Yükleniyor...
Son Dakika
19.7.2017

İşte yeni tarım bakanı

Yeni Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba oldu

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesi sonrası, kabinede yapılan değişiklikleri açıkladı.

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, beş başbakan yardımcısından ikisi oldu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba oldu.

 

AHMET EŞREF FAKIBABA KİMDİR?

 

Başbakan Binali Yıldırımın bugün açıkladığı yeni kabinede yer alan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, Faruk Çelik’in yerine gelerek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı oldu.

 

Peki, Ahmet Eşref Fakıbaba kimdir? 6 Aralık 1951’de Birecik’te doğan Fakıbaba Birecik Lisesi’nden mezun olmasının ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girmiştir. 1975 yılında mezun olmuş ve daha sonra 1982’de İstanbul Taksim İlkyardım Hastanesi’nde genel cerrahi uzmanlığını tamamlamıştır.

 

Iğdır Devlet Hastanesi’nde 2 yıl başhekimlik yaptıktan sonra 1984’de Birecik Devlet Hastanesi’nde göreve başlamıştır. 1992 yılında Şanlıurfa SSK Hastanesi’nde göreve devam etmiştir. 28 Mart 2004 yılında TBMM'den geçen Büyükşehir Yasası'ndan sonra büyükşehir olan Şanlıurfa'da Ak Parti’den belediye başkanlığına aday olmuş ve kazanmıştır.

 

 

29 Mart 2009’da tekrar aday olmuş ancak bağımsız aday olmuştur. Tekrar seçimi kazanan Fakıbaba sonraki dönemde Saadet Partisi’ne katılmıştır. Numan Kurtulmuş’un Saadet’ten istifa etmesinin ardından o da partiyi bırakmıştır. AK Parti Grup Toplantısı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti rozetini takmasıyla AK Parti'ye geçti. Ahmet Eşref Fakıbaba evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

 

Bakanlar Kurulu'nda 6 yeni isim var. 15 bakan görevlerini sürdürüyor. 6 bakanın ise görevleri değişti. Kabine revizyonuyla ilgili bilinmesi gereken 5 şey Başbakan Yıldırım'ın açıkladığı yeni kabine şöyle:

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Faruk Özlü

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak

 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan

 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi

Maliye Bakanı Naci Ağbal

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan

 

Kim kimin yerine göreve getirildi?

 

Yeni başbakan yardımcıları Bekir Bozdağ, Hakan Çavuşoğlu, Recep Akdağ ve Fikri Işık; Nurettin Canikli, Veysi Kaynak, Tuğrul Türkeş ve Numan Kurtulmuş'un yerine göreve getirildi. Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Mehmet Müezzinoğlu'nun yerine göreve getirilen isim oldu. Akif Çağatay Kılıç'ın yürüttüğü Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine Osman Aşkın Bak geldi. Faruk Çelik'in yürttüğü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine Ahmet Eşref Fakıbaba getirildi. Numan Kurtulmuş, Nabi Avcı'nın yerine yeni Kültür ve Turizm Bakanı oldu. Fikri Işık'tan sonra Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Recep Akdağ'dan sonra Sağlık Bakanı Ahmet Demircan oldu.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder