Yükleniyor...
Son Dakika
6.7.2018

TMO: Buğdayda sıkıntılı bir durum yok

Toprak Mahsulleri Ofisi, buğdaya bağlı olarak un ve ekmek fiyatlarında artışlar yaşanacağı haberlerine ilişkin bir açıklama yaptı. İşte detaylar

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), son günlerde gündemimizi işgal eden ekmek zammı tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı. TMO, buğday fiyatlarında ve tedarikinde bir değişme olmadığını belirterek, buğday fiyatlarının bahane edilerek yapılacak zammın doğru olmadığını belirtti. 

TMO'nun açıklamasında, "Bugün için ekmekte buğday kaynaklı bir fiyat artışının gündeme getirilmesi doğru değildir. ....açıklandığı üzere buğdayda ülkemizde miktar olarak sıkıntılı bir durum bulunmamakta olup sanayicilerimiz piyasadan geçen yıl seviyelerindeki fiyatlarla ürün tedarik edebilmektedirler."  denildi. 

 

TMO'nun açıklaması şöyle: 

 

BUĞDAY PİYASALARINDA İSTİKRAR DEVAM EDECEKTİR

 

 Son günlerde bazı basın-yayın organlarında “Buğday ekiliş ve üretiminde %8’e varan azalmalar olduğu, iklim koşullarının buğday kalitesini olumsuz etkilediğinden bahisle TMO alım fiyatının üreticiye yansımadığı, TMO’nun alım ve satış fiyatları arasında kıyaslama yapılarak %19’luk bir marj belirlendiği, buna bağlı olarak un ve ekmek fiyatlarında artışlar yaşanacağı” şeklinde bilgi ve belgeye dayanmayan açıklamalar gündeme taşınmıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Ülkemiz buğday üretiminin 21 milyon ton (TÜİK) olduğu tahmin edilmekte olup geçen yıla göre %2 azalma beklenmektedir. Buğday tüketimimizin ise 19-20 milyon ton seviyelerinde olduğu dikkate alındığında üretimimizin yurt içi tüketimi rahatlıkla karşılayacak düzeyde olduğu görülmektedir.

Ülkemiz 81 milyon nüfusunun tüketimi için buğday ithalatı yapan bir ülke değildir. Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında yapılan buğday ithalatının çok daha fazlası mamul madde (un, makarna, bulgur, bisküvi vb.) olarak ihraç edilmektedir. Bu ihracatta ülkemizde üretilen ihtiyaç fazlası buğdaylar da kullanılmaktadır.

Ülkemizde buğday hasadı %50 seviyesinde olup yeni mahsul buğday alımlarımız 1 milyon tona ulaşmıştır. Alımlarımız devam etmektedir. Hasat döneminde bazı bölgelerde alınan lokal yağışlar kalitede bir miktar kayba sebep olmakla birlikte ülke genelinde endişeye mahal verecek bir durum söz konusu değildir.

TMO tarafından AKS ekmeklik buğday için 1.050 TL/Ton alım fiyatı açıklanmasına rağmen ortalama alım fiyatı 1.060 TL/Ton olarak gerçekleşmiştir. Dolayısıyla TMO alım fiyatının kalite düşüklüğü sebebiyle üreticilere yansımadığı iddiası doğru değildir.

TMO, sektörün önünü rahat görebilmesi için 2018 yılı ekmeklik buğday satış fiyatlarını ekim ayı için 1.100 TL/Ton olarak belirleyerek 25.05.2018 tarihinde açıklamıştır. TMO’nun 2017 yılı ekim ayı ekmeklik buğday satış fiyatının 995 TL/Ton olduğu dikkate alındığında bu yılki satış fiyatının geçen yıl aynı dönemin sadece %10,5 üzerinde olduğu görülmektedir.

Bugün için ekmekte buğday kaynaklı bir fiyat artışının gündeme getirilmesi doğru değildir. Yukarıda da açıklandığı üzere buğdayda ülkemizde miktar olarak sıkıntılı bir durum bulunmamakta olup sanayicilerimiz piyasadan geçen yıl seviyelerindeki fiyatlarla ürün tedarik edebilmektedirler.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Gürkan ok
    6 Temmuz 2018 Cuma

    Nasıl buğdayda sıkıntı yok! Ülke genelinde verimler anormal iklimden ötürü düşük. Son gelen yağışlardan ötürü örnegin trakya buğdaylarda yüzde 20 başakta çimlenme var!


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder