Yükleniyor...
Son Dakika
2.5.2017

Genç Çiftçi Projesi Hibe Başvuruları 5 Mayısta Sona Eriyor

Kırsal Kalkınma Desteklemeleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ gereğince, Genç Çiftçi Projelerine 30 bin TL hibe başvuruları 5 Mayıs 2017 tarihinde sona erecek.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanmakta olan Genç Çiftçilere hibe desteği konusunda Giresun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü  Dr. Muhammet Angın değerlendirmelerde bulundu. Angın, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:  "Giresun ilimizde genç çiftçilerimizin projeye ilgisi yüksek olup, bu güne kadar toplam bin 222 başvuru yapılmıştır. Bu başvuruların bin 189 adeti hayvansal üretim ve  33 adeti de bitkisel üretim alanındadır.

 

Proje başvuru konuları şunlardır:

 

Hayvansal üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında: Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesis yapımı ve hayvan alımı; Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesis yapımı ve hayvan alımı; Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği; Kanatlı yetiştiriciliği ve tesis yapımı; İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı,

 

 

Bitkisel üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında: Kapama meyve bahçesi tesisi; Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği; Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği; Kültür mantarı üretimi,

 

Yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik destekleme projeleri kapsamında: Çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi; Coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim; Coğrafi işareti olan gıdaların üretimi, konularını kapsamaktadır.

 

Başvuru yapacak genç çiftçilerde aranan şartlar şunlardır:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak; Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olmak, Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışan olmamak; Okur-yazar olmak. Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak; Başvuru tarihi itibarıyla Katma Değer Vergisi (KDV), gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak; Hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesisi yapımı ve hayvan alımı konulu proje başvuruları için bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 15 adet büyükbaş veya 50 adet küçükbaştan fazla hayvan sahibi olmamak; Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği konulu proje başvuruları için bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak; Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş veya genç çiftçi proje değerlendirme komisyonunca başvurusu reddedilmiş olmamak; Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak; Tebliğin 11. Maddesi Genç Çiftçinin (ç), (e), (f), (g), (ğ) ve (h) bentleri hükümlerine tabi kişilerin eşi olmamak.

 

Başvuruların yapılacağı yerler; Ön başvurular, "https://gencciftci.tarim.gov.tr" uzantılı yazılım üzerinden yapılacaktır. Kesin başvurular ise istenilen belgelerle birlikte,  genç çiftçilerin proje uygulayacağı kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine  şahsen yapılacaktır.

 

Tebliğ kapsamında başvurusu kabul edilip, hibe sözleşmesi imzalayarak, belirlenen şartları yerine getiren genç çiftçiye en fazla 30.000 (otuz bin) TL’ye kadar hibe ödemesi yapılacaktır.​"

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder