Yükleniyor...
Son Dakika
13.6.2017

Adana’da buğday hasadına devam

Adana’da buğday hasadı devam ediyor. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, biçerdöverle buğday hasadı yaptı.

 

Türkiye’de buğday ihtiyacının yüzde 7’sini karşılayan Adana’da buğday hasadı devam ediyor.


Adana Valisi Mahmut Demirtaş ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin, Karataş ilçesinden üretici Bayram Ali Baysal’ın buğday hasadı yapılan tarlayı ziyaret gerçekleştirdi.


Adana Valisi Mahmut Demirtaş, biçerdövere binerek buğday hasadı yaptı. Tarımın kendisi için yaşam biçimi olduğunu söyleyen Demirtaş, "Buğday bu sene daha verimli ve bereketli olacak. Bu da toplumumuza, vatandaşımıza yansıyacak" diye konuştu.


Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin ise, geçtiğimiz yıl 1 milyon 750 bin dönüm alana buğday ekilirken bu yıl 1 milyon 820 bin dönüm alana buğday ekildiğini söyledi. Rekolte konusunda kıyaslamalar da yapan Tekin, geçtiğimiz yıl ovada 620 bin ton civarında buğday hasadı gerçekleştirilirken, bu yıl ovada 900 bin ton civarında buğday rekoltesi beklediklerini anlattı. Tekin, dekara bu sene buğday veriminin ova bölgelerde 700 kg civarında olduğunu belirtti.


Alım fiyatlarına ilişkin açıklamalarla konuşmasını sürdüren Tekin, "Çiftçimizin yüksek verim elde etmesi bizleri mutlu ediyor. Alımlarda ise fiyatlar 1.02 ile 1.05 lira arasında değişiyor. Buğdayın çeşidi, kalitesi ve nem oranı fiyatları değiştiriyor. Geçen yıla göre bu yıl fiyatlar çok iyi. Geçen yıl 85 kuruş civarında alım gerçekleştirilmişti. Bu da çiftçi açısından çok iyi bir olay" dedi.


Tekin, konuşmasının sonunda bu buğday hasat etkinliğinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, bol kazançlı bir üretim sezonu olmasını diledi. http://www.tarimtv.gov.tr

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder