Yükleniyor...
Son Dakika
13.6.2017

Tiftikte rekor artış

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yetiştiriciden satın alınan Ankara Keçisi Tiftiği, 2 yılda değerini yüzde 100’e yakın oranda artırarak rekora koşuyor

 

Ankara Keçisi'nden elde edilen ve tekstil sanayiinin gözbebeklerinden olan tiftik, her geçen yıl değer kazanıyor. Geçtiğimiz yıl Bakanlar Kurulu kararıyla damızlık koyun keçi yetiştiricileri aracılığıyla yetiştiriciden satın alınmasına karar verilen tiftiğin fiyatı, 2 yılın sonunda yüzde 100'e yakın artış göstererek yetiştiricinin yüzünü güldürüyor. 

 

 

2 YILDA REKOR ARTIŞ 

 

Yetiştiriciden 2016 yılında mevcut fiyatın yüzde 50 oranının üstünde alınan tiftik, bu yıl da değer kazandı. 2017 yılında bir miktar daha artan tiftik fiyatı 2 yılda toplamda yüzde 100’e yakın artış gösterdi. Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin satın almada devreye girerek fiyat artışı sağlaması ile yetiştiricinin tiftik üretimine teşviği de sağlandı. Her yıl mayıs ayının ortalarında toplanan tiftiklerin ödemeleri ise 15 gün içerisinde yetiştiricilerin hesabına yatırılarak, yetiştiriciler ödeme konusunda da bekletilmedi. 

 

 

"FİYATLAR ARTMAYA DEVAM EDECEK"

 

Resmi gazetede geçtiğimiz yıl yayınlanan “2016 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar” kapsamında ilk kez geçtiğimiz yıl tiftik alımı yaptıklarını dile getiren Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, son 2 yıl içerisinde yüzde 100’e yakın artış gösteren fiyatların önümüzdeki sene de artacağını müjdeledi. Kılınç, “Birlik olarak tiftik topladığımız son 2 yıl içerisinde; anamalın fiyatını 9 TL ‘den 15 TL’ye, oğlak tiftiğini ise 10 TL’den 18 TL’ye yükselterek, yüzde 100’e yakın bir zam sağlamış olduk. Bu rakamlar önümüzdeki sene de artacak. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz satın almanın sonunda 15 gün içerisinde yetiştiricilerimizin ödemelerini banka hesaplarına yatırdık” ifadelerine yer verdi. 

 

 

TİFTİK TEKRAR PARLAYACAK

 

Tiftik üretimindeki fiyat artışının hem üretici için teşvik edici olduğunun hem de tiftiğin geleceğine ışık tuttuğunun altını çizen Başkan Kılınç, "Bu vesile ile üreticimiz tiftiğin önemini ve değerini kavrayacak, tiftiğin eski günlerine dönmesinde de önemli rol oynayacaktır. Biz birlik olarak tiftiğin üretim miktarını önemsediğimiz kadar kalitesini de önemsiyoruz. Birlik olarak yürüttüğümüz pazar araştırmasında, kaliteli tiftiğin daha yüksek fiyatlara satıldığını öğrendiğimiz ilk günden beri kalitenin artırılması için tüm birlik imkanlarını seferber ettik. Türkiye’de ilk defa tiftik analiz cihazı(lif kalınlığını ölçen) alarak, yürütülen ıslah faaliyetlerinde Ankara Keçisi Tiftiği’nin analizlerini gerçekleştirdik ve gelişmesi konusunda yetiştiricilerimize destek olduk. Bu yıl da toplanan tüm tiftikleri tek tek analiz ettik ve sonucunda bir rapor hazırladık. Hazırladığımız raporu Bakanlığa sunacak ve önümüzdeki yıllarda tiftikte kalite bazlı teşvik alınması için çalışacağız” dedi.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder