Yükleniyor...
Son Dakika
26.7.2018

Fırıncılardan, ekmek zammı yüzde 15'i geçmeyecek sözü

Halkın temel gıda maddelerinden ekmek fiyatına yapılacak zam belli oldu. Türkiye Fırıncılar Federasyonu, fiyat artışının yüzde 15'i geçmeyeceği sözünü verdi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Son zamanlarda basında "Ekmek fiyatlarında sessiz zam, gizli zam" gibi haberler çıktığını dile getiren Balcı, "İstanbul'daki bu olay çok da gerçeği yansıtmıyor. İstanbul'un Beşiktaş, Şişli, Sarıyer ilçelerindeki toplam 84 ticaret odasına kayıtlı fırının fiyat değişikliğine gitmesinin, tüm İstanbul'a mal edilmesini veya ülke genelinde böyle bir değişiklik olmuş gibi yansıtılmasını doğru bulmuyoruz." dedi.

 

Ekmek fiyatlarında uzunca bir süredir değişiklik yapılmadığını hatırlatan Halil İbrahim Balcı, Türkiye'de 5 lira olan ekmeğin kilogram fiyatının 2016 yılının ocak ayında belirlendiğini kaydetti. Ocak 2016'dan bu yana yaşanan maliyet artışlarına rağmen zam yapılmadığını aktaran Balcı, "Ekmekte meydana gelecek fiyat değişikliği yüzde 15'i geçmeyecek. Kilogramı 5 lira olan ekmeğin fiyatı, 5 lira 75 kuruşun üzerinde olmayacak. Tüm vilayetlerde bu uygulanacak diye bir şey söz konusu değil. Bu fiyat vilayetlerde değişiklik gösterebilir." değerlendirmesini yaptı.

 

Ekmekteki fiyat artışının en alt seviyede olduğunu söyleyen Balcı, çalışmanın hemen Türkiye genelinde uygulanamayacağını, bugün itibarıyla illerdeki odalara genelge gönderileceğini, maliyet hesabı yapılacağını, komisyonların bunu değerlendireceğini, federasyondan ve Ticaret Bakanlığından görüş alınarak fiyatın belirleneceğini bildirdi. Fiyat artışının yürürlüğe girmesinin 1 ayı bulacağına dikkati çeken Balcı, artışın geçmiş yıllarda olduğu gibi uzun ömürlü olmasını temenni ettiklerini ifade etti.

 

SUSAM ZAMLANDI, SİMİT 1,5 LİRAYA ÇIKTI

 

"Fiyat artışı simit gibi diğer ürünlere de yansıyacak mı?" sorusu üzerine Halil İbrahim Balcı, "Susamın kilogramı 8 liradan yaklaşık 11,5 liraya çıktı. Aynı paralelde undaki artış da simide yansıdığı için birçok vilayette simit 1,25'den 1,5 liraya çıkmış durumda." dedi. Balcı, basında son zamanlarda Türkiye'de "Çin susamı" kullanıldığına yönelik sıkça haberler yapılmaya başlandığını ancak ülke genelindeki fırınlarda Hindistan ve Sudan'dan ithal edilen susamın kullanıldığını sözlerine ekledi. 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder