Yükleniyor...
Son Dakika
3.6.2017

Bolu Çiftçisi Eğitimi Sevdi, Katılım Yüzdesi Artıyor

 

Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: 

 

Gıda, Tarım  ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım Ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca hazırlanan Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projeleri kapsamında; Genç çiftçilere gerekli bilgi ve becerileri kazandırarak yaşadıkları ortamda tarımsal yayım sisteminin gönüllü uygulayıcıları haline getirmek, genç, dinamik, yeniliklere açık, üretimin içinde yaşayan çiftçilerden oluşan geniş bir yayım alt yapısı oluşturmak, öğrenmiş oldukları bilgi ve becerileri diğer çiftçilere aktarmak olarak özetlenebilecek bir amaca hizmet etmektedir.  

 

Bolu Gıda, Tarım  ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çalışma Ve İş Kurumu ve İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi Ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilen çiftçi kursları Tarımsal Nüfus Gençleşiyor projesine endeksli hareket etmektedir.

 

Geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlanan Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi tebliğleri kapsamında çiftçilerin hazırladıkları projeler yönünde eğitim almış olması veya belirtilen süreler içinde eğitimlerini tamamlamış olmaları istenmiş, başvuru sahiplerine artı puan ödülü sağlanmıştır. Bu tebliğ teşviki ile de  Bolu İl Gıda, Tarım  ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen çiftçi kurslarına talepler çığ gibi büyümüştür. Planlanan eğitim programı çerçevesinde 2017 yılında Bolu Merkez ilçede 7 farklı konuda  19 farklı eğitici ile 21 kurs açılarak 426 üreticimize kursiyere eğitim verilmiştir.  Bu sayının 2016 için 14 kurs 256 kursiyer olduğunu düşünürsek %80 gibi bir artış gözlenmiştir. Verilen kursların dikkat çekici bir diğer olumlu yanı ise 426 kursiyerin 384’ünün bayan olmasıdır ki şüphesiz kırsal alanda üretimin temel taşı gizli kahramanları kadınların katılımı bilinçli, kaliteli, verimli üretim adına yarınlarımıza artı bir değer katmaktadır. 

 

Bolu İl Gıda, Tarım  ve Hayvancılık Müdürlüğü Mühendis ve Veteriner Hekimlerince kurs talebinde bulunulan köylere gidilerek veya bireysel talepler dahilinde İl Müdürlüğü toplantı salonlarında düzenlenen kurslarda müfredat gereği belirtilen konular haricinde de Bolulu çiftçilerin karşılaştığı sorunlar, merak edilenler gibi farklı konularda da yararlı ve uygulanabilir pratik bilgiler verilmektedir.

 

Eğitimler hakkında konuşan Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail TAŞ;

“Anadan babadan kalma bilgiler ne kadar doğru gibi algılansa da birçoğunun bilimsel gerçekliği bulunmamaktadır. Bu bağlamda yanlış üretim, yanlış yönlenme gibi sıkıntılarla üretimde verim kaybı kalitesiz üretim vb. sorunlarla üreticimiz emeklerinin karşılığını alamamaktadır. Bu açıdan eğitim günümüz ve geleceğimiz açısından büyük önem arz etmektedir. Bakanlığımız bir çok farklı proje ile keza tamamen ücretsiz olarak vatandaşlarımıza sunmaktadır. Dileğim o ki bütün vatandaşlarımız çalıştığı konu olabilir yada kafasında bir yatırım projesi olabilir bu ve bunun gibi bir çok konu da sunulan bu hizmetten faydalanarak daha donanımlı ve bilinçli olma şansına nail olacaktır. Hele ki yaşadığımız bilgi çağında en önemli hazine edinimlerimizdir. Bunlara artı olarak Bakanlığımızın eğitimlere verdiği önem ve teşviğe istinaden  Genç Çiftçi Projesi başta olmak üzere birçok projede artı puanla ödüllendirme yoluna gitmiştir. İlimiz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesi organizasyonuyla gerçekleştirilen eğitimlerde %90 gibi bir oranla bayanlar ön plana çıkmaktadır. Bu sevindirici bir gelişmedir, nitekim kırsalda üretimin temel taşı kadınlarımızdır. Eğitim almış donanımlı kadınlarımız aile ve ülke ekonomimize yarınlarımız ve ulusumuz adına artı değer  katacaktır. Konuşmamın başında da dediğim gibi yılın belli dönemlerinde yapılan ve bir kez daha altını çiziyorum tamamen ücretsiz olan bu eğitimlerden vatandaşlarımızı faydalanmaya davet ediyor emeği geçenlere canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

 

Bu bağlamda 2018 yılı için özellikle bakanlık projelerine başvuracak olan vatandaşlarımızın konusu ile alakalı bir eğitime katılmaları önem arz etmektedir.  2018 yılında düzenlenmesi planlanacak kursların duyuruları yine Bolu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kurumsal web sitesi www.bolu.tarim.gov.tr adresinden yayınlanacaktır.  Ayrıca Bolu’lu Muhtarlar da kurumsal SMS sistemi aracılığıyla taleplerin başladığı ve bittiği tarihlerde mesaj yoluyla bilgilendirileceklerdir.  

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder