Yükleniyor...
Son Dakika
28.6.2017

Tarım ve hayvancılıkta gümrük duvarları indirildi

TARIM ürünleri ve ette gümrük duvarları indirildi. Bakanlar Kurulu kararıyla karkas etin de aralarında bulunduğu birçok üründe gümrük vergisi düşürüldü. Enflasyonla mücadele için alınan kararın, Türkiye’de üretimi olumsuz etkilemesinden kaygı duyuluyor.

 

KARKAS ET İTHALATI

 

Resmi Gazete’de dün yayımlanan karara göre, büyükbaş hayvan ithalatında gümrük vergisi oranları yüzde 100’lü seviyelerden yüzde 26’ya indirilirken, karkas et ithalatında da yüzde 40’a düşürüldü. Bu ithalat oranlarının Et ve Süt Kurumu’nun verdiği izinle mi yapılacağı konusunda ise netlik bulunmuyor. 

 

SETBİR Başkanı Tarık Tezel de yaptığı açıklamada, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bir süredir et fiyatlarının düşürülmesi için ciddi bir mücadele veriyor. Bu mücadelenin içinde ithalatın getirmiş olduğu, gümrük vergisinden kaynaklanan bir maliyet de söz konusu. Herhalde bu maliyetin düşürülebilmesi için bakanlığımız burada da bir fedakarlık yapıyor. Bir süreliğine de olsa et fiyatlarında bir stabilizasyon sağlamak için böyle bir uygulamaya gidiliyor” dedi.

 

Adi buğday, mahlut, kızıl buğday, arpa, malta, cin mısır gibi tarım ürünlerinde de gümrük vergisi oranı yüzde 25-45 aralığına indirildi. Bu ürünlerde gümrük vergisi yüzde 130’lar civarındaydı. 

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, daha önce yaptığı açıklamada enflasyonun düşürülmesi amacıyla gerektiği takdirde buğday ve diğer tarım ürünlerinin sıfır gümrükle ithal edilebilmesi düzenlemesinin uygulamaya girdiğini söyledi. 

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de yaptığı açıklamada, gıdada Türkiye’de üretimi korumak şartıyla, spekülasyonu engelleyecek şekilde ithalat vergilerindeki yüzde 70-130’dan yüzde 20-30’a düşüş için düzenleme yapacaklarını söylemişti. Hürriyet

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder