Yükleniyor...
Son Dakika
8.5.2017

Kök Ve Kökboğazı Çürüklüğü Hastalığına Dikkat!

Türkiye’nin bazı bölgelerinin fazla yağış alması buğday ve arpada Kök ve Kök Boğazı Çürüklüğü Hastalığı tehlikesini ortaya çıkardı.

 

Malkara Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada; 2017 yılında hububat tarlalarında, müdürlüğümüze yapılan çiftçi şikâyetleri sonrası teknik elemanlarımızca yapılan sürvey çalışmaları neticesinde kök ve kökboğazı çürüklüğü hastalığı saptanmıştır. Kök ve Kökboğazı çürüklüğüne neden olan etmenler, Fusariumspp, Bipolarissorokiniana, Rhizoctoniaspp, Pseudocer cosporella herpotrichoides gibi toprak kökenli ve tohumla da taşınabilen birden fazla funguslardan ( mantari hastalık ) oluşmaktadır.

 

Hastalığın yaygınlaşmasında iklimsel etmenlerin yanında çiftçilerimizin münavebe (Nöbetleşme) koşullarına uymaması her yıl aynı tarlada üst üste hububat yetiştiriciliği yapması hastalık etmeni fungusların o tarlada yoğunluğunun artmasına neden olmaktadır. Hastalığa neden olan fungusun kesin tanısı laboratuvar ortamında yapılabilmektedir.

 

Ancak bitkilerde erken sararmalar, kökboğazında bal rengi sararmaları takiben koyu kahverengi lekelenmeler ile bitkilerde gelişi güzel sağa sola yatmalar, köklerde kararmalar hastalığın tipik belirtileridir. Hastalık şiddetli olduğu zamanlarda % 50 ye yakın verim kayıplarına neden olur.

 

Münavebeye mutlaka uyulmalı aynı tarlaya üst üste hububat ekimi yapılmamalıdır. Öncelikle hastalığın görüldüğü tarlalarda ürün rotasyonu uygulanmalıdır. Rotasyon içerisine yulaf sokulabilir. Hastalık etmeni, yulaf içerisinde çok yavaş gelişerek bir süre sonra yok olmaktadır.

 

Dayanıklı çeşitlerin ekimi tercih edilmelidir. Geç çi çeşitler erkenci çeşitlere göre hastalığa daha dayanıklıdır. Çeşit seçimi konusunda ilçe müdürlüğümüz teknik elemanlarına danışılmalıdır, denildi.

 

Erdi KURU | DEVRİM

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder