Yükleniyor...
Son Dakika
14.2.2018

Tarımda Enflasyon Yüzde 6,78 Düştü

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi'nde (Tarım ÜFE) de enflasyon tek haneye düştü. Tarım ÜFE, 6,78 puan azalarak yüzde 16,47'den yüzde 9,69'a indi. Tarımsal enflasyonla ilgili detaylar şöyle...


Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi'nde (Tarım ÜFE) de enflasyon tek haneye düştü. Tarım ÜFE, 6,78 puan azalarak yüzde 16,47'den yüzde 9,69'a indi. Tarımsal enflasyonla ilgili detaylar şöyle...

 

YÜZDE 16,47'DEN YÜZDE 9,69'A İNDİ
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı yazılı açıklama ile gıda ve alkolsüz içeceklerin ardından Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi'nde (Tarım ÜFE) de enflasyonun tek haneye düştüğünü belirtti. Hem tarım ÜFE'de hem gıda ve alkolsüz içeceklerde 2018 yılına tek haneyle girildiğini söyleyen Bayraktar, Tarım ÜFE'de enflasyonun aralık ayına göre, 6,78 puan azalarak yüzde 16,47'den yüzde 9,69'a indiğini vurguladı. 

 

SÜT FİYATLARI GERİLEDİ
Bayraktar, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 6,05, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 1,32 artış, tek yıllık bitkisel ürünlerde ise yüzde 1,71 azalış görüldüğünün altını çizdi. Bayraktar, alt tarım gruplarından turunçgillerin yüzde 8,53, canlı sığırlar ve bunlardan elde edilen işlenmemiş sütün yüzde 1,65 gerilediğini, çeltiğin yüzde 9,31, diğer ağaç ve çalı meyveleriyle sert kabuklu meyvelerin yüzde 5,35, lifli bitkilerin yüzde 2,60, yağlı meyvelerin yüzde 1,49 artış gösterdiğini aktardı. 

 

ENFLASYONUN SEBEBİ TARIM VE GIDA DEĞİL 
Bayraktar, genel TÜFE'nin yüzde 10,35 olma sebebinin sadece tarım ve gıda olmadığını vurgulayarak, "Genel TÜFE'nin yüzde 10,35 olmasının sebebi sadece tarım ve gıda değildir. Başta ulaştırma olmak üzere, ev eşyası, giyim ve ayakkabı, lokanta ve oteller, çeşitli mal ve hizmetler, eğitim ana harcama gruplarında genel TÜFE'nin üzerinde yıllık artış yaşanırken, gıdada enflasyon genel TÜFE'nin altında kalmıştır." dedi. 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder