Yükleniyor...
Son Dakika
15.2.2018

TADINI, KOKUSUNU UNUTAMAYACAKSINIZ

Üreticiler, ürün çeşitliliğini bitirerek biyolojik yok olmaya zemin hazırlayan hibrit tohum yerine artık yerli tohum kullanıyor. Kokusu ve lezzeti ile büyüklerin özlediklerini söyledikleri eski ürünleri günümüze taşıyan yerli tohumlar, organik tarım yapan üreticiye de daha fazla para kazandırıyor.

Üreticiler, ürün çeşitliliğini bitirerek biyolojik yok olmaya zemin hazırlayan hibrit tohum yerine artık yerli tohum kullanıyor. Kokusu ve lezzeti ile büyüklerin özlediklerini söyledikleri eski ürünleri günümüze taşıyan yerli tohumlar, bu tohumlarla organik tarım yapan üreticiye de daha fazla para kazandırıyor. 

 

Kokusu, lezzeti ile damaklarda yer bırakan, büyüklerimizin "nerede o eski sebzeler" diye hayıflandıkları ürünler, artık bilinçli üreticiler sayesinde sofralardaki yerini alıyor. Hibrit tohum yerine yerli tohum kullanan üreticiler, hem ürünlerini daha fazla fiyata satıyor hem de gıdanın güvencesi olan biyolojik çeşitliliğe destek veriyor. 


 Üretici Yerli Tohuma Yöneldi
Yerli tohum konusunda önemli bir marka olan www.hepsitohum.com'un yetkilileri, üreticilerin artık hibrit tohum konusunda bilinçlendiğinin altını çizdi. Üreticinin artık organik tarıma yöneldiğini vurgulayan olan www.hepsitohum.com yetkilileri, "Üretici organik tarımı yerli tohumlarla yapıyor. Çiftçilerimiz, kokusu, tadı olmayan, yetiştiği üründen tohum da alınamayan hibrit tohumlardan artık vazgeçiyor." dedi. 

 

"Yerli Tohum, Güvenli Tohum" 
Yerli tohumun güvenli tohum olduğunu vurgulayan yetkililer, "Binlerce yıldır değişen koşullara uyum sağlayarak günümüze ulaşmayı başaran yerli tohumlar, yaşamın sürdürülebilirliği için birer genetik hazine. Yerli tohumlar, gıdamızın, biyolojik çeşitliliğimizin güvencesi." dedi.

 

Tek Tip Tohum Büyük Tehdit
Tek tip tohumun, gıdada bağımlılığı ve açlığı beraberinde getireceğinin altını çizen www.hepsitohum.com yetkilileri, "Önceden bilinmeyen bir hastalık, o çeşidi yok edebilir. Nitekim bu tür vakalarla da birçok ülkede karşılaşıldı. Bu nedenle yaşamın güvencesi olan çeşitliliğe yerli tohuma sahip çıkarak destek olunmalı." diye konuştu. 

 

Ektiği Tohumdan Tohum Alabilmeli
Üreticinin ektiği tohumdan yetişen ürünlerden gelecek yıl için tohum alabilmesinin önemli olduğunun altını çizen yetkililer, "Bu yerli tohumların gelecek nesillere aktarılması için çok önemli. Ayrıca yerli tohumlar, geliştirilmiş hibrit tohumlara göre daha az su ve gübreye ihtiyaç duyuyor. Hastalıklara ve zararlılara karşı daha dayanıklı. Aşırı su, gübre ve kimyasal kullanımı olmadığı için kirliliğe de yol açmıyorlar." dedi.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder