Yükleniyor...
Son Dakika
15.2.2018

Küresel İklim Raporu Açıklandı

2017, 1880 yılından bu yana ölçülen en sıcak yıl olarak, dünya tarihinde kaydedilen en sıcak üçüncü yıl oldu. Meydana gelen doğal afetlerin yol açtığı ekonomik kayıp ise 353 milyar dolar oldu. Türkiye'deki orman yangınlarının faturası ise 700 milyon TL'yi geçti.

2017, 1880 yılından bu yana ölçülen en sıcak yıl olarak, dünya tarihinde kaydedilen en sıcak üçüncü yıl oldu. Meydana gelen doğal afetlerin yol açtığı ekonomik kayıp 353 milyar dolar ile; 2011 yılında meydana gelen doğal afetlerden kaynaklanan 486 milyar dolarlık kaybın ardından, kaydedilmiş ikinci en yüksek rakama ulaştı.

Dünya genelinde 120 ülkede faaliyet gösteren Aon tarafından hazırlanan Hava, İklim ve Doğal Afet Değerlendirmesi Raporu'na göre afetlerin, 2000 – 2016 yılları arasında ortalama 183 milyar dolar olarak seyreden ekonomik kaybını, 2017 yılında % 93'lük bir artışla altüst eden doğal afetler, yıl boyunca küresel gündemin ilk sıralarında yer aldı.

 

MİLYAR DOLARLIK KAYIPLAR

Hava, İklim ve Doğal Afet Değerlendirmesi Raporu'na göre afetlerin yol açtığı ekonomik kayıpların dağılımları şöyle oldu:

Amerika'daki Harvey Kasırgası ve kötü hava koşulları toplamda yaklaşık 100 milyar dolar,

Karayipler'deki Maria ve Irma Kasırgaları toplamda yaklaşık 120 milyar dolar

Amerika'daki orman yangınları yaklaşık 13 milyar dolar

Çin'de meydana gelen sel felaketleri ve Hato Tayfunu toplamda yaklaşık 15,5 milyar dolar

Güney Avrupa'daki kuraklık yaklaşık 6,6 milyar dolar

Meksika'daki depremler yaklaşık 4,5 milyar dolar

Bu yıl gerçekleşen tüm doğal afetler içerisinde; meteorolojik kökenli doğal afetlerin yarattığı zarar 344 milyar doları buldu. Bu miktar bu zamana kadar kaydedilen en yükseği olma niteliği taşırken, bu kayıpların sadece 134 milyar doları sigorta teminatı altındaydı.

 

 

TÜRKİYE'DE 147 AYRI YERDE ORMAN YANGINI MEYDAN GELDİ

2017 yılında Türkiye'de de birçok doğal afet yaşandı. Bunlarda ülke gündemini en çok meşgul edenler, Ege ve Akdeniz Bölgesinde yaşanan orman yangınları ile Marmara Bölgesi'ndeki dolu ve sel felaketleri oldu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı verilerine göre Temmuz ayının başından bu yana 147 ayrı noktada orman yangını meydana geldi. İzmir, Çanakkale, Kaş, Alanya ve Mersin'deki orman yangınları doğal hayatı yok etmesinin yanı sıra, bölgedeki tarım, turizm, hayvancılık gibi ekonomik faaliyetlere de darbe vurdu. 2017 Temmuz ayının sonunda Marmara Bölgesi ve özellikle İstanbul'da bir hafta arayla gerçekleşen dolu yağışı ve sel felaketlerinin toplam zararı 700 milyon TL'yi buldu Sular altında kalan konut ve işyerleri ile sele kapılan araçların yanı sıra; doludan dolayı birçok aracın camları patladı, kaportası zarar gördü, binaların çatıları çöktü, duvarlarda yarıklar açıldı, yıldırım nedeniyle fabrikalarda yangınlar çıktı, vinçler devrildi. Tüm Marmara bölgesini etkisi altına alan yağış ve fırtına yüzünden başta ayçiçek ve mısır tarlaları olmak üzere birçok tarım arazisi de zarar gördü. Dolu yağışının ise toplam 150.000 araca zarar verdiği kaydedilirken, bu araçların tamir masraflarının yaklaşık 350 milyon TL tutacağı belirtiliyor.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder