Yükleniyor...
Son Dakika
23.2.2018

Kabuklu fındık satışları başladı

Toprak Mahsulleri Ofisi stoklarında bulunan kabuklu fındıkları satışa sundu.

Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO)'dan yapılan açıklamada, TMO stoklarında bulunan fındıkların satışa sunulduğu kaydedildi. TMO, fındıkları %50 sağlam iç fındık esasına göre peşin en düşük 10.50 TL'den satacak.

 

Kurumdan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: " TMO, fındık üreticilerinin ürünlerini makul fiyatla satması ve piyasalardaki istikrarın sağlanması amacıyla yoğun gayret göstererek; 11 İl'de, 46 noktada, randevu verilen 100 bin üreticinin %75'inden 138 bin ton fındık satın almış ve karşılığında 1,3 milyar TL ödemiştir.

 

Bugüne kadar piyasalar yakından takip edilmiş olup stoklarımız talep oluncaya kadar satışa açılmamıştır. Gelinen noktada ise; fındık ihracatının geçen yıla göre yaklaşık % 35 fazla olması, iç piyasa tüketimindeki artış ve stok göz önüne alındığında stoklarımızdaki fındığa ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. 

 

Bu doğrultuda, stoklarımızda bulunan kabuklu fındıklar (Giresun Şube stoklarındaki Giresun Kalite ELÜS ve Derince Şube stoklarındaki Levant Kalite hariç) %50 sağlam iç fındık esasına göre peşin bedel mukabilinde KDV hariç olmak üzere;

 

Giresun kalite kabuklu fındıklar için      ; 12,50 TL/kg,

Levant kalite kabuklu fındıklar için       ; 11,50 TL/kg,

Sivri kalite kabuklu fındıklar için           ; 10,50 TL/kg,

fiyatla satışa açılmıştır.

 

2016 yılı mahsulü fındıklar açıklanan fiyatlardan 0,50 TL/kg indirimli olarak satılacaktır.

 

  Satış fiyatımız aylık olarak belirlenecek olup yukarıda açıklanan fiyatlarımız 31 Mart 2018 tarihine kadar geçerlidir.

  Satışa açılan Giresun ve Sivri Kalite fındıklar için talebin yoğun olacağı öngörüldüğünden dağıtım tutar/miktar üzerinden yapılacaktır. Giresun ve Sivri Kalite fındık talep edenlerin 26 Şubat 2018'e kadar bedelini yatırmaları gerekmektedir.

 

 Satışlar; Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Derince Şube Müdürlüklerince gerçekleştirilecek olup ilgili Şube Müdürlüklerimizin irtibat bilgileri aşağıda yer almaktadır.

 

TMO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

 

İRTİBAT TELEFONLARI

Samsun Şube Müdürlüğü

Ordu Şube Müdürlüğü

Giresun Şube Müdürlüğü

Trabzon Şube Müdürlüğü 

Derince Şube Müdürlüğü

0 362 445 16 33

0 452 777 44 00

0 454 225 52 50

0 462 321 47 06

0 262 229 99 56 

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder