Yükleniyor...
Son Dakika
10.6.2017

Buğdayda daralma olacak

Buğday üretiminde yüzde 2.2 daralma, pirinçte bol ve yoğun üretim olacak

 

Buğday üretiminde yüzde 2.2 daralmanın öngörüldüğü uluslararası piyasalarda, bunun Güney Amerika ve Afrika’nın güneyinde küresel mısır üretimindeki yüzde 1.4 artış ve küresel pirinç üretimindeki  yüzde 0.7’lik artış ile dengelenmesi beklenirken, küresel tahıl üretiminin yüzde 0.5 düşerek, 2594 milyon ton olacağı tahmin ediliyor. 

 

Küresel buğday fiyatlarının özellikle sezonun ilk yarısında sabit kalması,pirinç arzının da rezervlerin düşme ihtimali olmasına  rağmen, bol ve yoğun olması öngörülüyor. Küresel yağlı tohum üretiminin 2016/17 sezonunda, özellikle soya fasulyesindeki verim seviyesinden dolayı, tüm zamanların rekorunu kırması  bekleniyor. İlk göstergeler 2017/18 sezonu için de iyi arza işaret ediyor.  
 
 
Küresel gıda ithalat faturası,1.3 trilyon dolara yükseldi
 
Artan nakliye masrafları ve geniş ithalat hacmi, küresel gıda ithalat faturasını bu sene 1.3 trilyon Amerikan dolarına yükseltirken, bu oranın 2016’ya göre; yüzde 10.6 artış gösterdiğini duyuran BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO),altı ayda bir açıkladığı Gıda Görünümü Raporuyla paylaştı.8 Haziran tarihli bu rapora göre;az gelişmiş ülkeler, düşük gelirli gıda açığı olan ülkeler ve Sahra Altı Afrika ülkelerinin gıda ithalat faturaları et, şeker, süt ve yağlı tohum ürünlerinin geniş ithalatından dolayı daha fazla  yükseldi. Yükselen ithalat faturaları balık haricindeki tüm gıda sektörleri için öngörülüyor. 
 
 
Gıda Endeksi, Mayıs 2016’ya göre yüzde 10 artış gösterdi 
 
Balık sektörü ise artan ulusal pazar talebinden dolayı gelişmekte olan birçok ülkede, artan şekilde ulusal su ürünleri sektöründeki büyüme ile karşılanıyor. Küresel gıda emtia fiyatları, Mayıs ayında üç ay sonra artışa geçti. FAO Gıda Fiyat Endeksi, Mayıs ayında 172.6 puan olurken, Nisan ayına göre  yüzde 2.2; Mayıs 2016’ya göre ise yaklaşık yüzde 10 artış gösterdi. 

FAO Gıda Fiyat Endeksi; uluslararası pazarlarda tahıl, bitkisel yağ, süt ürünleri, et ve şekerden oluşan beş ana gıda maddesinin fiyatları ve ticareti takip edilerek belirleniyor. Mayıs ayında şeker haricindeki tüm alanlarda artış yaşandı. 
 
 
Pirinç üretiminde yoğun artış olacak
 
Rapor, pazardaki ana gıda malları için en taze tahminlerde bulunurken, bunların hepsinde küresel seviyede iyi arz görülüyor;  sadece ulusal veya bölgesel yapmalar olabileceğine işaret ediyor.
 
Uluslararası buğday fiyatlarının özellikle sezonun ilk yarısında sabit kalması bekleniyor. Pirinç arzının da rezervlerin düşme ihtimali olmasına  rağmen, bol ve yoğun olması öngörülüyor. 

Küresel yağlı tohum üretiminin 2016/17 sezonunda özellikle soya fasulyesindeki verim seviyesinden dolayı, tüm zamanların rekorunu kırması  bekleniyor. İlk göstergeler 2017/18 sezonu için de iyi arza işaret ediyor.  
 
 
Küresel tahıl üretimi, yüzde 0.5 düşecek
 
Küresel buğday üretiminde yüzde 2.2 daralma öngörülürken, bunun Güney Amerika ve Afrika’nın güneyinde küresel mısır üretimindeki yüzde 1.4 artış ve küresel pirinç üretimindeki  yüzde 0.7’lik artış ile dengelenmesi beklenen BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) açıklanan Tahıl Arz Talep Raporu'na göre; küresel tahıl üretiminin yüzde 0.5 düşerek, 2594 milyon ton olması tahmin ediliyor. 
 
Dünya et üretiminin üçüncü sene de durgunlaşmasının beklendiği ifade edilen Rapora göre; bunun nedeninin ise Çin’de beklenen düşüşlere bağlanıyor.ABD ve Brezilya’dan  ithalatın ise ciddi şekilde yükseltmesi bekleniyor.Bunun yanı sıra,küresel süt üretimin bu sene yüzde 1.4 artması yorumlanıyor. Yükselişin, Hindistan’daki hızlı genişlemeden olacağı ifade ediliyor. Haber: Halim UTLU
Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder