Yükleniyor...
Son Dakika
3.6.2017

Ramazan Ayına Ait Denetimler Yapılıyor

 

 

Düzce Gıda Tarım ve İl Müdürlüğü:

 

Gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla, İslam dünyasının kutsal ayı olan Ramazan ayının başlangıcından itibaren tüketicilerimizin sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmalarını sağlamak için İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli gıda kontrol görevlilerinin denetimleri aralıksız devam etmektedir.

 

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, riske dayalı denetim programı kapsamında yapılan gıda denetimlerine ilave olarak;  özellikle ramazan ayı boyunca toplu iftarlara yemek sağlayan yemek siteleri başta olmak üzere; yoğun olarak tüketilen ekmek/pide unlu mamuller, tatlı ve pastacılık ürünleri ile et ve süt ürünlerinin üretimi yapan işyerlerinin gıda güvenliği açısından denetimlerinin yapıldığını; ayrıca muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı ramazan paketleri ile hurma ve şekerleme gibi ürünlerinin satışının yapıldığı satış yerlerinde ise ürünlerin son tüketim tarihi ve etiket bilgilerine yönelik kontrollerin arttırıldığını belirtti.

 

Tüketicilerimizin de toplum sağlığı açısından ambalajsız, açıkta satılan, etiketsiz; üreticisi, markası ve gıda kayıt belgesi olmayan firmalara ait ürünleri satın almamalarını, ürünlerin son tüketim tarihlerinin geçmemiş olmasına, ambalajlarının sağlam ve şişmemiş olmasına aynı zamanda gıdaların etiketlerinde yazan şartlara uygun muhafaza edildiklerini dikkatlice kontrol etmeleri gerektiğini hatırlatarak; gıda ile ilgili her türlü şikâyetlerini ALO 174 GIDA hattına bildirmelerini istedi.

 

İl Müdürü Harun Kabaoğlu; halk sağlığı ve gıda güvenliğini sağlamak amacıyla denetimlerin aralıksız hız kesmeden devam ettiğini ifade ederek; 2017 yılında İl genelinde 1392 gıda satış ve toplu tüketim yeri ile 208 üretim yeri olmak üzere toplam 1601 gıda işletmesinin denetim ve kontrolünün yapıldığını, yurt genelinde yapılan gıda izleme programları çerçevesinde ve Müdürlüğümüze yapılan ihbar ve şikâyet üzerine 75 adet gıda numunesi alındığını, bu denetim ve kontroller sonucu; 5996 Sayılı Gıda Kanununa aykırı hareket eden ve analiz sonucu Türk Gıda Kodeksine aykırı çıkan 9 işletmeye toplam 29.109 TL yasal işlem uygulandığını vurguladı.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder