Yükleniyor...
Son Dakika
31.5.2017

Bakan Çelik: Et ve besi ithalatı bugünün meselesi değil

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et ve besi ithalatının da bugünün meselesi olmadığını dile getirerek, 1969 yılında 90 bin dolarlık et ithalatı, 560 bin dolarlık da canlı hayvan ithalatı gerçekleştirildiğini söyledi.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hayvan ithalatını minimize edecek çalışmaları devreye koyduklarını belirterek et ve besi ithatının bugünün meselesi olmadığını söyledi. 

 

Bakan Çelik, tarım gündemini değerlendirdiği basın toplantısında et ve besi ithalatını değerlendirdi. 

 

Çelik, et ve besi ithalatının da bugünün meselesi olmadığını dile getirerek, 1969 yılında 90 bin dolarlık et ithalatı, 560 bin dolarlık da canlı hayvan ithalatı gerçekleştirildiğini, yıllar itibarıyla söz konusu ithalatın yapıldığını ifade etti.

 

Milli Tarım Projesi çerçevesinde bu ithalata kademeli son vermek için projelerini uygulamaya koyduklarını kaydeden Çelik, "Milli Tarım Projesi'nin hayvancılık ayağını harekete geçirmiş bulunuyoruz. Uygulamasını başlattığımız projelerle her yıl bu konudaki dışa bağımlılığımız daha da azalacak. Kademeli olarak 3-5 sene içerisinde hayvan ithalatı meselesini minimize edecek çalışmalarımızı devreye koymuş bulunuyoruz." dedi.

 

Çelik, ithal edilen haziran ve temmuz ayında kesime hazır 240 bin baş hayvan bulunduğunu, yerli üretim de dikkate alındığında et arzında herhangi bir sorun olmadığını ifade etti.

 

Avrupa Birliği ile yapılan anlaşma çerçevesinde 19 bin ton donmuş karkas et ithalatının da şu an devrede olduğuna dikkati çeken Çelik, şöyle devam etti:

 

"Türkiye'de Kurban Bayramı'na kadar 1 milyon 400 bin kesimlik hayvanımız var. Kurban Bayramı'nda 850 bin civarında büyükbaş hayvan kesiliyor. Şu an itibarıyla hayvan varlığımızda bir sorun yok. Domateste olduğu gibi bir sorun yaşatılmaya çalışılıyor. Kurban Bayramı'na hazırlık anlamında bazı hayvanların piyasaya sürülmediğini görüyoruz. Kesim zamanı gelmesine rağmen, hayvan 7 ay beslendikten sonra kesime götürülmesi gerekirken, bu konuda biraz rahat davranıldığını tespit etmiş bulunuyoruz. Yani '8 ve 9'uncu ayda kesim yapalım' diyenler var. Eğer piyasada fiyatı yükseltmek için böyle bir oyuna girerlerse kesim vakti gelmesine rağmen bekletirlerse bu vatandaşların tekrar bizden besilik almaları mümkün olmayacak."

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Serkan yürük
    1 Haziran 2017 Perşembe

    Sayın bakınım şubat ayında ithal besilik dana almak için kırmızı ereticiler birliğini yazıldım ve paramın tamamını kredi çekip yatırdım hayvanlarım hala gelmedi kredi bir yandan faiz işliyor hayvanları bize mart ayında teslim edilecek diye yazıldık ama hala teslim edilmedi çok ciddi şekilde mağdur oldum bir an önce teslim edilmesini rica ediyorum


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder