Yükleniyor...
Son Dakika
14.6.2018

Sütaş'tan organik tarım vurgusu

Organik tarımda hedef büyütüldü.

Bu anlamda önemli girişimlerde bulunan Sütaş Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarık Tezel, tarım alanlarının verimliliğini artırma adına önlem alınması gerektiğine işaret ederek, “Organik madde içeriği, toprak ağırlığının minimum yüzde 3’ü kadar olmalıdır. Bunun için adım atılmalıdır. Maalesef ki bu oranı topraklarımızın önemli bölümünde yakalayamadık” dedi.

Organik tarımda hedef büyütüldü. Bu anlamda önemli girişimlerde bulunan Sütaş Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarık Tezel, tarım alanlarının verimliliğini artırma adına önlem alınması gerektiğine işaret ederek, “Organik madde içeriği, toprak ağırlığının minimum yüzde 3’ü kadar olmalıdır. Bunun için adım atılmalıdır. Maalesef ki bu oranı topraklarımızın önemli bölümünde yakalayamadık” dedi.

ORGANOMİNERAL GÜBRE ÜRETİMİ ARTIYOR

Yanlış tarım uygulamalarının toprağa zarar verdiğini vurgulayan Tezel, şöyle devam etti: “Bu durumdan organik ve organomineral gübre ile kurtulabiliriz. Grup olarak bu çerçevede adımlar atıyoruz. Hayvansal ve bitkisel tüm atıklarımızı elektrik ve buhar enerjisi haline getiriyoruz. 2016’dan bu yana da gübreleri kaliteli organik ve organominelar gübre haline getiriyoruz. Senede 6 bin ton seviyesinde üretim yapıyoruz. 2020 için hedefimiz senede 100 bin ton organomineral gübre üretimi.”

VERİM ÖNEMLİ

Organik maddenin yüzde 1 artışı bir dekar alanda ilave 23 bin 300 litre su depolanmasına olanak tanır. Organik madde miktarı da verim adına hayati önem taşıyor. Miktarın yüzde 1,4’ten yüzde 0,9’a gerilemesi tahıl üretiminde verimi yüzde 50 aşağı çekiyor.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder