Yükleniyor...
Son Dakika
2.5.2017

Tarım Bakanlığı yanlışta ısrar ediyor

H. Halis Akçay - Vet. Hek.
halisakcay@gmail.com

Yanlışta niye ısrar ediliyor anlamıyorum. Yazık değil mi bu üreticiye? Yazık değil mi maddi manevi zarara soktuğunuz bu memlekete?

 

TARIM BAKANLIĞI HEP AYNI

 

Sevgili okuyucularım, tekrar merhaba,

 

Son yazımızdan bu yana yaklaşık 5 ay olmuş. Bu süre zarfında bekledik. Acaba yapılan yanlışlardan dönülür mü, Tarın Bakanlığı hatalarını görür ve düzeltir mi diye. Ama yok.! Aynen devam, hem de son gaz. Adeta; ayakkabının tabanına basıp, delikanlı adam değişmez diyor. Hem de inadından taviz vermiyor. Bu dik duruşunu bozmadığı için, takdir etmek lazımken, ben de eleştiriyorum. Bu ayıp da bana yeter.. Ayıp etmeye devam edelim ve geçen yıl ne demişiz, ne olmuş, birlikte bakalım.

 

Aklıma gelen birkaç önerimizin, ahvali nedir acaba?

 

 • Devlet hayvan ithalat işiyle uğraşamaz, memur zihniyeti ile bu iş olmaz demiştik.

Ne oldu? Yine devam ediyor. Hala Güney Amerika’dan içinde yaşlı öküzler olan sürüleri getiriyorlar. Gördük; ölenleri bile değerlendiriyorlar. Başına bilen bir Veteriner Hekim koyun, yaş tespiti yapın, bakın bakalım 1 yaşın altında olması gereken hayvanlardan ne kadar yaşlı öküz çıkacak.!

 

Avrupa’dan da geliyor. İçinde kırmızı holstein besilik özelliği olmayan hayvanları görmüyorlar. Oysa Avrupa alış fiyatı yüksek. Yani o paraya en iyisini alabilirler. Aldıklarının yüzde kaçı gerçek etçil (charollais, limusine, angus vb) dana?

 

Neden biliyor musunuz? Çünkü; kullandıkları, devletin parası. Ceplerinden çıkmıyor. Hal böyle olunca, harcamak kolay. Seçime giden memur harcırahına, Ankara’dakiler keyfine bakıyor da ondan.

 

 • Kapına (Kapıkule Gümrük) sahip çık demiştik.

 

Ne oldu? Eski müdür değişti, ama hiçbir şey değişmedi. Yine, kontrolsüz uygun olmayan hayvan geçiyor, yine tır başına 2-3 bin Euro veren tırların içinde, dişi damızlık yanında, yasak olan erkek dana ve kasaplık giriyor. Demek ki; eski müdürün günahını almışız. Kendisinden samimi özür diliyorum. Hakkını helal et kardeşim. Ama boşver, her işte bir hayır vardır. Şimdi daha rahatsındır eminim.

 

Sonuçta; Bakanlık yine kapısına sahip çıkamıyor. İster bireysel ister organize olsun, kanunu kendi çıkarına çiğneyen kim olursa, Bakanlığın müdahale etmesi, önlem alması gerekir. Zira; tek sorumlu, işin başı olan Bakanlıktır.

 

 • Şap hastalığından kurtulmak için Şap Enstitüsünü kapatın demiştik.

 

Ne oldu? Gene hiç.! Havalar ısınıyor. Gene bu ilkel hastalık Türkiye’yi saracak. Gene bizimkiler enjektörleri kuşanıp aşı yapacaklar. Olmadı bir doz daha.. Sonuç; yalandan  karantina, dostlar iş başında görsün, Avrupa’dan saklamalar, daha çok yayılan hastalıklar, giden yine milyon dolarlar, telef olan hayvanlar, batırılan üreticiler.

 

Yanlışta niye ısrar ediliyor anlamıyorum. Yazık değil mi bu üreticiye? Yazık değil mi maddi manevi zarara soktuğunuz bu memlekete?

 

 • Yurt dışından ithalatta, resmi seçim heyetini kaldırın demiştik. 

 

Ne oldu? Elbette devam.. Ne alıcıya, ne satıcıya, ne memlekete zerre kadar faydası, etkisi olmayan bu uygulama, sadece üreticiye maddi yükten başka bir şey değil.

Gönderiyorsunuz; sanki gelen heyet hayvan seçiyor? Bu sefer daha açık yazacağım; bi kere hepsi alacağı harcırah peşinde, yurt dışına çıkmak için torpil arıyor. Adamını bulan, yılda 5-10 defa giderken, bulamayan ise siyasi olarak hiç gönderilmiyor.  Gidenler ise iki tip.

 

Biri; herşeyi ben bilirim edasıyla, hayvan seçmek yerine eziyet edenler. Oysa, hayatı masa başında geçmiş, iki ırkı birbirinden ayıramayacak kadar cahil, Avrupalı köylünün bile; bunlar gerçekten veteriner mi diye güldükleri, inanmadıkları grup. (zooteknistlerin hayvan seçiminde ne işleri var, zaten açıklayamıyorsunuz). Kavgalar, harcırah hesaplarında kuruş hesapları, sırf benim dediğim olacak diye, kaprislerinden; asılsız bahanelerle seçmedikleri hayvanlar, 5 yıldızlı oteli beğenmeyenler, karnı tokken, nasılsa parası benden çıkmıyor diye, masa üstü kebap söyleyip, yemeden çöpe gönderenler, akşam 6 olunca mesaim bitti ben bu saatten sonra hayvan seçmem diyenler, önüne gelen pedigriyi bu belki sahte  git bana bakanlıktan onaylı yazı getir diyenler. Sonuçta; sırf eziyet, elimde yetki var diye Avrupa’nın resmi makamlarını bile emrinde sanan, dünyadan haberi olamayan zavallılar.

 

İkinci tip ise; tam tersi. Hayvan filan umurunda değil. Yiyelim içelim, gece diskoya gidelim; otele gidince güzel bir hatun gönder diyenler. Satıcı ve alıcı en çok bu ikinci grup heyeti sever. Sonuçta masrafı daha az. Derdi yok. Ha erkeklere kızlar tamam da, bayanlara ne diyorsunuz? Onlara da şahıslarına, çocuklarına hediyeler, gündüz gezmeleri. Her türlü hizmet vardır. 

 

Bakanlık bu tür olayları şikayet edin diyor. Birinci heyet türünü şikayet etsen; adamlar işini yapıyor derler bir şey olmaz. İkinci türü de, zaten kimse şikayet etmez.

Neresinden baksanız, üreticiye zarardan başka bir şey değil.! Avrupalı aptal, sadece bizimkiler akıllı. Örneğin; Macaristan’da çiftliğine, herhangi bir ülkeden hayvan alan üretici için, inanın Türkiye’de, Konya’dan Ankara’ya almak kadar prosedürü yok. Bırakın seçim heyeti….

 

Neyse; yeni yılın ilk yazısı olduğu için, geçmişi değerlendirmek istedik.

Gördüğünüz gibi, en ufak bir değişme, iyileşme olmadığı gibi; bu konuda atılan bir adım dahi yok.

Sen işin aslını düzeltmeden; üreticiye destek versen ne olur, övünerek anlattığın,  ne üreticinin ne de tüketicinin cebine faydası olmayan, adına bilmem ne dediğin, sonucu olmayan, saçma ve sözde projeleri yapsan ne olur?

 

Memlekette et fiyatını düşürdün mü? Vatandaş çocuklarına ayda kaç defa et alabiliyor? Üreticiye kazanç sağlayacak, girdi maliyetlerini düşürecek ne yaptın? Kaç metre mera kazandırdın?

 

En azından bu kadarını yapamıyorsan; orada ne diye oturuyorsunuz?

 

Not; bunları yazıyorum diye, bakanlıkta birileri bana kızıyor. Hakkımda olmadık ve asılsız dedi kodu yapıyor. İşime engel olmaya çalışıyor. Onlara şunu söylüyorum;  size sadece gülüyorum, ciddiye de almıyorum. “Elinizden geleni, ardınıza koymayın”.!!!

 

Yazarın Diğer Yazıları

 • Et yoksa... Ondan
  8 Ekim 2017 Pazar

  Millet evine et götüremiyor, üreticinin girdileri yüksek, zarar ediyor; kalk sen et ve kasaplık ithal et. Sonra Sayın Bakana meydan okut; et fiyatı düşecek!!! Başka yolu yok. Yükletin gemileri, et, kasaplık hayvan getirsinler, bak nasıl düşüyor….

 • Yalanın adı Aydınlık
  24 Kasım 2016 Perşembe

  Avrupa’da besilik dananın 1,5-2 euro olup ESK nın vatandaşa hayvanı 3,9 euro dan verdiği gibi. Ya kardeşim, haberi yapıyorsun, hiç mi dünyadan haberin yok. Burada fiyatlar en düşük 3,5 euro.

 • Tarım Bakanlığı, kapısına sahip çıkamıyor
  5 Ekim 2016 Çarşamba

  Rüşvet çarkının rutine bindiği, hayvan sağlığının hiçe sayıldığı ve en önemlisi de halkın sağlıklı gıdaya erişiminin sekteye uğradığı kapı... işte detaylar..

 • Hayvancılık nasıl gelişir? Şap nasıl yok edilir?
  20 Eylül 2016 Salı

  Devlet olarak ithalattan elini çek. Özel şirket dişi hayvan ithal etsin. Yatırımı betona değil yem bitkisine yap...

 • ESK, et yerine su mu alıyor?
  20 Eylül 2016 Salı

  Kasaplık 650 kiloluk bir hayvan günde normal 100 LT su içer. Bunu tuz ile yaparsanız iki katına kadar çıkabilir. Sonuçta abartı olmasa bile 100 kg et yerine su alıyorsan ve bundan haberin yoksa,

 • Hayvan ithalinde, Resmi Seçim Heyeti kaldırılmalıdır
  1 Eylül 2016 Perşembe

  Sonuçta; resmi seçim heyetinin Türk üreticisine aldığı hayvanın masrafını arttırmadan başka bir fonksiyonu yoktur.

 • Tavukçuluğun hikayesi
  11 Ağustos 2016 Perşembe

  Yumurta vermeye başlamadan aşılarını yapar, kafeslere alırsın. Her gün sabah akşam altını temizlemeyle, yumurtalarını toplamayla, yemlerini vermeyle işleri bitmez. Hastalıktan toplu ölüm, verim düşüklüğü yada onları olumsuz etkileyebilecek yüzlerce hastalık etkeni ve binlerce sebep vardır…

 • Kolesterol Yalanı
  10 Temmuz 2016 Pazar

  Bize et yemeyin kolesterol yapar diyenlere...Ne kolesterolde, ne kalp hastalıklarında, ne karaciğer yağlanmasında ne de başka bir şeyde, etin hiç bir kabahati yok

 • En önemli mesele saman
  2 Temmuz 2016 Cumartesi

  Türkiye'nin en önemli meselesi nedir? Herkes farklı cevaplar verebilir. Ancak en önemli mesele SAMAN'dır.

 • Bakanlıkta büyük vurgun
  29 Haziran 2016 Çarşamba

  Asıl görevleri Türk Hayvancılığı ve üreticimize hizmet etmesi gereken ESK ve TİGEM, Bakanlığın talimatı ile Türk üreticisinin çıkarlarını, birkaç firmaya peşkeş çekiyor.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

 • Gürsel oğuzbey
  3 Mayıs 2017 Çarşamba

  yahu bu bakanlikta sanki ikram mevkisi olmuş bakanin et ile Tarım ile hiç ilgili konusuyormu et karkas 24 tl oldu Bakan dediki biz müdahale edeceğiz et oldu 28 tl bakan sustu kemail kemal diyorki Avrupa Hayır diyorsa u Evet diyor bu bakan et düşecek diyorsa yükselecek mi demek


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder