Yükleniyor...
Son Dakika
13.8.2018

'Çiftçi yerli tohumu ekemiyor, İsrail topumuna mahkum edildi'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat milletvekili Ali Keven, Orta Anadolu’nun önemli tarım havzalarından Yerköy Sekili Kasabası’nda üreticileri ziyaret etti. Burada kavun-karpuz üreticileriyle görüşen Keven, iktidarın 2006 yılında çıkardığı yasayla, çiftçinin İsrail tohumuna mahkum edildiğini, yerli tohumu ekemediğini söyledi.

Yozgat'ın Yerköy ilçesi Sekili kasabasında kavun-karpuz yetiştiricilerinin sorunlarını dinleyen milletvekili Ali Keven, “Ülke tarımının geldiği nokta maalesef ihraç ettiğimiz bir çok tarım ürününün ithal edildiği noktadır. Tarımla uğraşan ailelerin göç ettiği bir noktadır. Doların ateşinin düşürülemediği, borçlanmanın ve dışa bağımlılığın arttığı bir noktadır. Bu çarşı pazara çok daha kötü yansıyor. Bu kötü gidişatın değişmesi lazım. Tarım kentlerini yeniden canlandırmamız ve tersine göçü sağlamamız lazım.” dedi.

 

Ali Keven, “Çiftçimizin örgütsüz olmasından faydalanıyorlar. Üretici Birlikleri’ne ve Ziraat Odaları’na hesap sorma noktasında büyük iş düşüyor. Girdi maliyetlerine, mazota, gübreye, tohuma gelen zam kat kat fazla. Ürün fiyatları yerinde sayıyor. Aracılar kazanıyor. Çiftçimiz kendi yerli tohumunu bile ekemiyor. Çünkü bu iktidar 2006’da çıkardığı yasayla yerli tohumu yasakladı. Genleri değiştirilmiş İsrail tohumuna mahkum edildi Türk çiftçisi.” diye konuştu.

 

Çiftçi bir vatandaş “Bizi nasıl olsa yalnız buluyorlar. Çiftçi gariban. Çiftçi yalnız. Ne yapalım bizde mi satıp Züğürt Ağa gibi büyükşehirlere gidelim. Sorunlarımızı dikkate bile almıyorlar.” diye yakındı.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder