Yükleniyor...
Son Dakika
26.12.2017

Çiftçiye tam destek

Tarımda 2018 proje yılı olacak. Tarlasını sürene mazot, et üretene hayvan başına 250 lira, işletmesini büyütene de 100 bin lira faizsiz kredi verilecek.

 

Türkiye'de 24 milyon hektar tarım alanı, 14,6 milyon hektar mera varlığı bulunuyor. Öte yandan 3 milyonun üzerinde çiftçi üretim yaparken, 121 milyon ton bitkisel üretim, 23 milyon ton hayvansal üretim, 161 milyar lira tarımsal hasıla, 16,3 milyar dolar tarımsal ihracat gerçekleştiriliyor. Geçen sene doğal afetlerin olumsuz etkisi nedeniyle yüzde 2,6 küçülen tarım sektörü, bu yılın 9 ayında yüzde 3,3 büyüdü.

 

ENFLASYONLA MÜCADELE 

 

Enflasyondaki ağırlığı nedeniyle artışların öncelikli sebepleri arasında gösterilen gıda ve alkolsüz içecekler ana grubundaki yıllık artış, 2017 yılının önemli gündem maddeleri arasında yer aldı. Söz konusu artışların ve dalgalanmaların önüne geçmek için Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi yapılandırıldı ve çalışmalarına hız verdi. Gıda arzının artırılması ve fiyatların kontrol altına alınabilmesi için kırmızı et, besilik canlı hayvan ithalatının yanı sıra bazı tarımsal ürünlerde de gümrük vergileri düşürülerek ithalatın önü açıldı. Ayrıca Et ve Süt Kurumu (ESK) da ithal ettiği kırmızı etin düşük fiyatlarla tüketicilere ulaştırılması için zincir marketlere dana karkas eti satışı gerçekleştirdi.

 

HAVZA MODELİ ETKİSİ 

 

Sene başında yüzde 7,7 seviyesinde bulunan gıda enflasyonu mayısta yüzde 16,91 seviyesine kadar çıktı. Daha sonra dalgalı bir seyir izleyen yıllık gıda enflasyonu kasım ayında yüzde 15,78 oldu. Milli Tarım Projesi kapsamında bitkisel üretimde bu sene tarımsal ürün arzının planlı olarak sağlanması için Havza Bazlı Üretimi Destekleme Modeli'ne geçildi. Model kapsamında 941 tarım havzasında 21 ürüne destek verildi. 

 

KURAKLIK SİGORTASI

 

Bu sene TARSİM'in teminat kapsamı genişletilirken, buğday, meyve üretimiyle hayvancılık alanında teminatlarda önemli değişikliklere gidildi. 2018 itibarıyla İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası tüm tahılları kapsayacak şekilde uygulanmaya başlayacak. Öte yandan, bu yıl toplam 6,1 milyon hektarlık 192 büyük tarımsal ova Bakanlar Kurulu kararıyla koruma altına alınırken, bu ovaların sayısının 2018 yılında 250'ye çıkarılması bekleniyor. 

 

16 BİN GENCE 480 MİLYON LİRA

 

Bu sene toplam 480 milyon lira hibe 16 bin genç çiftçiye destek için ayrılırken, önümüzdeki yıl bu rakam 510 milyon liraya çıkacak. Ayrıca genç çiftçilere hayvan teminine devam edilecek.

 

AİLE İŞLETMELERİNE 100 BİN LİRA DESTEK

 

Yerli üretimin geliştirilmesi için küçük aile işletmesini büyütmek isteyenlere 100 bin liraya kadar faizsiz ve masrafsız kredi sağlanacak. Bu desteğin 100 bin aileye kadar ulaşması bekleniyor. Bu sene kasım itibarıyla başlanan zincir marketlerde tüketicilere ucuz et satışı uygulaması gelecek yıl da sürecek. Bu sene et tavuğu üretiminde önemli bir proje olan damızlık etçil tavuk üretilmesi projesi ile Anadolu T yerli hattı geliştirildi. Gelecek sene bu yerli etçil damızlık tavuk piyasaya sunulacak.

 

TAPULAŞTIRMAYA DEVAM

 

Arazi tapulaştırmasının ilk başladığı 1961 yılından bu yana 6.1 milyon hektar alanda arazi tapulaştırması tamamlanırken, 1.8 milyon hektar alanda da tapulaştırma çalışmaları devam ediyor. 2023 yılına kadar 14 milyon hektar arazinin tamamında toplulaştırmanın tamamlanması hedefleniyor.

5 yıl içerisinde toplam 240 yeni hat ve 17 yeni çeşidin elde edilmesi ve bu çeşitlerin ülke geneline yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 

BÜYÜKBAŞA 250 LİRA

 

Gelecek sene 200 başa kadar yerli büyükbaş hayvanı besleyerek ruhsatlı kesimhanede kestiren yetiştiricilere, hayvan başına 250 lira destek verilecek. Sene başından itibaren hayvan yetiştiriciliğinde küpe ve aşı bedelleri kaldırılacak.

 

14 MİLYAR LİRA HİBE

 

Bu sene de dikkate alındığında son 15 yılda üreticilere toplam 103 milyar lira nakit hibe desteği sağlandı. Gelecek yıl ise çiftçilere toplamda 14,5 milyar lira nakit tarımsal destek verilecek. Üreticilere yönelik gübre, tohum, yem, üretim, yatırım destekler  sürerken, bu sene ilk defa devlet, çiftçilerin kullandığı mazota yüzde 50 destek verecek. Kaynak: Güneş

 

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder