Yükleniyor...
Son Dakika
28.6.2017

Et Fiyatında Besici hesabı

Fzt. Mehmet AZİZOĞLU
AZREM Farm Besi Yön. Kur.Bşk. azrembesi@gmail.com

Besicinin mamul fiyatlarında bir yılda yüzde 40 artış yaşanırken, hayvan başına kesim fiyatında yüzde 1 artış dahi yaşanmadı.

 

AZREM Farm Besi Yönetim Kurulu Başkanı Fzt. Mehmet AZİZOĞLU besicinin içinde bulunduğu acı tabloyu Ulusal Tarım'a yazdı.

 

AZİZOĞLU'nun " Acınacak halimizi, tarım bakanlığındaki şaşalı ofisimizde besicinin maliyet ve kar hesabıyla süslüyoruz" ifadeleri ile özetlediği ilk yazısı şöyle:

 

 

Acınacak halimizi, tarım bakanlığındaki şaşalı ofisimizde besicinin maliyet ve kar hesabıyla süslüyoruz…

 

Güzelim kendi kendine yeten tarım ülkemizin, hayvanı kendine yetmez oldu. Kendi kendine yetmeyi bir tarafa bırakın, ithalat dursa birkaç yıla İstanbul’a bile yetemeyiz.

 

Latin Amerikalara Avrupalara hatta Rusyalara hayvan aramaya çıktık. Gemiler dolusu hayvan getirdik. Maalesef politika yine tutmadı. Et fiyatlarında kor gibi yanan ateş sönmek bilmedi daha da harlandı. Besiciye kaliteli ve ucuz hayvan getirmek için ithalatçı firma konumuna getirilen Et ve Süt Kurumu (ESK) yüzüne gözüne bulaştırdı. Talepleri karşılayamaz oldu. Karşıladığı talepleri de çürük hayvanlarla geçiştirdi. Et fiyatlarının düşmesi için atılan adımlar yükselmesine zemin hazırladı. Milli sermayeyi çoğunlukta sambacılara kaptırmış olduk.

 

Sorunu hep bakanlıkta sektörle alakasız kişilerin danışmanlığıyla çözmeye çalıştık. 15 yıl önce AZREM hayvancılık olarak sektöre ilk adım atarkenki halimiz aklıma geldi. Çünkü sektörle alakamız yoktu ve öğrenmemiz bize pahalıya patladı. Türkiye’deki mevcut durum da bundan ibaret. Sektörle alakası olmayan yetkililerin sunduğu politikaların zararını tüm Türkiye çekiyor. Kısacası pahalıya patlıyor.

 

 

Acaba Bakanlığımızın bundan haberi var mı?

 

Şuana kadar uygulanan yanlış politikaların zararını kaç işletme iflas bayrağıyla karşıladı. Acaba Bakanlığımızın bundan haberi var mı? Sanırım yok. Çünkü sistemde o işletmeler çoğu hala aktif ve hayvan varlığı görünür işletmeler durumunda.

 

Yıllardır tarım ve hayvancılığa yönelik, destek ve hibe politikaları yapılıyor. Bu paralar kimlere nerelere yatırım olarak gidiliyor bilinmez.

 

Hepimiz anladık ki öncelik var olan işletmelerin geleceğini korumak olmalı. Ülkede yeterince fabrika var yeterince çiftlik, ağıl, ahır, mera, toprak, arazi var. Eğer iyi bir şey yapmak isteniliyorsa, var olan işletmelere modernizasyon hibeleri zorunlu hale getirilmeli. Var olan işletmelerin ürünleri sahipsiz bırakılmamalı. Var olan işletmelerin yöneticileri bilgiyle donatılmalı.

 

 

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

 

Bir taraftan hibe vererek sektörle alakası olmayanlar sektöre sokuluyor diğer taraftan piyasadaki şartları kötüleştirerek zarara uğramalarına neden olunuyor. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

 

 

Sayın Bakanımız geçen hafta besicilerin kilogram bazında 4 TL kârın üstünü spekülasyon olarak açıklaması sektöre gönül vermiş işletmeleri can evinden vurdu. Maalesef bakanımız hayvan maliyetinden, yem maliyetinden işçilik ve enerji maliyetinden, İl, ilçe hayvan sağlığı şube uygulama(aşı ve uygulama bedelleri %50 zam yemişken) ve evrak maliyetlerinden sanırım habersiz. Bir besi hayvanının doğup kesimlik hayvan olabilmesi için ne emekler sarf edildiğinden bahsetmeye kalksak bu makale yetmez. Besici vefakârdır hayvanı hastalanınca uyumaz kendiside hastalanır o an karı zararı düşünmez hayvanının canını düşünür.

 

Öyle ofisinde masa başında hesap makinesiyle besicilik yapana henüz rastlamadım ki isimleri spekülatöre çıksın. Besicilikteki temel yem mamullerimiz arpa, mısır, mısır silajı, saman, yonca, ptk, atk, vs gecen yılki hasat döneminde bu mamullerin fiyatlarıyla bu yılki hasat döneminde %40 lık bir fiyat artışı görüyoruz.

 

Akıl kârı mı?

 

Besideki bir hayvanın günlük yem ve işçilik gideri geçen yıl 8 lirayken bu yıl 11 lirayı görüyor. Bu giderlerle kesim olgunluğuna ulaştırdığımız hayvanı işletmede tutmak akıl karımı sizce?

 

Geçen yılki kesim fiyatları 23,5 TL, bu yıl 25,5 TL. Kesim fiyatları %1 dahi artmamışken besici kardeşimin adının spekülatöre çıkması haksızlıktır vefasızlıktır.

 

Eğer bir spekülatör aranıyorsa birinci dereceden üreticiyle(besici) tüketici(halk) arasındaki vefasızlara bakılsın. Çünkü sakatat karıyla kesim ve kemik firesinin eşit olduğunu düşünürsek besiciden karkas kg 25 liraya alınıp mal edilen yumuşak etin reyonda 45 liraya satılması acımasızlık ve haksız kazançtır. Sayın bakanımız spekülatör arıyorsa ahırlarda aramasın. Marketlerde et reyonlarında arasın.

 

 

Bu iş aracıları destekleyen sistemle olmaz

 

Üzülerek söylemek isterim ki yıllardır yapılan yanlış politikaların üstü, bugün sektöre gönül vermiş kardeşlerime atılan çamurla örtülmeye çalışılıyor. Sanırım bu yoldan vazgeçilmezse onurlu gururlu ve sektöre gönül vermiş çalışkan üretken işletme sahiplerini de sektörden kovmuş olacağız o zaman vay halimize. Üretimin desteklenmesi üreticiyi desteklemekten geçer. Aracıları destekleyen sistemle olmaz.

 

 

Bu mu politika?

 

Yemde KDV’yi kaldırmadan önce fabrikalar kg 0.8 TL den yem satarken, KDV kalktıktan sonra 1 TL den yem satmaya başladılar ve henüz yem ham mamulleri fiyat artışı görmemişken. Yani ne değişti de %25 lik bir zamla satış yapmaya başladılar. Bakanlık bunu neden denetlemedi? Yem girdileri bu kadar pahalıyken devletin kurumu TMO arpa ve mısır dağıtmaya başladı. Lakin fabrikaların ihtiyaçları karşılandıktan sonra silo diplerindeki tozlu yemler besicilere kaldı. Bu mu politika?

 

Şanlıurfa’dayız Türkiye’nin en doğusu değil, yanlış anlamayın Güney Doğudayız. Şanlıurfa’nın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı var. Urfa’daki kesim fiyatlarıyla komşu ili Gaziantep arasındaki kesim fiyat farkına bakıyoruz kg da minimum 1 TL daha düşük. Soruyorum: Şanlıurfa'daki işletmelerin günahı Sayın Faruk ÇELİK’İN Urfa'dan bakan olması mı? Beklide Türkiye’nin en büyük et firmalarından biri burada tekeli oynuyordur.

 

 

 

Fzt. Mehmet AZİZOĞLU

AZREM Farm Besi Yön. Kur. Başkanı

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

  • Bırakın üretmeyi!!!
    18 Eylül 2018 Salı

    Bu ülkede üreticinin emeğine göz dikmiş sömürgeci sistem ve firmalar olduğu sürece vazgeçin üretmekten. Çocuklarınızın rızkını geleceğini sömürmelerine izin vermeyin. Siz de stokçu olun, al-sat yapın. Zahmetsiz kazanç arayın. Mesela sermayenizi mevduata yatırın. Ne gerek var zahmet çekip üretmeye. Zaten DEVLET ANA, üreticisini gözden çıkarmış. Sömürgeci gayri milli firmaların kucağına atmış. Siz üretirsiniz kazancınızı onlar yer. Her şeyden öte emeğinizi zamanınızı alın terinizi çalarlar!!!

  • Acaba haberiniz var mı? Çiftçi zarar ediyor
    26 Ağustos 2018 Pazar

    Acaba maliyetlerden haberiniz var mı? Besicilere yaptığınız müdahalenin bir benzerini de yem fabrikalarına yapmanızı bekliyoruz. Canlı kg 25 liraya besilik dana alıp Çuvalı 85 liraya yem yediriyoruz.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder