Yükleniyor...
Son Dakika
27.5.2017

Çiftçiye Müjde

Çiftçinin yüzü gülecek. Karatay'da Malçlama yöntemi ile yüzde 60'a yakın su tasarrufu, domates toplama noktasında yüzde 80'e yakın işçi tasarrufu sağlanacak.

 

Karatay Ziraat Odası Başkanlığı, Sebze Yetiştiriciler Birliği ile beraber Saracoğlu'nda Demostrasyon Tarla Günü etkinliği düzenledi. Etkinliğe Karatay Kaymakamı A. Selim Parlar, Karatay İlçe Tarım Müdürü Esat Altuntaş, Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, çiftçiler ve davetliler katıldı. Etkinlikte malçlama yöntemi ile üretim yapan yeni bir araç tanıtıldı.

 

Deneme üretimi yapıldı. Programda konuşan Karatay İlçe Tarım Müdürü Esat Altuntaş, tarımın insanoğlunun en vazgeçilmez temel faaliyetlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Tarımın tüm insanların temel ihtiyacı olan gıdayı karşıladığını belirtti. Artan insan nüfusunu beslemek üzere diğer sektörlerde olduğu gibi tarımda da rekabet kaçınılmaz olduğunun altını çizer Altuntaş, “Yeni yeni araştırmalar gün yüzüne çıkmaktadır. Birim alandan maksimum ürün ve kalite almak için yapılıyor tüm bu çalışmalar.

 

Karatay'da yoğun olarak tarla tarımı yapılmakta. Saracoğlu, İstiklal ve Erler bölgesinde hatırı sayılır oranda sebze üretimi var. Şimdiye kadar Konya'da ve özellikle Konya'da uygulaması yapılmamış sebzecilikte kullanılan malçlama yönteminin tanıtımını yapacağız. Bu makineyi buraya kazandırmak ayrıcalık. Üretim için önemli bir makine. Su ve işçilik noktasında ciddi tasarruflar sağlıyor. Üründeki kaliteyi artırıyor. Üretici ve tüketiciye katkı sağlayacak bir makine. Şimdiye kadar neden uygulanmadığı da bizlere soruluyor.

 

Karatay'da hububat, şeker pancarı, yağlık ay çiçeği, mısır ve yonca üretildiği için ihtiyaç duymadık. Üreticilerimiz, bundan sonra bu aracı kullanarak üretim yapacak” açıklamalarında bulundu. Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker de şunları kaydetti: “Malçlama yöntemi ile yüzde 60'a yakın su tasarrufu, domates toplama noktasında yüzde 80'e yakın işçi tasarrufu sağlanacak. Bugüne kadar, çiftçilerimiz için bir sürü yeni makine alıp, hizmetlerine sunduk. Çiftçilerde kendilerini yormayacak olan ve maddi tasarruf sağlayacak araca büyük önem gösteriyor.”

HAMDİ BUĞUR / http://www.merhabahaber.com

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • yavuz
    27 Mayıs 2017 Cumartesi

    Tarımdaki kaçınılmaz rekabetin ana maliyet unsuru olan motorin fiyatı dünyanın en yüksek fiyatı iken nasıl rekabet edecek üretici? Hadi üretti mucize gerçekleştirdi, neden ithalat kapıları açılır hemen? Ruslara domates satabilmek için Rus iç üreticiyi koruma önerisi götüren Yetkililere, Rus iç üreticiye verilen değeri Türkiyedeki iç üreticiye ne zaman vereceksiniz? Malçlama mantar hastalıklarını getirecek, dayanacaksınız tarım ilacına. Bahçede uygulanacak işler bunlar tarlada olmaz kardeşim.


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder