Yükleniyor...
Son Dakika
29.6.2017

Buğday alım fiyatı açıklansın

Güneydoğu bölgesinin tamamında ve Adana bölgesinde buğday hasadının sonuna gelinmesine rağmen alım fiyatları hala açıklanmadı.

 

Çiftçilerin merakla beklediği buğday alım fiyatlarının Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) tarafından açıklanmaması endişelere neden oluyor.

 

Ulusal Tarım'a ulaşan çiftçiler tefecinin, aracının eline düştüklerini acilin buğday alım fiyatının açıklanması gerektiğini belirtiyor.

 

TMO, 6 Haziran 2017'de yaptığı açıklamada üreticilerin depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla emanet alımlara başlandığını duyurmuştu. Ancak buğday taban fiyatını henüz açıklamadı. 

 

TMO'nun 06 Haziran 2017 tarihli açıklaması:

 

KAMUOYU AÇIKLAMASI 

 2017 DÖNEMİ HUBUBAT ALIM POLİTİKALARI 

 
    

2017 yılı buğday üretiminin geçen yıla göre % 6 artışla 21,8 milyon ton, arpa üretiminin %12 artışla 7,5 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.
 


Ülkemizde hububat hasadı, 15 Mayıs'ta başlamış bugün itibariyle % 3 seviyesine ulaşmıştır. 
TMO, bu sene hasadın yoğunlaşmasını beklemeden 06 Haziran 2017 tarihinden geçerli olmak üzere üreticilerin depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla emanet alımlara başlamıştır. Üreticiler, ÇKS'de kayıtlı üretim miktarının tamamını randevu alarak TMO işyerlerine taahhütname karşılığında veya emanete bırakabileceklerdir. İsteyen üretici emanete bıraktığı ürün karşılığında geçen yılki müdahale alım fiyatı üzerinden % 30 oranında avans kullanabilecektir.Emanet olarak veya taahhütname karşılığında bırakılan ürünlerden fiyat açıklanıncaya kadar depo kira ücreti alınmayacaktır.

TMO, uzun süreli kiralama kapsamında en geç 2018 yılında tamamlanmak üzere toplam 60 noktada 3 milyon ton kapasitede lisanslı depo yaptırmak amacıyla Cumhuriyet tarihinin en büyük depolama hamlesini başlatarak hizmet kalitesini arttırmakta ve gelişen lisanslı depoculuk sistemine katkı sağlamaktadır. TMO, Protokol imzaladığı lisanslı depolara ürün teslim eden üreticilerin ürün senetlerini bu yıl da almaya devam edecektir. Lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler;

* Ürünlerini sıra beklemeden hızlı bir şekilde teslim edebilecek,
* % 2 stopaj ve SGK kesintisinden muaf tutulacak,
* Ürününü teminat göstererek kredi kullanabileceklerdir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince faizin % 50'si devlet tarafından karşılanmak koşuluyla ürün bedelinin % 75'ine kadar kredi imkanı sunulmaktadır. Üreticilerimizin yukarıda belirtilen avantajlarından istifade edebilmek ve ürünlerini uygun fiyatlarda istedikleri zaman satabilmeleri için lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır.Piyasalar yakından takip edilmekte olup fiyatlar önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.


Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.
                                                                        
        
                                                                                  TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Turan
    29 Haziran 2017 Perşembe

    Tmo buğday fiyatlarıni açıklaması gerkir hemde hemen


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder