Yükleniyor...
Son Dakika
14.2.2018

DSİ'den "Su Veremeyiz" Açıklaması

Türkiye'nin en büyük tarım havzalarından biri olan Polatlı'da kuraklık korkusu yaşanıyor. Barajdan sulama suyu verilmeyeceği uyarısı yapılarak, suya çok ihtiyaç duyan ürünlerin kontrollü ekilmesi istendi.

Türkiye'nin en büyük tarım havzalarından biri olan Polatlı'da kuraklık korkusu yaşanıyor. Barajdan sulama suyu verilmeyeceği uyarısı yapılarak, suya çok ihtiyaç duyan ürünlerin kontrollü ekilmesi istendi.

 

DSİ ÜRETİCİLERİ UYARDI
DSİ Eskişehir 3'üncü Bölge Müdürlüğü, Ankara'nın en büyük tarımsal üretim havzası olan Polatlı'da çiftçileri kuraklığa karşı uyardı. Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı hattında yer alan tarım arazilerinde suya çok ihtiyaç duyulan ürünlerin kontrollü olarak ekilmesi istendi. 

 

SULAMA YAPILAMAZSA ZARAR BÜYÜK OLUR
Eskişehir'den doğan ve Polatlı sınırları içinden geçen Sakarya Nehri ile Porsuk Çayı havzasında sulanabilir tarımsal alanlar konusunda DSİ Eskişehir 3'üncü Bölge Müdürlüğü çiftçileri uyaran bir yazı yayınladı. Buna göre barajlar, göletler ve nehirlerdeki kuraklık nedeniyle yeşil mahsul ürünlerin kontrollü olarak ekilmesi gerektiği, aksi takdirde sulama yapılamayacağından büyük zararların meydana gelebileceği belirtildi. 

 

BARAJDAKİ SU İÇME İÇİN KULLANILACAK
DSİ Bölge Müdürlüğü yazısında şu uyarıyı yaptı: "Porsuk barajında bugün itibari ile mevcut bulunan suyun Eskişehir sulamasının su ihtiyacı ve Eskişehir ilinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı göz önüne alınarak değerlendirme yapıldığında, ilave sahaların sulaması için ayrıca su takviyesi yapılması mümkün görülmemektedir. Sonuç olarak Porsuk Barajı'ndan Porsuk çayı yatağına sulama suyu verilmesi taleplerinin karşılanması mümkün olmadığından çiftçilerimizin buna göre davranarak ürün planlamaları yapmaları, büyük çaplı ekim yapmamaları, su ihtiyacı fazla olan bitkilerin ekilmemeleri veya ektirilmemesi gerekmektedir."

 

ÜRETİCİ TEDBİR ALMAYA BAŞLADI
İlçede yaklaşık 1.5 milyon dekarlık alanda hububat ekimi yapıldı. 300 bin dekar dolayında yeşil mahsul ekiminin yapıldığı Polatlı'da çiftçiler kuraklığa karşı tedbir almaya başladı.

 





Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *



Yorumu Gönder