Yükleniyor...
Son Dakika
21.6.2017

Kim var bu firmanın arkasında?

Yüzlerce askerimiz zehirlendi. Sıradan bir zehirlenme olayında bile böyle bir firmanın yetkisi hemen askıya alınıp hakkında idari para cezası uygulanır. Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulur. Ancak böyle olmadı.

 

Ülkemizde son bir yılda yaşananları şöyle gözümüzün önüne getirdiğimizde aklımız hayalimiz almıyor. Avrupası, Amerikası Mars'ta koloniler kurmayı düşünürken biz hain darbe girişimleri ile uğraşıyoruz. İsrail'de bir avuç toprakta yetiştirilen domates salatalık ile dünya markası çıkarılırken biz kısır siyasi çekişmeler içinde boğuluyoruz.

 

Üreticimiz güneyde ürettiğini üç kuruşa satmaya çalışırken, Ankara'da İstanbul'da sebzeyi meyveyi ateş pahasına yemeye çalışıyoruz. Hem üreticimizi hem de tüketicimizi acımasızca eziyoruz.

 

Bakan Bey çıkıyor "Sebze meyve fiyatlarındaki bu adaletsizliği gidereceğiz" açıklaması yapıyor. Bu durumun enflasyonu da ciddi şekilde etkilediğini söylüyor ve direk müdahale edileceğini söylüyor. Ancak ne oluyorsa oluyor o müdahale bir türlü gerçekleşmiyor.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakanlık yetkililerinin et fiyatlarını regüle etmek için yoğun bir çaba içinde olduğunu kendisinin de bizzat konuyla ilgilendiğini ifade eden açıklamaları oluyor. Ancak yine ne oluyorsa oluyor et fiyatlarındaki dalgalanma ve spekülatif hareketler basının gündeminden düşmüyor.

 

Ben Sayın Bakanın da Sayın Müsteşarın da bu konuda doğru talimatlar verdiğini yada vermeye çalıştığını düşünüyorum. En azından söylemlerinden anlaşılan bu. Ancak bu talimatların düzgün şekilde uygulandığı konusunda ciddi endişelerim var.

 

Sonuçta işler düzelmiyor. Tabii düzelme olmayınca Müsteşarda, Bakanda konudan sorumlu hale geliyor.

Bu kadar şeyi şunun için yazdım: Manisa'da yine gıda zehirlenmesi oldu.  Konu basına "Manisa'da 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında yine besin zehirlenmesi olayı yaşandı. Dün 69 asker zehirlenerek hastanede tedavi altına alınırken bugün de 500 asker hastaneye kaldırıldı.

....

23 Mayıs'ta 1046 askerin yedikleri hindiden sonra besin zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırıldığı Manisa'da 27 Mayıs tarihinde de Kırkağaç jandarma komutanlığındaki askerler besin zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırılmıştı. Manisa'da son bir ayda üçüncü kez askerler besin zehirlenmesi şüphesi ile hastanelere kaldırıldı. 23 Mayıs'ta meydana gelen besin zehirlenmesinde 1 asker de hayatını kaybetmişti." şeklinde yer aldı.

 

Ben bekledim ki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir açıklama yapsın. Çünkü gıda denetimleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkisinde. Ancak Bakanlıktan bir açıklama gelmedi. Tarım Bakanlığı yerine Sağlık Bakanlığı açıklama yapıyor. Milli Savunma Bakanlığı açıklama yapıyor.  Tabii o bakanlıkların da konunun kendilerini ilgilendiren bölümleri ile açıklama yapması doğru. Ancak gıda denetimlerini yapan ve zehirlenmelerin oluşmadan önlenmesi konusunda yetkili olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı neden susuyor?

 

Basınımız da sessiz. Sanki konunun muhatabı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı değilmiş gibi bir hava estirilmeye devam ediliyor.

 

Bilmeyenler için burada yazalım: Gıdaların sağlıklı üretilmesi ve üretimin insan sağlığına uygun yapılması ve varsa zararlı olanların teşhis edilmesi için GIDA DENETİMLERİ yapılıyor. Peki bu gıda denetimlerini kim yapıyor? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapıyor.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın her şehir ve ilçede müdürlükleri ve birimleri bulunuyor. Bu kurum ve kuruluşlara bağlı olarak gıda denetimi resmi bir şekilde gerçekleştiriliyor. Yaptırım gerekiyorsa, envanterdeki formlara göre yaptırımlar uygulanıyor.

 

Yani yediğimiz gıdaların sağlıklı olmasından birinci derecede sorumlu bakanlık, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı.

 

Bunlara tabii askerlerde dahil. Askerin yediği yemeği özel bir firma yapıyor. Firmaya üretim iznini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı veriyor. Bu işletmeler ruhsata tabii. Ruhsatı Tarım Bakanlığı veriyor. Firmayı da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının denetlemesi gerekiyor. Gerekiyorsa ruhsatı iptal edebilme yetkisi var.

 

İlginç olan aynı firmanın birden çok yemeklerinde sorun olması. Eğer ilkinde Bakanlık gereğini yapsaydı bu olaylar ikinci kez yaşanmazdı. İnsan ister istemez soruyor: Kim var bu firmanın arkasında? 

 

Çok önceleri yazmıştım. Tarım Bakanlığından Milli Savunma Bakanlığına geçen bir bürokrat vardı. İki bakanlığın koordinasyonunu böyle bir bürokrat sağlamış olabilir mi?

 

Tabii konunun derinlemesine araştırılması lazım. Biz gördüklerimizi yazıyoruz. Sıradan bir zehirlenme olayında bile böyle bir firmanın yetkisi hemen askıya alınıp hakkında idari para cezası uygulanır. Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulur. 

 

Olay sıradan bir olay değil bu bir. İkincisi de olay Türk Silahlı Kuvvetleri gibi emir komuta zincirinin katı olduğu bir kurumda yaşanıyor. Ancak yaşanan olay gösteriyor ki ilkinde hiç bir şey yapılmamış. TSK'da yaşanmasına rağmen. 

 

Sonuçta asker yediği yemekten zehirleniyor. Bu firma bakanlık tarafından denetlendi mi denetlenmedi mi kimse sormuyor.

 

Ne diyelim... Denetimlerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında olduğunu belki Bakan Bey'de bilmiyor. Ancak biz kendisine bu vesile ile hatırlatmış olalım. Bürokrat, memur doğru bilgi vermiyor olabilir!

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder