Yükleniyor...
Son Dakika
27.7.2018

Dünyanın en eski ekmeği Ürdün'de bulundu

Ürdün’deki bir arkeolojik kazı alanında, 14 bin 400 yıl önce avcı toplayıcı insanlar tarafından pişirilmiş bir ekmeğin yanmış kalıntılarına ulaştı. Buluntu, bugüne kadar ekmek yapımına dair en eski kanıt olarak tarihe geçti.

Copenhagen Üniversitesi, London College Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nden bir araştırmacı grubu, Ürdün’deki 14 bin 400 yıllık bir arkeolojik kazı sahasında kömürleşmiş halde bulunan yiyecek kalıntılarını incelediler. Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan inceleme sonuçları ekmek yapımına dair en eski kanıtlardan birini ortaya koydu.

 

ARPA, SİYEZ BUĞDAYI VE YULAFTAN ÜRETİLMİŞ


Shubayqa 1 adı verilen kazı bölgesindeki şöminelerde yüzlerce kömürleşmiş gıda kalıntısı bulunmasının büyük bir şans olduğu değerlendirilirken, bu sayede 14 bin yıl öncenin yiyecek kültürüne bir bakış atılabildiği ifade edildi. İncelenen 24 kalıntı, günümüzde ıslah edilmiş olan arpa, siyez buğdayı, yulaf gibi tahılların atalarının öğütüldüğünü, elendiğini ve pişirmeden önce yoğrulduğunu ortaya koydu. Kalıntıların Avrupa ve Türkiye’de bulunan bazı Neolitik çağ ve Roma dönemi kazı alanlarında bulunan mayasız ekmeklerle büyük benzerlik gösterdiği izlendi. Bu bulgulara göre ekmek yapımının çiftçiliğin ortaya çıkmasından çok önceye dayanan bir uygulama olduğu da ortaya çıkmış oldu. Araştırmaların şu anda odaklandığı nokta, ekmek yapımı ve tüketiminin bitki yetiştirilmesi ve ıslahının ortaya çıkışına önayak olup olmadığı konusu.

 

TOPLAYICILIKTAN TARIMA GEÇİŞ


Kazıları yöneten Copenhagen Üniversitesi’nden Tobias Richter, bu bölgede yaşamış olan Natufia’lı avcı toplayıcı toplumun özellikle dikkat çekici olduğunu, bir geçiş döneminde yaşayan bu insanların daha hareketsiz bir yaşama adım attıklarını, beslenmelerinin de değiştiğini söylüyor. Natufia kazı alanlarında bulunan taş bıçak ve aletlerin uzun zamandır bu insanların bitkileri daha farklı ve verimli bir şekilde değerlendirdikleri izlenimini doğurduğunu söyleyen Richter, son bulunan kanıtların bu düşünceyi doğruladığını ifade ediyor. Eski çağlarda vahşi tahıl türlerinin kullanılması nedeniyle ekmek yapımının ciddi zaman almasının, tarım devrimi yoluyla gıdaya daha kolay erişilmesine vesile olduğu düşünülüyor.

 

ELEKTRON MİKROSKOBUYLA İNCELENDİ
Kömürleşmiş gıda kalıntıları College London Üniversitesi laboratuvarlarındaki elektron mikroskobu ile tarandı. Arkeoloji Enstitüsü’ndeki doktora öğrencilerinden Lara Gonzalez Carratero, mayasız ekmek, hamur ve lapa gibi gıdaları tanımlamak için yeni kriterler geliştirdiklerini, kömürleşmiş kalıntıların mikroyapılarının tarayıcı elektron mikroskobuyla bu açıdan incelenerek ekmek olduklarının belirlendiğini söyledi.


Aynı enstitüden Prof. Dorian Fuller de ekmek yapımının meşakkatli bir iş olduğunu, tahılların kabuklarının ayrılması, öğütülmesi, yoğrulması ve pişirilmesini gerektirdiğini söyleyerek, tarımın ortaya çıkışından önceki zamanlarda ekmek yapılmasının bunun özel bir ürün olarak görüldüğünü ortaya koyduğunu belirtti. Fuller, özel bir yiyecek olarak görülen ekmeğin daha fazla üretilebilmesi arzusunun tahıl yetiştiriciliğinin önünü açmış olabileceğini ifade etti. Yakın zamanda Copenhagen Üniversitesince desteğe layık görülen araştırma ekibi, Neolitik çağa geçişte gıdaların evrimi konusunda çalışmalarını sürdüreceklerini açıkladı. Kaynak: gidabeslenme.org

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder