Yükleniyor...
Son Dakika
28.7.2018

‘Kanlı ay’ tutulması 15 yılda bir, Beyşehir Gölü’nde ‘gün batımı’ her gün izlenir

Koruma altında olan Türkiye'nin ikinci büyük milli parkı Beyşehir Gölü Milli Parkı’nı geçen yıl yaklaşık yarım milyon kişi ziyaret etti. Doğa harikası park, gün batımının izleneceği en iyi şekilde izlenebileceği yerlerden biri.

Yeşil ve mavinin buluştuğu adeta bir açık hava müzesi olan Beyşehir Gölü Milli Parkı 868 bin 550 dekarlık alanı ile ülkemizin en büyük ikinci milli parkı. Milli parkın ana kaynağı olan Beyşehir Gölü, deniz seviyesinden ortalama 1.121 m yüksekte bulunuyor. Park, Batı Toroslar sisteminde KB-GD doğrultulu Beyşehir ilçesinin kuzeyinde, Şarkîkaraağaç ilçesinin güneyinde Sultan dağları ile Anamas dağları arasındaki tektonik bir çöküntü alanı içinde yer alıyor.

 

Milli Park sınırları içinde 85 familya, 305 cins, 545 tür, 140 alt tür ve 54 varyete bulunuyor. Milli Park alanı içindeki 560 taksonun 88’i endemik. Lübnan sediri, adi ardıç, katran ardıcı, göknar, karaçam, kermes meşesi, dişbudak, ceviz, karadut, erkek eğreltiotu, dağ lalesi, haşhaş, boyacı kökü, adaçayı, kardelen, sıklamen ve sarıkokulu milli parkta ve yakın çevresinde yayılış gösteren bazı önemli bitki türleri.

 

Üstün peyzaj özelliği, barındırdığı yaban hayatı, doğal güzellikleri ve tarihi değerleri ile göllerimiz içerisinde özel bir yeri olan Beyşehir Gölü, 653 bin dekarlık yüzölçümü ile Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olmakla birlikte 3. büyük gölü.

 

Muhteşem bir gün batımının yaşandığı milli parkta, göl ile ormanın bütünleşmesi ise doyumsuz bir seyir sunuyor. Beyşehir'de gün batımı genellikle şöyle tarif ediliyor: “Gün batarken güneş soyunup mavi gölde yıkanır.” Eğer günbatımını Beyşehir'den izliyorsanız karşıda Anamas ormanlarında yangın çıkmış, gölü tutuşturmuşta göl yanıyor sanırsınız. Göl'ün suları kızılın yüzlerce ışıltısıyla rengârenk kesilmiştir."

 

Beyşehir Gölü’nün çevresi yaklaşık 170 km olup, alanın zirvesi (2890 m yüksekliğindeki Dippoyraz Tepesi) her mevsim karlı Anamas Dağları, ziyaretçilere bu coğrafyanın en güzel doğa manzaralarını sunuyor. Trekking (doğa yürüyüşü), hiking (kırda gezinti), biking (dağ bisikletiyle gezi) ve piknik alanları, jeep safari güzergâhları, plaj, çadır ve karavanla kamp yapabilme olanakları bulunuyor. Milli Park için en uygun rekreasyon ve gezi turları, Mayıs-Ekim ayları arasında yapılabiliyor.

 

Beyşehir Gölü’nün üzerinde çoğunlukla Bizans manastırlarının yer aldığı yaklaşık 33 ada yer alıyor. Bu özellik, adaları “İnanç Turizmi” açısından çekici kılıyor. Özellikle manastır kalıntılarının bulunduğu Mada Adası, Kızkalesi Adası, Manastır Adası, Hacı Akif Adası, Kızıl Ada, Akburun Adası, Kirse Adası ve Kuş Kondu Adası; yerli ve yabancı turistlerin tekne turlarıyla gezip-görmek istedikleri en ilgi çekici güzergâh arasında yer alıyor.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder