarafından Congresium ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakanlık yetkilileri ve Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen kadınların katılımıyla düzenlenen "Bu Toprağın Kadınları Milli Tarım Ruhuyla Buluşuyor" etkinliğine İlimizden de 47 kadın çiftçi katılmıştır.

 

Tarımsal İşletme Ziyaretleri (TİD)

TİD çalışmaları kapsamında Mart ayı içerisinde; Merkez İlçede 615, Akçakoca’da 149, Cumayeri’nde 14, Çilimli’de 24, Gölyaka’da 243 ve Gümüşova’da 323 adet olmak üzere, il genelinde toplam Bin 368 adet tarımsal işletme ziyareti gerçekleştirilerek, çiftçilere değişik tarımsal konularda bilgiler verilmiştir.

 

Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA)

2016 yılı ÇMVA sistemine kayıtlı 45 adet işletmenin sene sonu envanter verileri sisteme kaydedilmiştir. Ayrıca 2017 yılı ÇMVA sistemine 71 adet işletmeyle sözleşme imzalanarak, işletmelere ait sene başı envanter verilerinin sisteme girişleri yapılmış olup, sözleşmelerin birer örneği bakanlığa iletilmiştir.

 

Tarım Ürünleri Fiyat İzleme Sistemi (TÜFİS)

İl ve ilçe sistem sorumlularımız tarafından günlük olarak ilimiz merkez ve ilçelerindeki market, hal, pazar, aracı ve üreticiden aldıkları verilerin sisteme girişleri yapılmıştır. Bu sistem sayesinde, gün bazında veri havuzunda toplanan verilerle ürünün nerede üretilip nerelere satıldığına kadar takibi ve istatistiki çalışmalar yapılabilecek; bu da doğru tarım politikalarının oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.

 

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder