Yükleniyor...
Son Dakika
29.6.2017

Bakan Çelik: İthalat kararı yerli üretimi daraltmayacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Yurt dışından kesimlik hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yerli üretimi etkilemeyeceğini söyledi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kesimlik hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesi konusunda yazılı bir açıklama yaptı. Bakan Çelik, açıklamasında,"Yerli üretimin daralmasına sebep olacak ithalat uygulamalarına kesinlikle izin verilmeyecek" dedi. 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı şunları kaydetti: 

 

“Yurt dışından kesimlik hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı önceki gün yürürlüğe girdi. 

Bu karar sonrasında, üreticilerimizi, yetiştiricilerimizi endişeye sevk edici bazı spekülatif değerlendirmelerin yapıldığı görülmektedir.

 

Hiçbir üreticimizin, yetiştiricimizin endişe etmesine gerek yoktur.

Zira kesimlik hayvan ve karkas et ithalatı, son Bakanlar Kurulu kararı öncesinde olduğu gibi Bakanlığımızın yetkisi ve kontrolü çerçevesinde yürütülecektir.

Yerli üretimin daralmasına sebep olacak ithalat uygulamalarına kesinlikle izin verilmeyecektir.

 

İthalat kaynaklı fiyat oluşumlarında, yurtiçi üretim maliyetleri dikkate alınacak ve üretici mağduriyetlerine asla müsaade edilmeyecektir.

Üreticilerimiz, yetiştiricilerimiz rahat olsunlar; üretmeye, ağıllarını, ahırlarını doldurmaya devam etsinler.

 

Üreticilerimizi korumaya da, spekülatörlerle mücadele etmeye de aralıksız devam edeceğiz.

Nihai hedefimiz, ülkemizin, coğrafyamızın hayvan varlığını artırarak, kendi kendine yeten bir ülke haline gelmesidir.”

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Abdullah coşkun yıldız
    5 Temmuz 2017 Çarşamba

    Sayın bakanım sen ömründe hiç üretici oldunmu acaba çok rahat konuşuyorsun ne güzel ya yerli üreticiyi koruyuruz diyorsunuz lütfen sayın bakanım insanlara kandırmaktan vaz geçin ben bir ureticiyim aynı zamanda da bu partinin kuruluşundan bu yana uyesiyim ve mahalle baskaniyim bakın bu millet bize affet mez çok yanlış yoldan gidiyoruz tarım konusunda


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder