Yükleniyor...
Son Dakika
13.2.2018

İki Böceğin Ürettiği Mucize Gıda

İki böceğin işbirliği ile üretilen yiyecek, birçok derde deva. Bu gıdanın yüzde 80'ini üreten Türkiye, bu alanda dünya birincisi. İşte iki böceğin birlikte çalışarak ürettikleri mucize gıda...

 

İki böceğin işbirliği ile üretilen yiyecek, birçok derde deva. Bu gıdanın yüzde 80'ini üreten Türkiye, bu alanda dünya birincisi. İşte iki böceğin birlikte çalışarak ürettikleri mucize gıda... 


AKDENİZ BÖLGESİNDE ÜRETİLİYOR
Çam balı arıların çiçek poleninden değil, Akdeniz iklimine mahsus bazı çam ağacı türlerinin gövdesinde yaşayan bir aracı böceğin salgısını kullanarak ürettiği, müstesna bir baldır. Dünyada sadece Türkiye ve Yunanistan'da üretilir. Türkiye, bu balın yüzde 80'ini üretir. 

 

SADECE BAZI ÇAMLARDA YAŞIYOR
Çam balının üretilmesi için, çam pamuklu böceği, veya milimetrik boyutlarda olduğu için çam pamuklu biti olarak da adlandırılan, halk arasında basra böceği veya balsıra böceği denilen bu böceğe ihtiyaç vardır. Bu böcek sadece kızılçam, karaçam ve Halep çamında yaşar. 

 

SAHİL ŞERİDİ BOYUNCA ÜRETİLİR
Basra böceği çamın özsuyunu emerek beslenir, artan özsuyunu da tatlı bir madde halinde çıkarır. Basra böceğinin Temmuz ve Ekim ayları arasında salgıladığı bu sıvı arılar tarafından çok sevilmektedir. Böceğin bu şekerli artığı arılar tarafından toplanarak bal yapılır. Böcek Türkiye'de, Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Antalya illerinin Ege sahil şeridi boyunca, iç bölgelerin ılıman kısımlarına biraz girecek şekilde yaşamaktadır.

 

KIVAMI BOZULMAZ
Çam balının en önemli özelliği kıvamı bozulmadan veya donmadan yıllarca saklanabilmesidir. Bu nedenle pazarlaması da kolaydır. Rengi çiçek ballarının ekseriyetinden daha koyudur. 

 

BOĞAZ RAHATSIZLIKLARINA İYİ GELİR
Besin değeri biraz daha düşük olmakla birlikte, özellikle boğaz rahatsızlıklarına çok iyi gelir. Çam balı, kristalizasyona dayanıklılığı ve önleyici özelliği ile tıpta ve gıda sektöründe çeşitli ürünlerde bir doğal katkı maddesi olarak geniş bir kullanım alanına ve önemli ihracat potansiyeline sahip bir üründür.

 

YERLİ TOHUMUN ADRESİ: http://www.hepsitohum.com/

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder