Yükleniyor...
Son Dakika
31.5.2017

Bakan Çelik: ...bir görüşünüz yoksa vay halinize

ıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kılıçdaroğlu'nun Sudan'da kiralanan tarım arazisine yönelik sözlerine cevap verdi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kılıçdaroğlu'nun Sudan'da kiralanan tarım arazisine yönelik sözleriyle ilgili olarak "Sudan konusu bir vizyon meselesidir. Birçok ülke, başka ülkelerden 202 milyon hektar tarım arazisi kiralamış durumda. Dünya uzayda bitki üretimi ile meşgul olurken, sizin dünya coğrafyasındaki atıl arazilerin değerlendirilmesi noktasında bir görüşünüz yoksa vay halinize" değerlendirmesinde bulundu.

 

Çelik, Kılıçdaroğlu'nun hükümetin tarım politikalarına ilişkin eleştirilerine yönelik basın toplantısı düzenledi.

 

Kılıçdaroğlu'nun tarım sektörüyle ilgili gerçek olmayan değerlendirmelerde bulunduğunu belirten Çelik, tarım sektörünün stratejik olduğunu, görüşlerin bilgi ve belgeye dayalı olması gerektiğin ifade etti. Çelik, "Kılıçdaroğlu'nun bilgisiz ve ilgisiz değerlendirmelerine üzüldüğümü belirtmek istiyorum. Türkiye'yi yönetmeye talipseniz bu konudaki değerlendirmelerinizin altyapısı, dayanağı, bilgi ve belgesi olmalı. Ne yazık ki Kılıçdaroğlu dün yaptığı değerlendirmelerle ülke yönetimine hiçbir zaman talip olamayacağını açık ve net bir şekilde ortaya koymuş oldu. Bu değerlendirmelerinden dolayı özellikle tarım ile ilgili kılavuzlarını mutlaka gözden geçirmesinde yarar var." diye konuştu.

 

Kılıçdaroğlu'nun Sudan'da kiralanan tarım arazisine yönelik sözlerini hatırlatan Çelik, Sudan konusunun bir vizyon meselesi olduğunu söyledi.

 

Birçok ülkenin, başka ülkelerden 202 milyon hektar tarım arazisi kiraladığına dikkati çeken Çelik, "Dünya uzayda bitki üretimi ile meşgul olurken, sizin dünya coğrafyasındaki atıl arazilerin değerlendirilmesi noktasında bir görüşünüz yoksa vay halinize" değerlendirmesinde bulundu.

 

Çelik, bu geniş arazilerin özel sektör tarafından işletilmesi noktasında önümüzdeki dönemde çok yaygın ziyaretler gerçekleştireceklerinin altını çizerek, böylelikle özel sektörün Afrika'ya mührünü vuracağına ve üretim gerçekleştireceğine inandıklarını vurguladı.

 

Öte yandan, Türkiye'deki bir karış toprağın zayi edilmemesiyle ilgili çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Çelik, "Önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) bir tasarı geliyor. Atıl durumdaki tarım arazilerinin, tapusu size ait olan ama ekip biçmediğiniz arazilerin ekilmesi ve kiralarının bankaya yatırılması ve böylelikle ülkedeki bütün bu durumdaki arazilerin değerlendirilmesiyle ilgili attığımız ve atacağımız adımlarla ilgili Sayın Kılıçdaroğlu'ndan destek bekliyorum." ifadesini kullandı.

 

Çelik, Sudan ile yapılan tarımsal iş birliği anlaşmasının 780 bin hektarlık bir alanın Türkiye özel sektörüne, 12 bin 500 hektarlık arazinin de Türkiye Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) çeşitli imtiyazlarla tahsis edilmesini öngördüğüne işaret ederek, TBMM'de konunun Dışişleri Komisyonunda CHP'li muhalefet milletvekillerinin de katılımıyla görüşüldüğünü ve ittifak ile komisyondan geçtiğini belirtti.

 

Kılıçdaroğlu'nun, TBMM Genel Kuruluna katılan milletvekillerinin ittifakı ile geçen uluslararası anlaşmayı tenkit ettiğini anlatan Çelik, "O zaman grubunuza sahip olun." dedi.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • metin
    1 Haziran 2017 Perşembe

    Sudan da kiralanan arazi laf olsun diye kiralamış gibi ne soran var gelen sadece çöl vasfına sagip bile olabilir


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder