Yükleniyor...
Son Dakika
3.7.2017

Tarımsal fiyasko

Hükümetin, bazı temel ürünlerinin gümrük vergilerinde yaptığı indirimden sonra, çiftçi ve hayvancılık sektörü bu yüksek maliyetler altında ezilirken, gelecek ithal tarımsal ürünlerle, canlı hayvan ve et fiyatları ile rekabet etmesi artık mümkün değildir.

 

Yıllardır önlem adı altında aldıkları yandaşı kollama kararları ile bir çok alanda olduğu gibi tarımsal gelişimi de geriye döndürmeyi başaran hükümet, son bir kararla, Tarım ve Hayvancılıkta bazı ithal kalemlerin gümrük vergilerini yok denecek düzeylere indirdi.

 

Böylece buğday üreterek her türlü engele rağmen ayakta durmaya çalışan çiftçi, 3-5 büyükbaş hayvan besleyerek geçimini sağlayan köylüye bundan sonra düşecek iş,  ahırdaki hayvanı, köydeki tarlayı satıp kent varoşlarına taşınmak ve iyi bir tüketici olmaktan başka seçenek kalmadı.

 

Tarım ve hayvancılık alanındaki üretiminin büyük bölümünü dışarı satan ülkeler başta olmak üzere, dünyadaki tüm gelişmiş ülkelerde, temel gıda maddesi üretenlere devlet doğrudan veya dolaylı destek sağlar.

 

Türkiye’de ise devlet mazota, fiyatının iki katı ÖTV koyar ve 2 liralık mazot 5 liradan çiftçinin deposuna girer. Gübre fiyatlarını kontrol altında tutan kurumlar, özelleştirme sayesinde ortadan kalktığı için en pahalı gübreyi Türk Çiftçisi alıp kullanmak zorundadır. Hayvancılık alanında da girdi maliyetleri oldukça yüksek tutularak, Avrupa Ülkelerinin iki katı fiyata Türk Milleti et yemek zorunda bırakılır.

 

Hükümetin, bazı temel ürünlerinin gümrük vergilerinde yaptığı indirimden sonra, çiftçi ve hayvancılık sektörü  bu yüksek maliyetler altında ezilirken, gelecek ithal tarımsal ürünlerle, canlı hayvan ve et fiyatları ile rekabet etmesi artık mümkün değildir.

 

Özellikle canlı hayvan ve ette yapılan gümrük vergisi indiriminden sonra, umudunu yaklaşan kurban bayramında satacağı hayvanlara bağlayan üreticiyi, yaklaşan, hatta başlayan hasat dönemi öncesi buğdayın gümrük vergisinde yapılan indirimden sonra çiftçiyi kaçınılmaz son olarak iflas beklemektedir.

 

Hükümetin bu kararı ile Tarım ve Hayvancılık sektöründe tutunmaya çalışanların cenaze namazı kılınmıştır.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’ı bile isyan ettiren bu karara, yerel ziraat kuruluşlarından tek bir tepkinin olmaması ile hüzün verici bir durumdur.

 

Mevcut gümrük vergilerine rağmen,  ithal ürünlerle rekabet edemeyen çiftçi ve hayvan yetiştiricisi, Canlı büyükbaş hayvanlarda yüzde 135 olan gümrük vergisini yüzde 26’ya, büyükbaş hayvanların etinde yüzde 100 ila yüzde 225 arasında değişen gümrük vergisinin  yüzde 40’a, buğdayda yüzde 130 olan gümrük vergisinin yüzde 45, arpada yüzde 130 olan gümrük vergisinin yüzde 35, mısırda yüzde 130 olan gümrük vergisinin ise yüzde 25’e  indirilmesine hala anlam verememektedir.

 

Hemde zamanlama bakımından oldukça manidar bir süreçte yaşanıyor bu vergi düzenlemesi.

Güney illerimizdeki tarımsal hasat tamamlandı. Çiftçi ürettiği buğdayı tüccar veya TMO’ya devretti.

 

İç Anadolu Bölgesinde hasat yeni başlayacak.

Tüccar şimdiden, “Yarın ne olacağı belli değil” diyerek çiftçiden gelen talepleri geri çeviriyor.

Toprak Mahsülleri Ofisi ise bu saatten sonra çiftçiden gelecek buğdaya, kalitesine bakmadan yemlik fiyatı verecektir.

Dolayısıyla, çiftçi ürettiği buğdayı maliyetin bile altında elden çıkarmak zorunda bırakılacaktır.

Vergilerle ilgili düzenlemeden iki gün önce Anadolunun bir köyünde kurbanlık büyükbaş hayvan için hisse fiyatları üzerinde sohbet ettim köylülerle..

 

“Bu yıl 1500 lirayı geçer hisse” demişlerdi.

Sanırım ithalat düzenlemesi ile bayram öncesi rantiye katar katar büyükbaş hayvan getirecektir Türkiye’ye ve hisse fiyatlarında yüzde 30 bir indirim yaşanacaktır.

 

Pratikte baktığımızda  tüketici açısından olumlu bir sonuç.

Ama bu kararlar, tarım ve hayvancılığın sonunu getiren kararlardır.

Tarımsal üretimde kendi kendine yeten bir ülkeydi geçmişte Türkiye.

Artık tarımda da, hayvancılıkta da karnını doyuramayan ülke haline geldik.

 

Bu kararlarla bu iki alanda tamamen dışa bağımlı hale geleceğiz.

Allah sonumuzu hayır etsin demekten başka söyleyecek söz bulamıyor, Tarımda ve hayvancılıkta sonumuzu getiren bu kararları alanlara Akıl-Fikir ihsan ediyorum.

 

 

KAÇAKÇIYA MÜJDE..

 

Bakanlar Kurulu sigaradan alınan asgari maktu ve maktu vergileri Temmuz Ayı’nda artırma kararı aldı ve karar resmi gazetede yayınladı.

Sanırım Temmuz Ayı’ndan itibarın sigara zamlanacak.

Miktarlar hesaplanmaya başlandı.

Pratikte bakılınca, sigara içmeyenler ‘İyi oldu’ diyebilir.

Maliye uzmanları da kasaya girecek vergiye bakar ama;

Madalyonun görünmeyen yüzüne dikkat çekmek istiyorum.

 

Türkiye’de şu anda sigara tüketicisinin yaklaşık yüzde 30’ü kaçak yollarla ülkeye giren sigara ve kayıtdışı yollarla mahalle pazarlarına kadar yayılan tütün satıcılarından karşılıyor ihtiyacını.

Yapılan düzenleme ile bu yüzde 30’luk tüketicisinin miktarı yüzde 35, belki de yüzde 40’a çıkacaktır.

Sigara vergilerini artırarak elde edilen gelirden fazlası kaçak sektörüne yönelecektir.

 

Yani bu karar kaçakçının işine yarayacaktır.

Bunu bile hesaplayamayan Maliye Bürokrasisine biz de tarımsal vergilerin yaratacağı büyük tahribatı anlatmaya çalışıyoruz.

Dedim ya, ALLAH AKIL FİKİR VERSİN…

 

Bilgi: Bu yazı http://www.kayseriolay.com 'da yayınlanmıştır.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder