Yükleniyor...
Son Dakika
8.10.2017

Et yoksa... Ondan

H. Halis Akçay - Vet. Hek.
halisakcay@gmail.com

Millet evine et götüremiyor, üreticinin girdileri yüksek, zarar ediyor; kalk sen et ve kasaplık ithal et. Sonra Sayın Bakana meydan okut; et fiyatı düşecek!!! Başka yolu yok. Yükletin gemileri, et, kasaplık hayvan getirsinler, bak nasıl düşüyor….

 

YENİ BAKAN ve ESKİ BÜROKRATLAR

 

Sevgili okuyucularım, merhaba,

 

Yazılarımıza bir süre ara verdik. Zira; bakanlar Kurulu değişikliği, bizi ilgilendiren Tarım Bakanının değişmesi, göreve başlaması bunu zaruri hale getirdi.

 

Sonuçta, yeni göreve gelen bir bakanı durup duruken eleştirmek yada övmek bize göre değil. Önce bakalım, birkaç icraatını görelim, yaptıklarından belli olur, gelen gideni aratır mı diyeceğiz, yoksa; işte nihayet sonunda mı?

 

 

Ben tespitlerimi yazayım, siz ne diyecekseniz deyin.!!!

 

Sayın Bakan; “benim zamanımda yolsuzluk yapanın…” dedi. Elbette alkışladım. İnandım. Zira; kendisini yakından tanıyanlar, onun dürüst biri olduğunu söylüyordu. Gerçekten tüm kalbimle, onun zamanında kolay kolay eskisi gibi aleni yolsuzlukların olacağını hiç sanmam.

 

Ama bakanlıktaki o katı bürokrasiyi kırabilecek mi, çok merak ediyordum. Çünkü; Bakanlar gelir geçer; o bürokrat kafalar maalesef değişmez.   Değişmediği gibi, yeni gelen bakan etrafında geçilmez duvar örüp, hep o eskimiş, kendilerine göre tabulaştırdıkları fikirleri, bakana diretirler.

 

Bakan yeni bir şey yapmaya kalksa; ellerini kavuşturup, Sayın Bakanım diye başlarlar, tabuları yıkılmasın diye, o yeni neyse, hakkında içine latince, ingilizce v.b sözlerde karıştırıp, bir de vatandaş, hastalık, hayvan, bitki derken adamın kafasından onu silerler. Bu onların yaptıkları ve profesyonel oldukları tek uzmanlıklarıdır.

 

Ben bilmem, yapamam, anlamam, şu bilir, soralım lügatlarından ebedi silinmiş kelimelerdir. Kendilerini pazarlamak, koltuk kaptırmamak için her şeyi yaparlar. Partide kimi tanıyorlarsa, o yeni bakana elçi gönderirler, ne kadar işi bildiklerini, ne kadar büyük devlet adamı olduklarını tescile uğraşırlar. İktidar değişse bile bunların huyları değişmez. Hemen yeni gelene övgüler, iyi ki geldiniz, siz var ya bütün zamanların en bilgili, bu görevi hak eden yüce insansınız gibi akla gelmeyecek taklalar atarlar.

 

Sırf kendilerini göstermek için, doğru dahi olsa, arada muhalefet ederler ki; bakan, bak adam doğru söylüyor desin diye.  Bütün taktikleri bilirler. O yüzden bakanlar değişir, bunlar değişmez.

 

Pazarlama demiştim; iyi bilmesine bilirler de; iki kasa limon versen pazarda satamazlar. Devlet maaş vermese aç kalırlar.

 

Bunu genel olarak söylüyorum, arada istisnalar vardır elbette.Yaklaşık 30 sene Ankara’da bürokrasinin içindeydim. Daha şimdiye kadar, seni daire başkanı, genel müdür yapalım deyince; yahu ben yapamam,  şu kişi buna layıktır diyen birini duymadım. Gerçi, orada çaycıya da sorsan yaparım der o başka. Ha özür dilerim;; kaç defa genel müdürlük verilip de, ben olmam diyen Veteriner Hekim Turan Nalbantoğlu hala düz evetriner. Hakkını yemeyelim.  Bir tane olduğu için adını yazdım, gururla.

 

 

Bu söylediklerimi üzerine alınanların hepsi, eminim bana iftiracı, bu hep böyle, kendini bir halt sanıyor, sallıyor diye kızacak. NE yapayım, canınız sağolsun, kızın.!

 

Farkındayım; bu bürokrak işini uzattım. Bilerek tabii.

 

Ama eğer; memlekette hayvancılık öldürülmüş(!), millet et yiyemiyorsa, üretici borç batağında zarar edip, trilyonluk yatırımları kapatmak zorunda kalıyorsa, nedeni bunlardır da ondan.

 

15 yıllık tek başına iktidara rağmen, halen yurt dışından et, hayvan geliyorsa, memleketin üreticisi yok olurken, dışa bağımlı, zorunlu hale geliyorsa, sebebi onlardır da ondan.

 

Millet evine et götüremiyor, üreticinin girdileri yüksek, zarar ediyor; kalk sen et ve kasaplık ithal et. Sonra Sayın Bakana meydan okut; et fiyatı düşecek!!! Başka yolu yok. Yükletin gemileri, et, kasaplık hayvan getirsinler, bak nasıl düşüyor….

 

Bakın sırf bu laf yüzünden gerçekten kesim fiyatları düştü. Bravo, sizi tebrik derim. Şimdiye kadar olmadık bir şeyi başardınız. Artık vatandaş evine yarım kilo kıyma alabilecek, analar çocuklarına köfte yapabilecek.!

 

Var ya; bırakın dünyada, eğer Rabbim başka gezegenlerde akıllı varlıklar yaratmışsa, bütün evren dahil, hiçbir yerde böyle saçma, böyle hesapsız, plansız bir hayvancılık politikası olamaz.

 

Olanı siz biliyorsunuz, ben gene de söyleyeyim; besici, elinde yetişmiş malı satamaz halde. Hayvanı, yemi bütün girdileri belli. O kadar emek, yatırım, para. Zararına da veremiyor. Çünkü; belirsizlik oluştu piyasalarda. Daha düşer mi, yoksa toparlar mı? Dayanabilen bekleyecek, dayanamayan büyük çoğunluk, bir daha düzelmemek üzere batacak.!!!  Zaten hayvancılığı öldürmüşsüm, şimdi üreticiyi öldür rahatla. Nasılsa; Güney Amerika’da çok var. O hayvanların içinden, yaşlı öküzleri getiren, isimleri herkesin malumu, 3-4 firmada belli. Ne uğraşacaksın, üreticiymiş, çiftçiymiş o kadar insanla?

 

Taşıma su ile, daha çok, değirmeni döndürün bakalım, ne zamana kadar dönecek!

 

Ben size olacak bir şeyi daha söyleyeyim; et kesim fiyatı düştü ya, yılbaşında 35 TL. Bunu görmek için kahin olamaya gerek yok.

 

 

Yüzlerce defa yazdık, hayvancılık nasıl kurtulur diye.

 

Sayın Bakanım; iyi niyetinizden şüphem yok. Ancak; bürokratlarınız her bakanı olduğu gibi, sizi de yanlış yönlendiriyor. Bu çok daha büyük krizlere sebep olacak. Yanlıştan dönseniz bile, telafisi zor yaralar açılacak. Devletin teşviki ile yapılan trilyonluk tesisler, vatandaşın pisliğin içinde emeği, çocuklarının rızkı yok olacak. Vatandaş evine gene et alamayacak.

 

Çok basit çözümü var: Avrupa’da adam eti 2 euro ya satsa para kazanıyor, bunu görüyoruz, gördüğümüzü, yıllardır yazıyoruz. Yoksa çok akıllı, bu işin profesörü değiliz.

 

Ha o bürokratlarınız elbette bunlar asla olmaz diyecek, hep dedikleri gibi. Bizdeki iklim, arazi v.s şartlar Avrupa gibi değil diyecekler. Avrupa gibi değil, Güney Amerika gibi değil, ne bileyim başka hiçbir ülke gibi değil. Siz de sorun onlara; eskiden ihraç ediyorduk, şimdi niye böyle diye? Kutuplardaki eriyen buzdan mı etkilendik, delinen ozon tabakasından mı diye..

 

Ben Avrupa’da yaşıyor ve Türkiye’ye canlı hayvan gönderen bir şirketim var. Ama inanın ithalata en çok karşı çıkanlardan biriyim. Memleketim kendine yetsin, biz başka ülkelere satalım. Keşke.!!!

 

Eğer adınızdan çok yıllar sonra da iyi bahsedilmesini istiyorsanız, hayatınızda kalıcı bir eser bırakmak istiyorsanız, yanlıştan dönün. Derhal yapılması gerekeni yapın. Belki 1 yılda düşmez ama sonra hem fiyatlar düşer, hem de millet et yer. Hayvansal proteinden yoksun kalmaz. Neslimiz akıllı olur.

 

Böyle giderse ki; asla gidemez, çok yakında hayvana bakacak insanları da başka ülkelerden ithal etmek zorunda kalacaksınız.

 

Sevgili okuyucularım; ben gene doğru bildiklerimi yazdım. Siz artık duruma göre içinizden geldiği gibi konuşursunuz. Yani; ben karışmam. İster; gelen gideni aratırmış deyin, ister Allah razı olsun.

Yazarın Diğer Yazıları

 • Tarım Bakanlığı yanlışta ısrar ediyor
  2 Mayıs 2017 Salı

  Yanlışta niye ısrar ediliyor anlamıyorum. Yazık değil mi bu üreticiye? Yazık değil mi maddi manevi zarara soktuğunuz bu memlekete?

 • Yalanın adı Aydınlık
  24 Kasım 2016 Perşembe

  Avrupa’da besilik dananın 1,5-2 euro olup ESK nın vatandaşa hayvanı 3,9 euro dan verdiği gibi. Ya kardeşim, haberi yapıyorsun, hiç mi dünyadan haberin yok. Burada fiyatlar en düşük 3,5 euro.

 • Tarım Bakanlığı, kapısına sahip çıkamıyor
  5 Ekim 2016 Çarşamba

  Rüşvet çarkının rutine bindiği, hayvan sağlığının hiçe sayıldığı ve en önemlisi de halkın sağlıklı gıdaya erişiminin sekteye uğradığı kapı... işte detaylar..

 • Hayvancılık nasıl gelişir? Şap nasıl yok edilir?
  20 Eylül 2016 Salı

  Devlet olarak ithalattan elini çek. Özel şirket dişi hayvan ithal etsin. Yatırımı betona değil yem bitkisine yap...

 • ESK, et yerine su mu alıyor?
  20 Eylül 2016 Salı

  Kasaplık 650 kiloluk bir hayvan günde normal 100 LT su içer. Bunu tuz ile yaparsanız iki katına kadar çıkabilir. Sonuçta abartı olmasa bile 100 kg et yerine su alıyorsan ve bundan haberin yoksa,

 • Hayvan ithalinde, Resmi Seçim Heyeti kaldırılmalıdır
  1 Eylül 2016 Perşembe

  Sonuçta; resmi seçim heyetinin Türk üreticisine aldığı hayvanın masrafını arttırmadan başka bir fonksiyonu yoktur.

 • Tavukçuluğun hikayesi
  11 Ağustos 2016 Perşembe

  Yumurta vermeye başlamadan aşılarını yapar, kafeslere alırsın. Her gün sabah akşam altını temizlemeyle, yumurtalarını toplamayla, yemlerini vermeyle işleri bitmez. Hastalıktan toplu ölüm, verim düşüklüğü yada onları olumsuz etkileyebilecek yüzlerce hastalık etkeni ve binlerce sebep vardır…

 • Kolesterol Yalanı
  10 Temmuz 2016 Pazar

  Bize et yemeyin kolesterol yapar diyenlere...Ne kolesterolde, ne kalp hastalıklarında, ne karaciğer yağlanmasında ne de başka bir şeyde, etin hiç bir kabahati yok

 • En önemli mesele saman
  2 Temmuz 2016 Cumartesi

  Türkiye'nin en önemli meselesi nedir? Herkes farklı cevaplar verebilir. Ancak en önemli mesele SAMAN'dır.

 • Bakanlıkta büyük vurgun
  29 Haziran 2016 Çarşamba

  Asıl görevleri Türk Hayvancılığı ve üreticimize hizmet etmesi gereken ESK ve TİGEM, Bakanlığın talimatı ile Türk üreticisinin çıkarlarını, birkaç firmaya peşkeş çekiyor.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

 • ahmet kaya
  19 Aralık 2017 Salı

  halis kardeş çok doğru yazmışsın ama eksik olmuş tabi sen gelen hayvanları görmüyorsun biz sahada görüyoruz geçen sene uruguaydan gelen besiliksığırların yarısı çöprü görmeni isterdim her yerleri tyara-bereapse gözleri keratit ayakları topapdaha neler neler buna imza atan veterinerinden başladık devam ettik bbizde hain bunlar başka açıklaması yokbunun


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder