Yükleniyor...
Son Dakika
23.6.2017

30 çiftçiye 60 honamlı tekesi

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün ‘Küçükbaş Hayvancılık’ projesi kapsamında Kütahya’da geliştirilen ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ‘Honamlı Tekesi ve Kıl Keçilerinde Verimliliği Artırma Projesi Honamlı Tekesi Teslim Töreni’ yapıldı.

 

BU YILDAN ÜMİTLİYİZ

 

30 çiftçiye 60 adet Honamlı Tekesinin teslim edildiği törende konuşan Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, 2016 yılında elde edilen sonuçların yüz güldürdüğünü bu yıldan da ümitli olduklarını söyledi. 7 çiftçiye 14 teke tesliminin daha yapılacağını aktaran Gümüş, “Amacımız çiftçilerimizin elindeki keçilerimizin ırk ıslahını sağlamak, verimlerini yükseltmek ve ikizlik oranını artırmak. Bu proje kapsamında 2016 yılında Bakanlığımız ve çiftçimiz bütçesiyle 30 teke dağıttık. Yine 2016 yılında İl Özel İdaresi ile İl Genel Meclisi kaynaklarıyla 30 teke dağıttık. Bu yıl Bakanlığımız bütçeyi biraz daha artırdı ve yüzde 25’i çiftçi kaynaklı, yüzde 75’i Bakanlığımızın hibe desteği şeklinde 60 adet tekeleri çiftçilerimize teslim edeceğiz. Çiftçilerimizin yüzde 25 katkısını yeniden proje kapsamında değerlendireceğiz 7 çiftçimize daha 14 adet teke teslim edeceğiz. Tekelerimiz Türkiye’nin milli ırkı, yüksek rakımlara ve zor şartlara adapte olabilmiş bir teke. Geçen yıl yaptığımız proje kapsamında elde ettiğimiz verim sonuçlarından çiftçilerimiz memnun kaldı” dedi.

 

“ALIŞILMIŞ TARIM VE HAYVANCILIĞIN DIŞINA ÇIKMALIYIZ”

 

Geleneksel hale gelen hayvancılığın ve tarımın dışına çıkılması için gerekli çalışmaların yapıldığını aktaran Vali Ahmet Hamdi Nayir en yüksek verime talip olduklarını söyledi. Vali Nayir, “Yürüttüğümüz faaliyet ne olursa olsun en yüksek verime, en yüksek başarıya talip olmamız lazım. Bizler eğitim faaliyeti yürütüyorsak, sağlık faaliyeti yürütüyorsak, sanayi faaliyeti yürütüyorsak bunda ‘ne yaparsak bize kar’ düşüncesinin üzerinde en yüksek verime talip olmamız lazım. Bu durum hayvancılığımızda ve tarımımızda da aynı şekilde olmalı. En yüksek verimi elde edecek bir faaliyet içerisinde bulunmamız gerekiyor. Tarımda en yüksek verimi uygun tohum seçimiyle, hayvancılıkta da en yüksek verimi uygun ırk seçimiyle sağladığımızı artık herkes biliyor. Onun için alışılmış, geleneksel bir tarımın ve hayvancılığın dışına çıkıp yöremize uygun, en üst verimi sağlayacak, bölgeye uyumlu, bölgede sıkıntı yaşamayacak tohum türlerini ve hayvan ırklarını tespit etmemiz gerekiyor.

 

Bu gaye ile hem yerel yönetimlerimiz hem İl Özel İdarelerimiz hem de Bakanlığımız çalışmalar ve denemeler yapıp bize en uygun tohumu ve en uygun hayvan ırkını tespit etmeye çalışıyor. Bizler de kendi kaynaklarımızı, Bakanlık kaynaklarımızı kullanarak, çiftçimizin de desteğini alarak bu ırkların ve tohumların yaygınlaştırılması için çalışıyoruz. Burada yapacağımız teslimle de bu yapı üzerinde az da olsa bir değişiklik sağlayabildiysek bundan mutluluk duyacağız” diye konuştu. Konuşmaların ardından 60 adet Honamlı Tekesi Vali Ahmet Hamdi Nayir ile protokol üyelerinin kura çekimiyle çiftçilere teslim edildi. Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğündeki törene Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, Vali Yardımcısı Sedat Oktar, İl Emniyet Müdür Vekili Akın Akkaya, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, bazı daire müdürleri ile çok sayıda çiftçi katıldı.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder