Yükleniyor...
Son Dakika
7.5.2017

Başkan Şahin: Fuarlar, yetiştirici için önem taşıyor

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birlik Başkanı Ziya Şahin, Türkiye'de arıcılık ve arı ürünlerinin faydaları ile ilgili bilgi vererek, yetiştiriciye yönelik fuarların artmasının arıcıların bilinçlenmesi ve kaliteli üretim yapması açısından son derece faydalı olduğunu dile getirdi.

 

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birlik Başkanı Ziya Şahin, 18-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında Türkiye'de ilk kez düzenlenecek olan "Anadolu Yetiştiriciler, Canlı Hayvan ve Çobanlar Fuarı" ile ilgili, "Hayvancılık, Anadolu için son derece önemli bir geçim kaynağıdır. Arıcılık bazında ele alacak olursak; ülkemizde yaklaşık 150 bin aile geçimini arıcılıktan sağlamaktadır.
 
Ancak arıcılık babadan, komşudan veya arıcılık yapıyor olanlardan usta çırak ilişkisi ile öğrenilmektedir. Gelişen ve değişen teknoloji şartları sebebiyle bu durum bir dezavantaj olarak karşımıza çıkabilmekte; arıcılarımız teknolojik gelişmelerin ve modern yöntemlerin gerisinde kalabilmektedir. Düzenlenen bu tip fuarlar arıcılarımıza teknolojiyi yakından takip etme olanağı sağlayarak, doğru ekipmanlarla modern şartlarda ve daha az iş gücüyle üretim yapma imkanı sunacaktır" ifadelerine yer verdi. 
 
 
FUARLAR, BİLİNÇLİ VE KALİTELİ ÜRÜN İÇİN FAYDALI 
 
Fuarlar sayesinde ülkemizdeki arıcıların, kısıtlı alanda çok çeşitli ürüne ulaşabildiklerinden bahseden Şahin, "Arıcılarımız bu fuarlarda firmalar ve markalar arasında karşılaştırma yaparak ihtiyacına en uygun ürünü seçebilmektedir. Dolayısıyla yetiştiriciye yönelik bu tip fuarların artması arıcılarımızın bilinçlenmesi ve kaliteli üretim yapması açısından son derece faydalıdır" diye konuştu. 
 
 
TÜRKİYE BAŞ AÇISINDAN OLDUKÇA ZENGİN 
 
Şahin, arıcılığın ülkemiz için önemine de değinerek, şu ifadelere yer verdi: "Ülkemiz florasındaki bitkilerden yaklaşık 500 tanesi nektar ve polen kaynağı olarak arılar tarafından ziyaret edilirken, bunlardan yaklaşık 50 tanesi baskın nektar bitkisi olarak tanımlanır. Özellikle Muğla ve Ege Bölgesi’nin sahil kesimindeki diğer illerde olmak üzere kızılçam ormanlarından elde edilen çam balı ile Türkiye, dünya çam balı üretiminde en büyük pay sahibidir. Ülkemizi öne çıkaran ikinci önemli faktör ise; sahip olduğu bal arısı gen çeşitliliği ile dünyanın en büyük gen merkezi konumunda olmasıdır. Bu zenginlik Anadolu, Kafkas, Karadeniz, Muğla, Trakya ve Güney Doğu Anadolu olmak üzere değişik bal arısı ırk ve ekotiplerinden oluşmaktadır." 
Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder