Yükleniyor...
Son Dakika
15.2.2018

Arılarınız Açlıktan Ölmesin

Yeterli besleme yapıp yapmadığınız ile ilgili kovanları kontrol edin. Aksi halde arılarınız aç kalıp ölebilirler. İşte şubat ayında başta besleme olmak üzere arıcılıkla ilgili yapılması gerekenler...


Yeterli besleme yapıp yapmadığınız ile ilgili kovanları kontrol edin. Aksi halde arılarınız aç kalıp ölebilirler. İşte şubat ayında arıcılıkla ilgili yapılması gerekenler... 

Aç kovanlar varsa, ballı çerçeve verilir. Ballı çerçeve yoksa şurup ile besleme yapılır. Bu besleme işlemi, kovanda aç kalma tehlikesi ile karşılaşılmadıkça yapılmaz. Çünkü normal arılar erken beslemeye tabi tutulursa, fazlaca yavruya yatar. Bunun sonucu, soğuklarda yavruları üşütme olasılığı artar. Verilecek şuruplar 1 ölçü şeker, 1 ölçü sudan yapılır. Şeker kaynar suda eritilir, soğuyunca, 5 litre şuruba 1 gr terramisin veya bir paket apimisin suda erimiş olarak ilave edilir. Yavru çürüklüğüne karşı, koruyucu olarak ilaçlı şurupla besleme yapılır.

VARROAYA İLAÇLAMASINI YAPIN
Şubat ayı son haftasında hava koşulları uygun gidip, çiçekler açmış ve arılar çalışmaya başlamışsa, kovanlarda ilk kontroller yapılır. Bu kontrollerde; sönen kovanlar varsa, ballı çerçeveleri alınıp, kovan kapatılır. Bu yolla yağmacılığa da meydan verilmemiş olur.

Şubat ayında, ayrıca varroaya karşı mücadele yapılır. Çünkü şubatta yavru ve yumurta yoktur veya az miktardadır. Yavrunun az olduğu dönem, varroa ilaçlaması için idealdir. Kullanılacak ilaçlar devamlı olarak değiştiği için, Tarım İl Müdürlüğünden öğrenilmesi gerekmektedir. 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder