Yükleniyor...
Son Dakika
26.8.2018

Acaba haberiniz var mı? Çiftçi zarar ediyor

Fzt. Mehmet AZİZOĞLU
AZREM Farm Besi Yön. Kur.Bşk. azrembesi@gmail.com

Acaba maliyetlerden haberiniz var mı? Besicilere yaptığınız müdahalenin bir benzerini de yem fabrikalarına yapmanızı bekliyoruz. Canlı kg 25 liraya besilik dana alıp Çuvalı 85 liraya yem yediriyoruz.

Acaba haberiniz var mı? Çiftçi zarar ediyor

 

Hadi hep birlikte ithal öküz altında buzağı arayalım. Sadece biz üreticiler değil hunharca tüketen ve et üretmeyi basit gören tüketicileri de bu arayışa davet ediyorum…

 

Sayın Bakan ve Bürokratları aramasın!! Onlar bu konuda bizden daha tecrübeli ve yetenekliler kesin bulurlar...

 

Biz bulamadık çünkü son dişi hayvan varlığımızı da 2018 yılı kurban bayramında kurban ettik. Kızılay ve Mehmetçik vakfının bu yıl bağışçılarından topladığı paralarla kestiği inek sayısından haberi olan var mı acaba? Saymakla bitmez. Devletin iki kurumunun, ülkenin geleceğine verdiği zarar, ABD’nin yaptırımlarından daha kötü boyutta. Eğer düşman arıyorsanız dönün sınırlar içine bakın.  Yazık!!! Bu kadar sahipsizlik olmamalı bu ülkenin geleceğiyle oynanıyor. Ve buna kimse ses çıkarmıyor.

 

Bir tüketici üretici olarak yazıyorum şu an. Oturup izlediğimiz manzara hiç içler açıcı değil. Aklımızda hep acabalar var. Bilgisiz memurlar bürokratlar ve yanlış politikalar sonucu bir ülkenin geleceğiyle oynanıyor. Buna acilen birileri dur demeli. Sayın FAKIBABA’nın hayvancılığa açtığı yaralar henüz kapanmamışken şimdide Sayın PAKDEMİRLİ yaralar açmaya başladı. Pazarda satılamayan kurbanlığı 14 liradan alacaklarını açıklayan Sayın Bakanın acaba özelde bu malın 17 liradan satıldığından bilgisi yok mu? Acaba bu neyin fırsatçılığı? Devlet hangi ara üreticisine fırsatçılık yapmaya başladı? Üretici malını 17 liraya satarken dahi zarar ediyor size nasıl 14 liraya versin? Eğer elinizde bahsettiğiniz kriterlerde dana varsa Brezilya’dan 25 liradan alacağımıza biz üreticiler olarak sizden 17 liradan stokunuzdaki bütün malı almaya hazırız. Var mı acaba?

 

Üretici brezilyalı rodrigo efendiden Uruguaylı martin efendiden malı 25 liraya alırken. Acaba size nasıl 14 liraya mal satacak. Acaba bunun izahı sizde mevcut mu? Biz üreticilerin bu tavrınızdan anladığı kar etmemizi değil zarar etmemizi isteyişinizdir. Bu doğru mu acaba?  Kar etmeyen üretici üretimi bırakır. Peki biz üretmezsek acaba siz üretebilecek misiniz? Üstelik sizin TİGEM’iniz her yılı zararla kapatıyorken bu denli fiyat açıklamalarına gitmeniz bizleri derinden üzer duruma getirdi. Bu tavrınızdan vazgeçin lütfen!

 

Üretici sizden destek beklerken hep hayal kırıklığına uğruyor. Acaba maliyetlerden haberiniz var mı? Besicilere yaptığınız müdahalenin bir benzerini de yem fabrikalarına yapmanızı bekliyoruz. Canlı kg 25 liraya besilik dana alıp Çuvalı 85 liraya yem yediriyoruz. Acaba bilginiz var mı? Karkas maliyetimiz 30 lira olmuş lakin 24 liraya kesim yapıyoruz. Acaba bilginiz var mı? Acaba masanıza gelen maliyet rakamlarının hiçbir gerçekliğinin olmadığından bilginiz var mı? Acaba Daire Başkanlarınızın serin sıcak odasında sahadan uzak gerçek rakamlardan uzak maliyet hesabı yaptığından haberiniz var mı?  Sayın Bakanım maalesef üzülerek söylüyorum siz de bakamıyorsunuz.

 

Devletin kurumu, Et ve Süt kurumu acaba ne işe yarıyor? Bu kurum üretici ve tüketiciyi korumak için kurulmadı mı?  Neden korumuyor? Neden aracıları ve eski daire başkanlarını besleyen bir kurum haline geldi? Maalesef ülkemizde her daim birinci dereceden üretici ve son kademe olan tüketici zarar içinde. Aracıları destekleyen sistemle üretim desteklenmez. Bunu yıllarca dile getirdik biz usandık siz usanmadınız mı acaba?

 

 

Bir et ürecisi olarak tüm tüketicilere sesleniyorum. Dört duvar bir oda yaşayan fakir kardeşim, holdinginde patron koltuğunda oturan zengin kardeşim, Mecliste bize vekillik yapan sayın vekillerim ve sayın BAKANIM; bir kilo et üretmek hiçte kolay bir şey değil. 10 dakikada yediğiniz eti biz 24 saatte üretebiliyoruz. Sofranıza inen eti yerken ne zorluklarla üretildiğini unutmayın. Unutmayın ki emeğe saygı en büyük haktır. Saygılarımla….

Yazarın Diğer Yazıları

 • Bırakın üretmeyi!!!
  18 Eylül 2018 Salı

  Bu ülkede üreticinin emeğine göz dikmiş sömürgeci sistem ve firmalar olduğu sürece vazgeçin üretmekten. Çocuklarınızın rızkını geleceğini sömürmelerine izin vermeyin. Siz de stokçu olun, al-sat yapın. Zahmetsiz kazanç arayın. Mesela sermayenizi mevduata yatırın. Ne gerek var zahmet çekip üretmeye. Zaten DEVLET ANA, üreticisini gözden çıkarmış. Sömürgeci gayri milli firmaların kucağına atmış. Siz üretirsiniz kazancınızı onlar yer. Her şeyden öte emeğinizi zamanınızı alın terinizi çalarlar!!!

 • Et Fiyatında Besici hesabı
  28 Haziran 2017 Çarşamba

  Besicinin mamul fiyatlarında bir yılda yüzde 40 artış yaşanırken, hayvan başına kesim fiyatında yüzde 1 artış dahi yaşanmadı.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

 • Metin Akçay
  26 Ağustos 2018 Pazar

  Şimdiye kadar akpartiye oy vermiş biri olarak bu gidişatın hiç hayra alamet olmadığını öncelikle belirtmek istiyorum. Şimdiye kadar ki tarım balanlarindan birtaneside çıkıp yem fabrikaların a siz ne yapıyorsunuz diyemedi. Yazıklar olsun . Süte 3 kuruş zam gelir arkasından hemen yeme 5 tl zam her yem fabrikasının birde süt Fab. Var sütü verirsin ben senin sütünü alıyorum yemi benden almak zorundasın ve arkasından 5 tl o yemde fark ödersiniz . Ondan sonra ee kendi yemini kendin üret mısır ek yonca ek tamam ek kardeşimde nasıl ekersin bir çuval gübre 110 120 tl olmuş mazot zaten hiç sorma 6400 tl nasıl ekersin nasıl hasat yaparsın nasıl hayvancılık yaparsın bu böyle giderse yakinda et ve süt de tamamen dışa bağımlı olacağız çünkü biz üretmek ten vazgececegiz bir tane adam gibi biri çıkıp da yem ve süt fabrikaların a dur desin artık yeter yoksa yakinda ne yem yesirebilecegimiz ne de süt uretebilecegimiz hayvanınımız kalacak ARTIK SESİMİZİ DUYUN BU ÜLKENİN ÇİFTÇİLERİNIDE SAF BİR HAYVAN YERİNE KOYMAYIN...


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder