Yükleniyor...
Son Dakika
25.8.2018

Çiftçi borcu ertelensin

Memil Atar
iletisim@ulusaltarim.com

Borç yükü altında bulunan çiftçimizin kooperatif ve bankalara olan borçları ertelenmeli, üreticimizin rahat nefes alması sağlanmalıdır.

Çiftçi borcu ertelensin

 

Sevgili dostlar Kurban Bayramınızı tebrik ederim. Malumunuz çiftçinin gündemi bayramda da değişmedi. Devam eden hasat ile elde edilen mahsul artık giderleri karşılayamaz hale geldi. Hayvanlar beklenildiği gibi para etmiyor. Türkiye et sıkıntısı çekiyor ama üretici yetiştirdiği hayvanı satmakta sıkıntı çekiyor.

Elde edilen mahsulün gideri karşılamaması, hayvanların istenildiği şekilde satılamaması çiftçiyi borçlanmaya zorladı. Çiftçimiz kooperatiflere borçlandı. Bankalara borçlandı. Bu borçlar tahmin edileceği gibi düşük faizli borçlarda değil. Borçunu ödemek için hasat zamanını bekleyen çiftçi hasadın gelmesi ile de bu borçlarını ödeyemeyecek.

 

Bu da çiftçinin içinde bulunduğu durum nedeniyle zorunlu hale geldi. Hergün mazot fiyatlarının artması, bunun yanında diger tarım girdilerinin fiyatlarının artması çiftçinin çarkının döndürülmesinde zorlanmasına neden oldu.

Malesef tahıl fiyatları beş yıldır aynı. Buna karşın gübre, mazot, elektirik zam üstüne zam yedi. Çiftçi bankalara, kooperatiflere yöneldi. Buralardan krediler kullandı. Elinde avcunda ne varsa ipotek ettirdi. Çiftçi artık borç ta alamıyor. Çarkını da döndüremez hale geldi.

 

Çiftçi Devletten yardım bekliyor

Çiftçimiz çarkın dönmesi, üretimin durmaması için devletten yardım bekliyor. Devletimiz, hükümetimiz çiftçinin önünü açmalı. Kısa vadede bu durumun çözümü bellidir: Çiftçinin kooperatiflere, bankalara olan borçları 2 veya 3 yıla yayılmak şartı ile ertelenmeledir. Bu durum artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Aksi durumda üretim durma noktasındadır. Çiftçi borçlarının ertelenmesi için gerekiyorsa bir kanun veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkmalıdır.

 

İthal tarım ürünlerine "Dur" denmelidir

Diğer taraftan çiftçiye yapılacak borç erteleme işi ile de yetinilmemelidir. İthal tarım ürünleri çiftçimizin belini bükmektedir. Gün geçtikçe de ithal tarım ürünleri piyasada daha çok görünür olmaktadır. Bu ithal ürünlere sınırlama getirilmelidir. Mümkünse ithal tarım ürünü yapılmamalıdır.

İthal edilen tarım ürünleri ülkemize yapılan en büyük kötülüklerden biridir. Bu böyle bilinmelidir.

 

Tarımda "ARACI" kazanmaktadır

Tarımda kanayan bir diğer yara ise "ARACI" terörüdür. Beş yıl önce unun çuvalı 35 TL idi. Bugün bir çuval un 95 TL'ye satılıyor. Buğdayın fiyatı beş yıl önce 900 TL idi. Şimdi de 900 TL. Un fiyatı ile buğday fiyatı arasında uçurum var. Peki bu un fiyatının artışından kim kazanç elde etti? Tabiki aracılar. 

Yapılan yanlış tarım politikaları tarımımızı gün be gün bitirmektedir. Köyler de büyükşehirlere bağlanarak mahalle oldu. Mahalle olan köylü toprakları artık imara açılıyor. Verimli tarım topraklarımızı kaybediyoruz. Köylülerde tarımdan uzaklaşıyor. Tarım arazilerinin fiyatları bu nedenden dolayı da artıyor.  Arazilerimiz büyük tarım firmalarına satılıyor. Bu durum köylümüzü işsiz bırakıyor. Arazilerimizin kaybedilmesi anlamına geliyor. Bence du duruma da acil çözüm bulunmalıdır.   Saygılarımla...

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • ramazan yılmaz
    25 Ağustos 2018 Cumartesi

    geçen yıl tarım krediye olan borcumun 16000 binliranın 8000 tl sini verdim en az % 70 ini ödemen lazım diye 2000 küsür liradaha çektiler hesabımdan allem ettile gullem ettiler bu yıl 8000 tl 11000 küsür borç çıkardılar karşıma faiz yaklaşık % 40 hiç bir bankanın uygulamadığı faiz ben bundan ikiyıl evvel bankanın birinden 10000 tl aldım 36 ay vade 3000 lira faiz çıkarttı bunlar 1 yıllığına aynı paradan fazla çıkarttı sakın ertelemeyin gerekirse bankadan çekin ödeyin tkk çok tehlikeli tefeci olmuş sayın çifçiler aman dikkat....


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder