Yükleniyor...
Son Dakika
26.8.2018

300 koyun projesine 120 bin başvuru

300 koyun projesi ile hayvan varlığını artırmayı amaçlanan projeye 120 bin çiftçi başvuru yaptı. Bir yılda küçükbaş hayvan sayısı bir kat artacak. Tarım ve Orman Bakanlığı destekleri ile hayvan sayısını artırarak ithalatı bitirmeyi planlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Küçükbaş Hayvancılık Projesi kapsamında şubat ayında yetiştirici başvuruları almıştı ve Mart ayında başvurular sona ermişti. Bu kapsamda 120 bin 28 çiftçi başvuruda bulundu.

 

ATIL MERALARIN ÜRETİME KAZANDIRILMASI HEDEFLENİYOR


Projeden, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan, 300 başlık barınak kapasitesi bulunan, yeterli mera ve kaba yem üretim imkanı olan yetiştiriciler yararlandı. Yetiştiricilerin küçükbaş hayvan varlığının 300 başa çıkarılması için ihtiyaç duyulan eksik damızlıkların tedarik edilmesi esas alınmıştı. Damızlık dağıtılmaları asgari 100 baş olmak üzere 300 başa tamamlanacak şekilde planlanmıştı. Proje kapsamında toplam 500 bin baş damızlık küçükbaş hayvan verilmesi, dişi hayvan kesiminin önlenmesi, atıl meral alanlarının üretime kazandırılması, mevcut koyun barınaklarının tam kapasite ile kullanılması hedefleniyor.

 

Bir yılda iki kat artacak


Bu proje ile sigorta, asgari ücret, yem desteği verilecek. Bir sene sonra 300 koyunun en az 300 yavrusu olacak. Şu anda Türkiye’de 45 milyon küçükbaş hayvan sayısı bulunuyor. Normalde bunun 90 milyon olması gerektiği söyleniyor. Destekler ile hayvan sayısını artırarak ithalat bitirmeyi planlayan bakanlık, ihracat yapılması planlanıyor. Kaynak: Yenişafak

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder