Yükleniyor...
Son Dakika
2.7.2018

Sandıklı'da patates sökümü başladı

Son haftalarda fiyatı artan patateste fiyatları dengeleyecek haber Sandıklı'dan geldi. Sandıklı'da patates hasadı başladı. İşte tarlada patates fiyatları...

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde, ilk patates sökümüne başlandı. İlk patatesler, büyüklüğüne göre 50 kuruş ile 1,5 lira arasında alıcı buldu.

 

Son günlerde patates fiyatları, pazar tezgahlarında 5- 6 liraya yaklaşırken, Türkiye'nin en önemli patates üretim merkezlerinden Sandıklı'da hasat sezonu başladı. İlçeye bağlı Alagöz köyünde hasat edilen patatesler, çuvallara konurken, büyüklüğüne göre de fiyatlandırıldı. Buna göre, birinci grup patates 1,50 liraya, ikinci grup 75 kuruşa, üçüncü grup da 50 kuruş civarında tüccara satılmaya başlandı. Söküm dönemi yaklaşık 4 ay sürecek Sandıklı patatesinin piyasaya çıkmasıyla birlikte pazar tezgahlarında patates fiyatlarındaki ateşin düşmesi bekleniyor.

 

Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız şunları söyledi: "İlçemizde patates hasadı başladı. 15 gün önce ilçemizde patates hasadı başladığında fiyatların oturacağını söylemiştik. Şimdi o pozisyona geldik. Büyükten küçüğe ürettiğimiz patatesler birinci, ikinci ve üçüncü diye üçe ayrılır. Tabii pazardan alan vatandaş bunun numarasını bilmez. Piyasada birinci olan patates 1,50 lira, ikinci onun yarısı ve üçüncü patates de 2 numara patatesin yarısı şeklinde tarlada satılır. 1 numara patates kumpirliktir. Tüccar üreticiden alırken 1 ve 2 numaralı patatesi alıyor. Pazarlarda 2 ve 3 numara olan patates satılır. Pazarlarda 1 numaralı patates pek bulunmaz. 1 numaralı patatesler turizm bölgelerine gider."

 

Tarlada yetişen ürünün pazarda 5 ya da 6 katına satılmasının sorumluluğunu çiftçiye yüklemenin doğru olmadığını kaydeden Yıldız, "Üretim yapmazsak sürekli ithalat yaparız. Bizim üretmemiz lazım. Ne kadar üretim olursa ülkenin ekonomisine o kadar katkı sağlarız. Ülkenin patates ihtiyacının yüzde 20'ye yakınını Sandıklı karşılıyor. Sandıklı patatesinin çıkmasıyla pazarlarda da fiyatlar oturacaktır. İlçemizde 3 ya da 4 ay patates sökümü yapılır. Ülke geneli de Sandıklı patatesinin çıkmasını bekliyordu. Sandıklı da 'Bismillah' dedi. İnşallah iyi olur. Her zaman söylüyoruz. Bizim rahatsızlığımız üreticiden alınanın pazarda 5 ya da 6 katına satılması. İthalat da her zaman çözüm değil. Her şeyi ithal edersen böyle sorunlar çıkar. Bak köylerimiz boş. Köylerimiz boşalıyor. Her şey dışarıdan gelirse biz üretimden vazgeçeriz. O zaman da patatesin fiyatındaki gibi durumlar ortaya çıkar" diye konuştu. 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder