Yükleniyor...
Son Dakika
15.8.2018

Tarımda zirai ilacı bitirecek yöntem: Ördekler

Haşere ve böceklerle mücadele, çiftçinin en çok sıkıntı çektiği konuların başında geliyor. Zirai ilaç kullanımında, kimyasal kalıntı tehlikesi söz konusu. Kullanmasa verim kaybı meydana geliyor. Japonya'da çiftçilerin eskiden beri uyguladığı 'ördek' yöntemi, haşereyle mücadelede dünyaya örnek olabilir. Pirinç ve buğday tarlalarına bırakılan ördekler kısa sürede haşereleri, böcekleri, yabani otları ve bunların tohumlarını yeyip bitiriyor. Ancak kesinlikle ekili ürüne zarar vermiyorlar.

Japon çiftçiler eski bir Japon tarım tekniğini yeniden keşfediyor. Bu yöntem ile pirinç ve buğday hiçbir tarım ilacı kullanılmadan yetiştirilebiliyor. Üstelik bu yöntemle yetiştirilen ürünler daha verimli ve çevresel koşullara daha dayanıklı büyüyor.

 

DIŞKILARI DOĞAL GÜBRE OLUYOR


Antik Japon yöntemine göre ördekler ekili alana bırakılıyor. Bu hayvanlar, böceklerle, yabani otlarla ve hatta yabani otların tohumlarıyla besleniyorlar, ancak ekinlere dokunmuyorlar. Ördeklerin sudaki ve çamurdaki hareketleri oksijen oranını artırırken, dışkıları da doğal gübre görevi görüyor. Böylelikle üretim maliyeti düşerken, alınan verim de artırılmış oluyor. 

 

ORGANİK TARIM İÇİN BİREBİR


Son yıllarda organik tarıma ilgi büyük. Tüketiciler, organik şekilde üretilen gıdalara büyük paralar ödemeyi göze alırken, çiftçiler de giderek büyüyen bu pazara yöneliyor. Haşere kontrolünde ördek yöntemi, organik tarım yapan ya da yapmayı düşünen çiftçiler için büyük kolaylık sağlamaya aday.

 

FRANSA, İRAN VE ÇİN'DE DE KULLANILMAYA BAŞLANDI


Ördeklerle pirinç ve buğday tarımı Japonya’nın yanında Güney Kore, Çin, Tayland, İran ve Fransa gibi ülkelerde de son yıllarda kullanılmaya başlandı. Böcek ilaçları yalnızca doğal dengeyi bozmakla kalmayıp, insan sağlığına da büyük zarar veriyor. Dolayısıyla ördeklerle tarım yöntemi sağladığı avantajlar ile hem üreticilere hem tüketicilere faydalı bir seçenek sunmuş oluyor. ulusaltarim.com / ÖZEL HABER

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder