Yükleniyor...
Son Dakika
14.2.2018

Yerli Tohuma Hibrit Tehdidi

İnsan yaşamı için vazgeçilmez olan birçok bitkinin anavatanı Türkiye... Hoş kokusu, görüntüsü ve lezzetiyle damaklarda unutulmaz lezzetler bırakan bu ürünler, hibrit tohum nedeniyle bir bir yok olma tehdidi ile karşı karşıya. Bu önemli mirasımızı geleceğe aktarmak için ne yapmalı? İşte cevabı...

 

İnsan yaşamı için vazgeçilmez olan birçok bitkinin anavatanı Türkiye... Hoş kokusu, görüntüsü ve lezzetiyle damaklarda unutulmaz lezzetler bırakan bu ürünler, hibrit tohum nedeniyle bir bir yok olma tehdidi ile karşı karşıya. Bu önemli mirasımızı geleceğe aktarmak üreticilerimizin elinde...

 

BAZILARININ TOHUMLARI ARTIK YOK
Türkiyemiz onbinlerce bitkiye evsahipliği yapıyor. Başta buğday, yeşil mercimek olmak üzere birçok ürünün ise anavatanı. Ancak bu ürünlerin bazı çeşitlerinin tohumu artık bulunmamakta. 

 

400'DEN FAZLA BUĞDAY ÇEŞİDİ VAR

Anadolu'da 23'ü yabani olmak üzere 400’ün üzerinde buğday çeşidine ev sahipliği yapıyor. Buğday üretimi artmazken, birkaç çeşit ekilmesi nedeniyle de bu çeşitlerin birçoğu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. 

 

ÖNCEDEN TOHUMLUK AYRILIRDI
Hibrit tohum ortaya çıkmadan önce üreticiler, ürettikleri ürünlerden gelecek yıl için iyi olanlardan bir kısmını tohumluk olarak ayırırlardı. Daha fazla verim için bu artık yapılmıyor. Yüksek fiyatlara hibrit tohumlar satın alınıyor. Hibrit tohumlardan tohumluk alınamadığı için her yıl tohum satın almak gerekiyor. 

 

İLAÇ VE ÇOK GÜBRE KULLANILMASI GEREKİYOR
Binlerce yıl boyunca elden ele günümüze kadar gelen yerel tohumlar, laboratuvarlarda geliştirilmiş tohumlara kurban ediliyor. Hibrit tohumlardan daha çok verim alınması için daha çok kimyasal gübre ve ilaça kullanmak gerekiyor. Bu da insan sağlığını olumsuz etkiliyor. 

 

TEŞVİK EDİLMELİ

Anadoluya özgü yerel tohumlara sahip çıkmak ise üreticimizin elinde. Bu tohumların her yıl belli alanlarda ekimi yapılarak gelecek nesillere aktarılabilir. Yerel tohum kullanımı teşviklerle özendirilmeli, bu paha biçilmez değerler gelecek nesillere aktarılmalı. 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder