Yükleniyor...
Son Dakika
19.1.2018

Dünyanın en küçük tahılı Teff Türkiye’de

Çölyak hastalığına iyi gelen dünyanın en küçük tohumu Teff, Eskişehirli esnaf aynı zamanda çiftçi İlhami Dayar tarafından ilk kez Eskişehir’de üretildi.

ÖZEL HABER - Ulusal Tarım

 

Dünyanın en küçük tahılı Teff Türkiye’de

 

Etiyopya’nın yerli tohumlarından olan Teff, Türkiye’de üretildi. Çölyak hastalığına iyi gelen dünyanın en küçük tohumu Teff, Eskişehirli esnaf aynı zamanda çiftçi İlhami Dayar tarafından ilk kez Eskişehir’de üretildi.

 

Yem ve bakliyat satışı yapan 57 yaşındaki İlhami Dayar, Etiyopya’dan dünyanın en küçük tahılı olan teff’in tohumunu getirtti. Teff tohumunu Karacaşehir mahallesindeki 3 dönümlük tarlasına eken Dayar, 200 kilograma yakın hasat elde etti. Teff tahılının en çok çölyak hastalığına iyi geldiğini belirten Dayar, Türkiye’de ilk kez teff tahılını kendisinin ürettiğini söyledi.

 

 

Teff tahılının faydaları saymakla bitmeyeceğini belirten Dayar, “Tahıl ve bakliyatlarda bulunan glikoz nedeniyle yaşanan çölyak hastalığına teff tahılı iyi gelmektedir. Çünkü teffin en büyük özelliği gluten içermemesidir. Etiyopya’dan bir miktar tohum getirttim. Bunu tarlama deneme amacıyla ektim ve 200 kilogram teff hasadı yaptım. Elde ettiğim ürünü şu anda satmıyorum.” dedi.  

 

Çiftçi İlhami Dayar şunları belirtti: “Önümüzdeki yıl 150 dönümlük bir alana ekim yapacağım. Elde edeceğim hasat ile Türkiye’deki çölyak hastalarının tamamının ihtiyacını karşılayabileceğim. Çölyak hastaları sağlıklı beslenemiyorlar. Çölyak hastalarının beslenme şekli çok pahalı bir beslenme şeklidir. Parasından öte sağlıklı ürün de bulamıyorlar. Sağlıklı beslenemiyorlar. Bu ürünün çölyak hastalarının derdine derman olacağını düşünüyorum.

 

 

Çünkü gluten içermiyor. Şeker hastalarının da çok rahatlıkla tüketebilecekleri bir ürün. Şekeri kesinlikle yükseltmiyor. Kalsiyum bakımından çok yüksek bir ürün. Bunun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Eskişehir toprakları bu tahılı yetiştirmek için uygun. Deneme hasadımız bunu gösterdi.”

 

"20 TON ÜRETMEYİ HEDEFLİYORUM"


Önümüzdeki yıl tarlasından 20 tona yakın teff ürünü hasat etmeyi planladığını belirten Dayar, şöyle devam etti:
"Teff; dünyada en fazla Etiyopya’da yetişen gluten içermeyen dünyanın en küçük tahılı. Bu tahılı başka eken olup olmadığını duymadım. Teff tahılı farklı yöntemlerle kullanılabilir. Ancak ben önümüzdeki yıl elde edeceğim hasadı burada kendi makinelerimizde çekeceğim ve un haline getireceğim. Unundan da ekmek yapılabilir. Teff tahılı tanelerinden kısır, pilav yapılabilir. Salata veya yoğurda karıştırıp tüketilebilir."

https://goo.gl/51Ypxv

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder