Yükleniyor...
Son Dakika
18.8.2018

Türkiye'deki Suriyelilere tarım eğitimi

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte, Türkiye'ye sğınan Suriyelilere tarım eğitimi vermek için kolları sıvadı.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) iş birliğinde "Geçim Kaynaklarına Erişimin Güçlendirilmesi Amacıyla Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Tarımsal Bilgilerinin Artırılması" projesinin açılışı gerçekleştirildi.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Volkan Güngören, Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde projenin açılışı amacıyla düzenlenen toplantıda, Suriye'deki tarım alanlarıyla Hatay, Kilis, Şanlıurfa ve Gaziantep'in benzerlik gösterdiğini söyledi. Suriyelilerin ekonomik hayata entegrasyonunun sağlanması gerektiğine dikkati çeken Güngören, "Tarımsal üretimde deneyim kazanmak, tecrübe edinmek önemli. Tarım ve sanayi kısa vadede verim ve sürdürülebilir kazanç sağlama noktasında avantajlara sahip." dedi.

 

Tarımsal faaliyetlerde büyük sermaye gerektirmeden küçük yatırımlarla sürdürülebilir kazanç sağlamanın mümkün olduğunu ifade eden Güngören, Suriyelilerin acısını, üzüntüsünü, sıkıntısını paylaştıklarını belirtti. "Bu ve benzer projelerle bir nebze olsun hayata tutunmanız noktasında fayda sağlayabilirsek ne mutlu bize." diyen Güngören, Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İŞKUR iş birliğinde daha önce de başarılı projeler yürütüldüğünü, geçen yıllarda hayata geçirdikleri projelerle yaklaşık 900 kişiye eğitim vererek başarı hikayelerini yazdıklarını söyledi.

 

Projeden yararlanan Suriyeli Suat Hışam, Türk hükümetine ve halkına yaptıkları iyilikler için minnettar olduğunu belirtti. Hiçbir zaman kendilerini dışlanmış hissetmediklerini ifade eden Hışam, "Diğer devletler bizi mülteci görürken siz kardeş gördünüz. Bu zorla değil sizin güzel kalbinizle oldu. Ben, bir harf bile öğrettiğiniz için size minnettarım. Eğitimcilerimize de çok teşekkür ediyorum. Bizimle çok ilgileniyorlar." diye konuştu.

 

500 KİŞİYE EĞİTİM VERİLECEK

 

3 ay sürecek projeyle yaklaşık 500 kursiyere eğitim verilecek. Eğitim dönemi boyunca kursiyerlere, eğitimlere katılmalarını kolaylaştırmak amacıyla geçim katkısı verilecek. Kursiyerlere üzüm, zeytin, nar ve fıstık yetiştiriciliğiyle sığır bakımı ve sürü yönetimi eğitimi verilecek. Eğitimlerin sonunda kursiyerlerin istihdamını kolaylaştırmak amacıyla ilgili illerde istihdam fuarları düzenlenecek. Kaynak: Milliyet

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder