Yükleniyor...
Son Dakika
16.7.2017

Çiftçiler borsa mağduru

Konya Pancar Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet Bestil, Konya Ticaret Borsası’nın hasat zamanı dışında buğdayın tonunu bin 250 liraya alırken hasat zamanı fiyatları bir anda 900-1000 liraya çektiğini söyledi.

 

Konya Pancar Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet Bestil, Konya Ticaret Borsası’nın hasat zamanı dışında buğdayın tonunu bin 250 liraya alırken hasat zamanı fiyatları bir anda 900-1000 liraya çektiğini söyledi.

 

Bestil, “Bunun yanında un fiyatlarında düşüş olmuyor. Hem çiftçiler hem de vatandaş mağdur” dedi. Mehmet GünnarBuğday hasat zamanının yaklaşmasıyla birlikte fiyatlar tartışma konusu oldu. Konya Ticaret Borsası’nın buğday alımı için sunduğu fiyatı çiftçiler az buluyor. Konya Pancar Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet Bestil, buğdayın borsa fiyatının adaletli belirlenmediğini söyledi. Bestil, “Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik yaptığı basın açıklamasında dane kaybının milli servete olan zararlarından bahsediyor.

 

Biz çiftçiler en çok zararı borsaya buğday satmaya gittiğimizde yaşıyoruz. 2016’da hasat zamanı borsa buğdayın tonunu 900 ile bin lira arasında aldı. Çiftçinin elinde buğday kalmayınca buğday fiyatlarını bin 250, bin 300 liraya çıkardı. Bunun nedeni ise buğdaylar değirmencinin silo ve ambarına girdi. Hemen ardından kuraklıktan dolayı buğday fiyatları arttı diyerek çuvalı 60-70 lira olan unun fiyatı 85-90 liraya çıktı. Geçen seneden bu zamana kadar buğdayın tonunu bin 250, bin 300 liradan alan Konya Ticaret Borsası her nedense hasat zamanı yaklaşınca 900-100 liraya düşürdü” dedi. Kaynak: http://www.konyaninsesi.com.tr

 

Yok pahasına alınıyorBakanlar Kurulu’nun ve Tarım Bakanlığı’nın tarım ürünlerindeki gümrük vergilerini düşürmesini fırsata çevirenlerin olduğunu aktaran Bestil, “Bakanlık şu anda tarım ürünlerindeki gümrük vergilerini yüzde 150’den yüzde 45’lere kadar düşürdü. İhtiyaç halinde ithal edilecek buğdayın fiyatı da bin 150 lira olarak belirlendi. Bunu fırsat bilenler çiftçiye bin 150 liranın çok çok altında buğdaya fiyat vermeye başladılar.

 

Öte yandan un fiyatlarında hiçbir düşüş yok. Hem borçlu olan çiftçinin buğdayını yok pahasına alıyorlar hem de yok yere unu halka pahalıya satıyorlar” diye konuştu.Kaynak: Çiftçiler borsa mağduru 

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder