Yükleniyor...
Son Dakika
17.8.2018

Organik tarımda yarasa gübresi dönemi

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de organik tarıma ilgi her geçen gün artıyor. Çiftçiler kimyasal ürünler yerine organik gübrelere yöneliyor. Güvercin, tavuk ve solucan gübresinin ardından tarım dünyasının gündemine şimdi de yarasa gübresi girdi. ABD ve İsrail gibi ziraatta çığır açan ülkelerde uzun süredir kullanılan yarasa gübresi son yıllarda Türk çiftçisinin de dikkatini çekiyor.

Peki yarasa gübresi nedir, ne işe yarar sorusunun cevabı şöyle: Dağların zirvelerindeki mağaralardan toplanarak işlenen bu yeni gübre çeşidi organik tarım için çok uygun. Sadece sinek ve böceklerle beslenen yarasaların gübrelerinde hiçbir kimyasal kalıntı ya da zararlı madde bulunmuyor. Tarla ve bahçelerini yarasa gübresiyle besleyen çiftçiler ummadıkları kadar yüksek verim artışı elde ediyor.

 

Yarasalar, yakalayıp yedikleri böcek ve sineklerin yalnızca beşte birini kendi bünyeleri için kullanıyor. Kalanı ise dışkı halinde mağaraların tabanında birikiyor. İşte böylece yarasa gübresi denilen ürün meydana geliyor. Azot, fosfor, potasyum, magnezyum, demir, bakır, mangan, çinko ve sodyum yönünden çok zengin bir içeriğe sahip olan bu gübre, bitkiler için hiçbir laboratuvarın yapamayacağı kalitede organik bitki besini ve toprak düzenleyicisi haline geliyor.

 

ORGANİK TARIM İÇİN İDEAL

 

Ziraat mühendisleri bu ürünü organik tarımda kullanılabilecek en ideal gübre olarak kabul ediyor. Tavuk ve büyükbaş hayvan gübreleri organik olarak kabul edilmiyor. Çünkü çiftliklerde yetiştirilen tavuk ve büyükbaş hayvanlar, organik beslenmediği için gübreleri de organik olmuyor. Üstelik yarasa gübresi, muadillerine göre çok küçük miktarlarda kullanılmasına rağmen daha fazla verim artışı sağlıyor.

 

İSRAİL, ÇÖLÜ YARASA GÜBRESİYLE YEŞERTTİ

 

Toprak kalitesi açısından kötü durumda olan İsrail’in tarımda elde ettiği büyük başarıyı yarasa gübresine borçlu olduğu belirtiliyor. Kumlu ve tuzlu çöl topraklarını bu gübreyle zenginleştiren İsrail, dünyaya yüksek kaliteli tarım ürünleri ihraç ediyor. Öte yandan ABD'de tarımın gelişmesinde de yarasa gübresi büyük pay sahibi. Hollanda ve Almanya gibi tarım devi Avrupa ülkelerinde de yaygın olarak kullanılıyor.

 

MAĞARALARDA 6 MİLYON TON REZERV

 

Yarasa gübresi, el değmemiş mağaralardan çıkarılıyor. Türkiye, tespit edilmiş 40 bine yakın mağara ile dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Bu mağaraların yüzde 20’si turizme açık durumda. Geriye kalan 32 bin mağaranın büyük kısmı ise bakir halde. Büyük bölümü dağların zirvelerine yakın yerlerde bulunan bu mağaralarda yaklaşık 6 milyon ton yarasa gübresi bulunduğu tahmin ediliyor. Binlerce yıldır yarasaların haricinde kimsenin girmediği bu mağaraların tabanları kalın bir gübre tabakasıyla kaplı.

 

ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

- Yüksek miktarda azot, fosfor ve potasyum içeriyor.

- Tümüyle organik maddelerden oluşuyor. Kokusuz ve çevreyi kirletmiyor.

- Tuz birikimine neden olmuyor. Toprağı havalandırıp su tutma kapasitesini artırıyor.

- Piyasada işlenmiş toz ve sıvı halinde satılıyor, kullanımı da çok kolay.

- Bitkinin direncini yükseltip hastalanmasını önlüyor.

- Diğer gübrelere göre yüzde 50 - 120 arasında daha fazla verim sağladığı belirtiliyor.

- Kimyasal gübrelerle kirlenmiş, gücünü ve canlılığını yitirmiş toprakların yeniden canlanmasını sağlıyor.

 

NERELERDE KULLANILIR?

- Seralarda, bahçe ve tarlalarda,

- Sebze ve meyve üretiminde,

- Bağlarda, çay, fındık ve kültür mantarı üretiminde,

- Park bahçe ve meydanlara dikilen bitkilerde,

- Süs bitkileri ve saksı çiçeklerinde.

(ULUSALTARIM / ÖZEL HABER)
 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • HASAN TURAN
    16 Aralık 2018 Pazar

    Bu işi ülkemizde en iyi yapan firma Turkuvaz AŞ.


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder